Jenna Ortega: nová goth ikona Hollywoodu

Herečce se přezdívá „Gen Z's Scream Queen“ – na svém kontě má totiž několik alternativních hororů i klasiku žánru jako Scream (jehož další pokračování je v přípravách). Díky ní je gothic opět IN.
Petra Štepánková
——
18. ledna 2023

Foto: Profimedia

Je jí pouhých dvacet let, ve filmovém průmyslu ji ale znají od dětství. Svou kariéru započala již před desátými narozeninami, a to díky rodičům, kteří ji neúnavně podporovali. O tom svědčí i to, že byla objevena na Facebooku, a to zásluhou své matky – ta sdílela dramatický monolog, který tehdy sedmiletá Jenna recitovala. Ačkoliv nahrála video malé Jenny pouze pro pobavení svých přátel, úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a za nedlouho se jí ozval agent s nabídkou castingu. Následovaly malé reklamní role a účinkování v seriálech, přičemž debutovou roli získala roku 2012 v seriálové komedii Rob – společném projektu komika Roba Schneidera a producenta seriálu Futurama, Lewa Mortona. Následoval Iron Man 3, Yes Day, Studio 666, Scream (Vřískot 5),  American Carnage či X – tento hororový repertoár tak herečku dokonale připravil na její nadcházející a zatím největší roli.

Na konkurz k seriálu Wednesday dorazila ušpiněná od umělé krve s falešným šrámem na tváři. Tím producenta Tima Burtona velmi pobavila a nejspíš i díky tomuto bravurnímu nástupu roli získala. Sama Ortega o své roli řekla: „Kvůli seriálu jsem prošla zatím největší fyzickou transformací. Ostříhala jsem si vlasy a obarvila si je na černo, naučila jsem se nemrkat a změnila svůj styl vyjadřování.“

A co dalšího musela herečka pro roli podstoupit? Pouhá podoba s Wednesday Addams, dcerou Gomeze a Morticii Addams, nestačila. Šerm, kanoistika, lukostřelba, hodiny němčiny, vzpřímená chůze či hra na violoncello (s hraním začala pouhé dva měsíce před natáčením seriálu) – to je jen drobný výčet toho, co mladá herečka pro tuto roli udělala. Wednesday měla téměř vražedný pohled (což byl záměr nejen Jenny, ale i Tima Burtona). Skloněná brada, pohled přes obočí a absence jakýchkoliv emocí – to jsou hlavní poznávací znamení Wednesday Addams. Zadání držet upřený pohled bez mrkání se může zdát jako velmi banální detail, když ale přičteme ke všem okolnostem fakt, že se natáčelo v zimě v Rumunsku, kdy herečce do obličeje foukal studený vítr, jedná se o úctyhodný herecký výkon. Jenna mrkala pouze ve chvílích, kdy její herečtí kolegové odříkávali své repliky, ona v těch svých naopak držela oči otevřené a dávala si záležet na předem daném „poker face“ looku.

Že Ortega získala hlavní roli, pro ni samotnou nejspíš nebylo až takovým překvapením. Už od dětství totiž od svého okolí slýchala, že je podobná Wednesday z původního filmu Addams family (1991), k čemuž dozajista napomohl i její pověstný černý humor.

Seriál Wednesday se ihned po své premiéře na Netflixu stal absolutní senzací, a sledovaností předčil dokonce i poslední řadu Stranger Things, čímž byla Jenny Ortega pasována na královnu hororů. Velký úspěch seriálu, a s tím spojená i pozornost publika, s sebou přinesla také výrazný kariérní skok: „Až teď začínám dostávat scénáře, které mě zajímají, a projekty, které mě kreativně naplňují,“ řekla herečka. Také přiznala, že v hororových filmech a seriálech se cítí přirozeně a vždy ji přitahovalo v nich účinkovat – svůj nový titul tak bere jako kompliment.

Fun fact: Za necelé dva týdny od premiéry Wednesday dosáhla Jenna deseti milionů sledujících na Instagramu a mimo tuto platformu ovládla také TikTok.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu