Art

Potřebujeme vůbec novou Wednesday?

Spin-offu kultovní klasiky se ujme král temných pohádek Tim Burton. Předznamenává jeho jméno jistý úspěch seriálu pro Gen Z i mileniály ortodoxně milující Christinu Ricci?
Oli Egler
——
25. srpna 2022

Foto: Netflix

Trailer nově chystaného projektu s názvem Wednesday představuje spin-off The Addams Family, filmu, který patřil do kultovní sbírky každého mileniála. Byť se jednalo o remake z 60. let, první režisérský počin Barryho Sonnenfelda se stal v roce 1991 absolutním hitem, a to hlavně díky perfektně vybraným hercům – překrásné Anjelice Huston v roli Morticii, fantastickému Raúlu Juliá v roli Gomeze, legendárnímu Christopheru Lloydovi aka strýčku Festerovi, a hlavně dokonale chladné Christině Ricci coby Wednesday. Proč tedy tvořit něco nového, když stará klasika je tak dobrá? Možná si baby boomers říkali v 90. letech to samé – proč nahrazovat Lisu Loring (která se mimochodem nyní stala známým meme kolujícím na Instagramu)? Podle hollywoodské matematiky je třicáté výročí dobou, kdy je potřeba klasické kusy dekonstruovat a představit mladší generaci v nové podobě. Ne vždy se však remake setká s úspěchem, tak proč kazit jméno originálu?

Rozhněvané mileniály usmířila informace, že nový seriál pochází „z hlavy“ Tima Burtona– hollywoodského podivína, který z morbidních pohádek vytvořil novou niche kinematografie. Ironií je, že mnohé jeho režisérské počiny, které se staly absolutní klasikou, byly právě remaky filmů a seriálů z předešlých dekád. Jeho vůbec prvním filmem (s živými herci a nikoliv animáky) byl Batman z roku 1989, kdy pochopitelně šlo o remake seriálu a filmu z 60. let. 

Okamžitý úspěch Burtonovi zaručili nejen Michael Keaton, Kim Basigner nebo neopakovatelný Jack Nicholson v roli Jokera, ale také to, že jeden ze dvou soundtracků vytvořil sám Prince.  V historii Hollywoodu existuje jen malé množství tzv. sequels neboli pokračování, které by byly stejně dobré (natož lepší) než první film.  Burtonovi se to však povedlo – Batman Returns, který letos mimochodem slaví 30 let od premiéry, zlomil nejen rekord předchozího filmu, ale překonal i stálý rekord v návštěvnosti během prvního víkendu. Snímek se stal třetím nejvýdělečnějším filmem roku 1992, a dokonce získal dvě nominace na Oscara. Byl to však jen začátek, malá ukázka toho, co mohl Tim Burton kinematografii nabídnout. Mnozí si pamatují jeho temné a avantgardní začátky v podobě Beetlejuice, Edward Scissorhands nebo Sleepy Hollow. Děsivé, morbidní (avšak nikdy zcela bez humoru) filmy daly vzniknout žánru pohádek pro dospělé, na nichž vyrostla celá generace filmových gourmetů.

Kdykoliv jsme tak zaregistrovali na svém radaru remake pod jeho taktovkou, věděli jsme, že se chystá něco unikátního, a zatím jsme (snad) ani jednou nebyli zklamáni. A že jich nebylo málo – Charlie and the Chocolate Factory, Sweeney Todd, Alice in Wonderland nebo Dark Shadows, vždy se jednalo o skvělou podívanou. Na Burtona se totiž můžeme spolehnout v rámci castingu – každá role je vždy ztvárněna tím nejlepším adeptem, kterého Burton neváhá transformovat k nepoznání pomocí unikátního make-upu a do detailu propracovaných kostýmů. Bravurně také dokáže navodit atmosféru, pohlcující diváka ze všech stran – ať už skrze hudbu svého dvorního skladatele Dannyho Elfmana, vizuální efekty, nebo postupné odkrývání charakterových vrstev hlavních hrdinů během celého filmu.

Trailer napovídá, že se bude jednat o projekt zaměřený primárně na teenage komunitu – v hlavní roli se objeví Jenna Ortega, která za sebou má již nespočet hororových filmů jako Scream nebo The Babysitter. I přesto však Burton vzdá hold původní (a jediné) Wednesday, Christině Ricci, která si v seriálu zahraje. #YesPlease!

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu