Móda a umění se opět potkávají, tentokrát v nové kolekci značky Vans

Značka Vans na svých kolekcích často spolupracuje s dalšími brandy či jedinci. Nyní přichází s kreativní kolekcí, kterou vytvořila ve spolupráci s Muzeem současného umění (MOCA). Jak dopadla práce tří kalifornských umělkyň na ikonických kouscích Vans?
Lucie Švábenská
——
20. listopadu 2021

Foto: archiv Vans

Umění do módy zasahuje velmi často, ať už je to oficiálně a účelně, nebo pouze jako inspirace, která je ne vždy na první pohled zřejmá. Značky a módní domy čím dál více vytvářejí kolekce ve spolupráci se zvoleným umělcem nebo například muzeem. Do takové řady se nyní pustila značka Vans, když se již podruhé spojila s MOCA (Muzeem současného umění v LA). Výsledkem je unikátní, umělci inspirovaná kolekce oděvů a obuvi, ve které se představuje práce Judy Baca, Brenny Youngblood a Frances Stark. 

Druhá část spolupráce Vans x MOCA oslavuje skrze jedinečné limitované kousky vytvořené třemi umělkyněmi kreativitu, kulturu a Kalifornii. 

Síla muralistky Judy Baca

Muralistka Judy Baca se narodila v Los Angeles, odkud dodnes pracuje, a její díla vrhají světlo na život a útrapy komunit bez volebního práva po více než 40 let. Baca v této kolekci přetváří model Vans Classics, na kterém je design inspirovaný její nástěnnou malbou vytvořenou pro letní hry 1984 v Los Angeles, která připomíná první ženy, jež byly přijaty k účasti na olympijském maratonu (Hitting the Wall, Women in the Marathon, 1984). Stejný design je také použit na bundě, zatímco další ikonický kus – The World Wall: Triumph of the Hearts (1990) – zdobí fleecový pulovr.

Barevnost Brenny Youngblood

Práce kalifornské umělkyně Brenny Youngblood se zabývá otázkami společnosti a kultury s ní spojené. Její díla jsou vytvořena z nalezených materiálů a vyřazených artefaktů. V kolekci Vans x MOCA reinterpretuje Vans Authentic se svým typickým abstraktním a barevným stylem, který grafice dává 3D rozměr využívající prázdného prostoru.

Frances Stark a subkultury jižní Kalifornie

Třetí umělkyně s kořeny v Kalifornii svou inspiraci čerpá v subkulturách jižní Kalifornie, jako jsou skateboarding, punk a rap. Její láska k Los Angeles je zobrazena v její vlastní verzi modelu Old Skool, na kterém je ručně kreslená mapa ilustrující ulice, jež ji po desetiletí inspirovaly.

Kolekce Vans x MOCA, jejíž ceny začínají na 1 490 Kč, je k zakoupení na Vans.eu a MOCA Store od 12. listopadu 2021. Více se dozvíte na Vans.eu.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu