Top Gun styl je zpět – a opustil nás vůbec někdy?

Army boots, bomber & pilotky – nesmrtelná trojice tohoto podzimu.
Oli Egler
——
1. září 2022

Foto: Radka Leitmeritz

Opět se potvrdilo, že móda je cyklická. Po premiéře prvního filmu Top Gun v roce 1986 se všichni rázem zamilovali do bomberů, kožených bund a rychlých motorek. Film také spustil absolutní obsesi aviator brýlemi aka pilotkami, které se od té doby z našich šatníků již nevytratily. Těžko se tomu věří, ale nebýt Toma Cruise, společnost Ray-Ban už by zřejmě neexistovala. Značka byla začátkem osmdesátých let skoro na pokraji krachu a jako poslední záchranu se rozhodla domluvit se s hercem na malém product placementu v rámci jeho filmů. Nejspíš si pamatujete jeho slavné wayfarers, které se dostaly dokonce na plakát filmu Risky Business, nebo clubmaster, které na sobě měl ve filmu Rain Man. Není proto divu, že se právě tyto tři modely staly naprostými bestsellery, které se považují za absolutní klasiku a #MustHave kus každého základního šatníku.

Jinak tomu není ani v rámci oblečení. Bombery a kožené bundy s nášivkami se v 80's opět staly symbolem charismatických rebelů a rebelek, stejně tak jako armádní štítky na bílém tílku (které se dnes jednoduše dají zaměnit za trojúhelníkový emblem Prada). Mimochodem – víte, že klasické bílé tričko se začalo používat na počátku 20. století a bylo výhradně určeno pro námořnictvo? Bylo navrženo tak, aby poskytovalo pohodlí při plnění palubních povinností a bílá barva byla nezbytná k demonstraci disciplíny a čistoty – námořníci tak ukazovali, že jsou schopni plnit úkoly, aniž by se ušpinili. A khaki zelená? Jedna z nejlépe kombinovatelných barev v šatníku.

Za army styl, který se v té či oné podobě objevuje na catwalku každou sezónu, můžeme poděkovat Napoleonovi, který uniformu transformoval na multifunkční, tj. jak pracovní, tak i volnočasový oděv. Zkoušeli jste někdy obrátit límec svého saka? Vznikne vám dokonalý mundur. Dnes již všední kalhoty, kabát, oblek nebo i kravaty byly původně čistě praktickou součástí uniforem. Skvělým příkladem jsou kozačky – perfektně praktické pro jakoukoliv nepřízeň počasí, pohodlné a v rámci stylu nestárnoucí.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu