Topmodelka Pavlína Pořízková – český klenot světového modelingu

Stala se nejmladší modelkou na obálce prestižního časopisu Sports Illustrated, získala nejlukrativnější kontrakt se značkou Estée Lauder a málem se stala i Bond girl. Jak dobře znáte hvězdu naší zářijové obálky, Pavlínu Pořízkovou?
Linda Svobodová
——
23. srpna 2022

Foto: Radka Leitmeritz

Pavlína Pořízková se narodila v roce 1965 v Československu. Když jí byly tři roky, její rodiče emigrovali z Československa do Švédska. Než se jim podařilo svou malou dceru dostat z okupované země, vychovávala ji a jejího sourozence babička. Pavlína se dostala do Švédska za rodiči až po sedmi letech.

Ve čtrnácti letech ji kamarádka, která toužila po kariéře vizážistky, ponukla k tomu, že ji nalíčí, a pošle své fotografie do pařížské modelingové agentury. Vše se však obrátilo ve prospěch Pořízkové – byla pozvána do Kodaně, aby se setkala s legendárním modelingovým skautem a zakladatelem Elite Model Management, Johnem Casablancou, který v modelce objevil potenciál. Byla jí ihned nabídnuta práce v Paříži, a proto se v již v patnácti letech ocitla na přehlídkovém mole. Samotnou Pavlínu překvapilo, jak se její kariéra rychle rozběhla, jelikož o rok později, v pouhých šestnácti letech, debutovala na titulní straně německého Vogue.

Nejmladší modelka na obálce Sports Illustrated

Přelom v její kariéře nastal ve chvíli, kdy se ve svých osmnácti letech objevila na obálce Sports Illustrated, a to v roce 1984. Stala se tak nejmladší modelkou na obálce tohoto prestižního časopisu. A byla také teprve druhou ženou v historii, která se na obálce objevila hned dvakrát za sebou. Do té doby se této cti dostalo pouze Christie Brinkley. O dva roky později zdobila také obálku amerického a britského Vogue, kdy se naskytla příležitost být focena hvězdnými fotografy, jako je Richard Avedon či Patrick Demarchelier. V roce 1987 také pózovala na titulní straně časopisu Playboy, což ještě zvýšilo její úspěch. Od magazínů přes špičkové módní kampaně až po nejluxusnější kosmetické značky. Jedním z nejdůležitějších milníků v kariéře Pořízkové se stala kampaň kosmetického giganta Estée Lauder v roce 1988 pro parfém Knowing. Suma 6 milionů dolarů se stala na tu dobu jednou z nejlukrativnějších zakázek v historii. Právě tento reklamní gigant přinesl největší slávu i její předchůdkyni, Willow Bay, která měla kontrakt s Estée Lauder od roku 1983.

Modelka s příjmením, které láme jazyk 

V roce 1999 byla Pavlína představena jako jedna z „moderních múz“ americkým Vogue. Časopis American Photo ji pak ve svém prvním čísle prohlásil za největší modelku 80. let a americký magazín Harper's Bazaar ji v roce 1992 označil za jednu z deseti nejkrásnějších žen na světě. Byla tváří největších módních značek jako Hermès, Christian Dior, Chanel, Versace, Oscar De La Renta nebo Anne Klein. Vypracovala se tak na světovou supermodelku, kterou svět znal jako „Paulinu s příjmením, které láme jazyk“. Její sny však přesahovaly svět modelingu, a proto se začala věnovat také filmu. V roce 1983 se objevila v dokumentu „Portfolio“, v roce 1987 v dramatu „Anna“ a o dva roky později si dokonce zahrála po boku Toma Sellecka v „Her Alibi“. Největší role ji však čekala až v roce 1993 ve filmu „Arizona Dream“ – kultovním snímku Emira Kusturici, po boku Johnnyho Deppa a Jeremyho Lewise. Pořízková dokonce dostala příležitost stát se Bond girl ve filmu „Golden Eye“, kterou však odmítla kvůli modelingu a také proto, že nechtěla strávit dlouhou dobu natáčení snímku bez své rodiny.

Na televizní obrazovce však zůstala i nadále. V letech 2008–2009 byla porotkyní v nejúspěšnější modelingové reality show America's Next Top Model, kterou založila modelka a moderátorka Tyra Banks. Sama se zúčastnila taneční soutěže Dancing with the Stars, a navíc ztvárnila samu sebe v seriálu Desperate Housewives.  Stala se nejen českým klenotem, jehož úspěchy jsme s pýchou sledovali. Její popularita dosáhla statusu „popkulturní ikony“, o čemž svědčí i píseň „Swimsuit Issue“ od rockové kapely Sonic Youth. V textu písně vokalistka a baskytaristka Kim Gordon vyjmenovává jména všech modelek z březnového vydání Sports Illustrated Swimsuit z roku 1992: „Roshumba, Judith, Paulina…“ Text byl inspirován kauzou manažera nahrávací společnosti Geffen, pod kterým kapela vydávala alba a který byl žalovaný za sexuální obtěžování. Píseň tak byla reakcí na obtěžování žen v rámci pracovního prostředí, kde se oběti často zdráhají své pachatele nahlásit či reagovat přímo.

Pavlína, spřízněná duše

Kromě modelingu a herectví Pavlína vstoupila také do literárního světa – se spisovatelkou Joanne Russell se stala spoluautorkou knihy pro děti a v roce 2007 vydala svůj debutový román „A Model Summer“. Pavlína pokračovala ve své spisovatelské práci na knize esejí s názvem „No Filter“, kterou již dopsala v Praze. Kniha pojednává o jejím životě, vnímání krásy, slávy či o jejím vztahu s muzikantem Rickem Ocaskem. Právě její upřímný pohled na přirozenou krásu byl to, proč jsme se do ní znovu zamilovali. V rámci příspěvků na sociálních sítích Pavlína odhaluje svoji krásu bez jakéhokoli přikrášlení, a to i napříč „nedokonalostem věku“, za které se nestydí, ale které naopak nosí s hrdostí. Odhalenými portréty popisuje svou cestu, kdy ztratila svou mladistvou krásu, ale naopak si vybudovala charakter. Stala se naší inspirací, naším idolem, a hlavně naší spřízněnou duší…

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu