Debuty, návraty a výročí na NYFW
Foto: Imaxtree
Foto: Imaxtree
Je to přesně osmdesát let, co se konal historicky první New York Fashion Week, který se stal zároveň prvním světovým týdnem módy vůbec. Během následujících třiceti let se americká móda stala rovnocenným konkurentem té francouzské – představila nová jména, inovativní střihy, ba dokonce i zcela nový koncept odívání reflektující moderní lifestyle, který byl zcela v kontrastu s tím předválečným, jehož se Paříž držela zuby nehty. Dnes je vše opět jinak – newyorský fashion week je spíše nostalgickou ozvěnou grandiózní éry, která se nedá jen tak reinkarnovat… Anebo ano?
Ducha doby je takřka nemožné replikovat (nebo respektive jen tak extrahovat z minulosti a zařadit do dnešního zeitgeistu) – a proto všichni s nedočkavostí sledovali debut Petera Do pro Helmuta Langa, krále minimalismu. Lang nejen definoval přelom milénia, ale vytvořil také vzorec odívání, z něhož čerpáme doteď. Peter Do (zcela pochopitelně) ovládl na několik dní sociální sítě a google vyhledávání, ale grandiózní návrat nebyl kritiky přijat za potlesku ve stoje (jak mnozí předpokládali). Archivní kousky (taxi, barevné pásy a lampasy a slogany) se mísily s novou interpretací casual minimalismu v barvách, které by v kombinaci Lang & Do čekal jen málokdo.
Nakažlivá vlna minimalistického quiet luxury naštěstí setrvala i u Khaité, Tibi, Staud a Bevza, jejichž kolekce stojí za speciální pozornost. V Y2K duchu se silnějším důrazem na sportswear s asijskou jiskrou se nesla kolekce Private Policy – Haoran Li a Siying Qu tak opravdu ctí downtown estetiku. A díky bohu za Diona Lee, který umí precizní krejčovinu interpretovat v podobě praktického pracovního oděvu dělnické třídy s trochou humoru.
Byť Collina Strada a Batsheva zcela přesedlaly na kodaňský eklektismus (a ne, americkým značkám moc nesluší), tyto prohřešky vždy vyrovnávají stálice jako Anna Sui, Gabriela Hearst, Carolina Herrera, Jason Wu (Maria Grazia, is that you?) a Philip Lim, který se po čtyřech letech vrátil zpět. Výročí na mole se slavilo dvakrát, a to dekáda Stuarta Veverse v Coach a Christian Siriano oslavil 15 let své značky.
Proenza Schouler, za kterou stojí duo Jack McCollough a Lazaro Hernandez, s novým logem obhájila svůj titul jedné z nejžhavějších značek pro mladé fashionisty toužící po troše americké verze staré Celine a Ralph Lauren předvedl americký glam v čele s Christy Turlington a Natalií Vodianovou. Od „southern belle“ přes jižanskou cowgirl, 70's boho kaftany až po zlaté looky v lamé a kožené makramé šaty s tkanými vzory a vrstvami zlatých třásní. Na ty přišlo 15 specializovaných vyšívaček a více než 800 hodin práce. Byly zde i vzpomínky na Annie Hall (dnes již kultovní postavu) a také slavné „signature“ kusy v podobě preppy a military blazerů, kšiltovek, pola a pánských kravat (#OfCourse!).