BALENCIAGA Haute Couture Mic Drop

Haute couture kolekce Balenciaga podzim/zima 2022/2023 (opět) vyvolala husí kůži, a to v tom nejelegantnějším slova smyslu.
Oli Egler
——
6. července 2022

Foto: Balenciaga

Už jenom online přenos prvních dvaceti minut, kdy se hosté usazovali na svá místa, bylo přehlídkou toho nejlepšího z dosavadní tvorby značky – Tracey Ellis Ross, Michelle Yeoh, Kris Jenner, zpěvačka Zemfira, nejžhavější influencer Fredrik Robertsson nebo dokonce manžel Nicole Kidman Keith Urban, ti všichni byli samostatnou show v rámci show samotné a nebylo snad potřeba ani nic dodávat. You win, Demn(a)! Po nastolení absolutního ticha jsme si však rychle uvědomili – we've seen nothing yet!

Kolekci otevíraly matné, neoprénové catsuits, vyvinuté jako náhrada za tzv. gazar, jenž pro vytvoření konstrukčního efektu používal zakladatel domu v době své největší slávy. Tento přiléhavý materiál evokující tekutou rtuť se také objevil v podobě dokonale pasovaných pánských a dámských kostýmů, stroze obepínající ultra skinny pas, který je očividně zase v módě. Aneb jak řekla Kate Moss, nic nechutná tak dobře jako pocit hubenosti. Masky (nebo brýle?) zakrývající celý obličej vzdáleně navazovaly na poslední ready-to-wear a koncept anonymity. Už když se zdálo, že se opět řítíme do dystopického streetwear, Demna udělal to, co umí nejlépe – překvapil (ne-li šokoval). Následovaly totiž naprosto překrásné flitrované róby, které by svou elegancí a sofistikovaností hravě konkurovaly domu Chanel bez jediného „ale”.

Může avantgarda koexistovat s glamourem? Právě jsme zjistili, že ano. Tento koncept rozvedl také v pánském segmentu, kdy masivní bombery a nabíraná trička vzdáleně evokovaly dysmorfní kolekci Rei Kawakubo z roku 1997, se kterou však zakladatelka domu experimentovala ještě o více než čtyřicet let dříve. Dichotomie svázaného těla v podobě kožených šatů z vertikálních pruhů kůže (auto kobereček z přehlídky 2017, is that you?) a naopak oversize velikost masivních teddy kabátů s obřími límci působila jako nostalgické déjà vu. Stejně tak jako vlněná saka v podobě přesýpacích hodin (již aplikovaná v Demnově kolekci z roku 2016). Mimochodem trench coat s obřím límcem a kabelka ve formě přenosného rádia? Garantované must-have!

Ale co couture? Hřeb kolekce byl teprve před námi… Rudá róba kardinála Richelieu odhalující záda díky otevřeným lemům imitujícím křídla byla teprve začátek. Na mole se totiž kromě realitní makléřky z reality show Selling Sunset Christine Quinn objevila také ruská režisérka (a dlouhodobá múza návrhářky Ulyany Sergeenko) Renata Litvinova v róbě z peří à la ikonický envelope dress z roku 1967, Dua Lipa v žlutých mini s postranní vlečkou, Kim Kardashian nebo Nicole Kidman ve stříbrné nabírané róbě (aha, proto Keith Urban v první řadě). Už v tuto chvíli to obecentsvo mohlo zabalit a začít bouřlivý potlesk. Vestoje. Avšak s příchodem Naomi Campbell v balonových šatech s ostrým límcem (ano, navazujících na model Cristóbala z roku 1950) a svatebních šatů, ve kterých modelka nemohla ani projít dveřmi (očekávejte nekonečnou dávku memes) bylo sečteno a podtrženo. Demna je Balenciaga, a Cristóbalovi nemohl být vybrán lepší dědic trůnu.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu