New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Maison Schiaparelli Haute Couture podzim/zima 2022-2023

Historické reference s moderní jiskrou v podání Daniela Roseberry jsou důkazem, že éra vysoké krejčoviny ještě zdaleka neskončila.
Oli Egler
——
4. července 2022

Foto: Imaxtree

Blast from the past nechutná nikdy tak sladce jako od Daniela Roseberry. V době, kdy je celý svět poblázněn nostalgií předešlého milénia, je kreativní ředitel domu Schiaparelli jediný, kdo dokáže tyto historické reference přetvořit nejen k obrazu svému, ale zároveň jim dopřát i moderní podobu.

Dokazovala to už jen reinterpretace řasených šatů s výřezem na prsou, které na sobě měla Shari Herbert v roce 1949, kdy jsme tentokrát onen ikonický kus mohli vidět v podobě sukně zkombinované s krémovým korzetem a crop sakem s masivními rameny. Lemy sametového saka se šněrováním byly vykrojeny podle předlohy „evening jacket”, vytvořené Elsou Schiaparelli ve spolupráci s umělcem Jeanem Cocteau z roku 1937. Look s bílými kožešinovými rukávy vzdáleně připomínal kdysi slavné sako s černou srstí orangutana, ve kterém se zakladatelka domu vyfotila. A slunečnice? Ty sahají do dětství Elsy, kdy do úst vložila semínka květin, aby z nich vyrostla zahrada a zkrášlila její tvář.

Jako vždy i dekorativní elementy byly tajnými nápovědami pro znalce módní historie – perlové hrozny rostoucí přímo na hrudi nebo zámek v podobě krvácejícího srdce – to vše používala Schiaparelli již ve 40. letech. A malí ptáčkové na ramenou duvetových topů a masivních slamáků (v zimní kolekci?) – to proto, že byla Elsa vášnivou milovnicí těchto překrásných stvoření. Dokonce uprostřed svého pařížského butiku měla obrovskou klec s několika exotickými druhy.

Pokud však pomineme střípky minulosti, které kolekci automaticky dodávají přidanou hodnotu, je důležité uznat, že je Roseberry jedním z mála, kdo zachovává autentický haute couture naživu. Jeho vizuální žargon se silně odlišuje od ready-to-wear, přičemž je schopen stále uchovávat míru opulence v hranicích surrealismu. I přesto však s každou sezónou přináší něco nového a testuje obecenstvo – vykrojené parabolické kalhoty nebo obrácené hedvábné šaty odhalující torzo jsou toho skvělým příkladem.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu