Niacinamid jako záchrana pro všechny typy pleti

Proč je niacinamid novou nezbytnou součástí i vaší péče o pleť?
Tereza Spilková
——
11. února 2022

Foto: Shutterstock

Máte pocit, že už jste do své beauty rutiny zařadila vše, co je jen možné? Svět krásy ale naštěstí neustále hledá novinky, aby každá pleť našla to své. A ingrediencí, které ještě stojí za to objevit, je mnoho. Jedním z velkých objevů světa krásy je například niacinamid – titulován jako zázračná ingredience, která si poradí s prvními známkami stárnutí i hyperpigmentací. Niacinamid je vaším novým pomocníkem pro krásnější pleť. 

O co se jedná? 

Vitamin B3, známý pod jménem niacinamid nebo niacin, je rozpustný ve vodě, v těle se přirozeně vyskytuje a je důležitý pro jeho správnou funkci. Vitaminy skupiny B mají vliv na zdraví pokožky, nervové soustavy a zažívacího traktu. Konkrétně vitamin B3 hraje důležitou roli při uvolňování energie ze sacharidů. Najít ho můžeme také pod názvy nikotinamid a vitamin PP.

Proč ho zkusit? 

V kosmetických přípravcích se vitamin B3 používá především proto, že dokáže cílit na řadu problémů najednou. Má antioxidační a protizánětlivé účinky, umí si poradit s jemnými linkami i vráskami, obnovuje kožní bariéru a umí také pomoci s hyperpigmentací a viditelnými póry. Je navíc vhodný pro všechny typy pleti, veškeré věkové kategorie, dokonce je bezpečný i pro těhotné a kojící. I proto na něj slýcháte tolik chvály ze všech stran. 

Jak funguje

Niacinamid funguje skvěle v kombinaci s řadou dalších složek. Díky tomu, že dokáže obnovovat kožní bariéru, zabránit ztrátě hydratace a zklidnit i pokožku s akné nebo rosaceou, je sám o sobě skvělou záležitostí. Pokud ale máte citlivou pleť, je ideální jej použit v kombinaci s agresivnějšími ingrediencemi, které by vám za normálních okolností nemusely správně fungovat. Doporučuje se především v kombinaci s retinoly, které mohou být pro pleť zátěží, nebo ke zklidnění pleti po chemickém peelingu. 

Jak ho používat  

Zázračný vitamin B3 můžete používat samostatně a vrstvit ho pod různé produkty dle potřeby a zlatého pravidla, že lehčí složky jdou první a na ně potom patří ty těžší, olejové. Jakožto skvělý antioxidant je proto ideální pro použití pod krémy s SPF, coby další ochranná vrstva. Niacinamid je rovněž součástí řady produktů, v nichž je nakombinován přesně tak, aby plnil určitou úlohu. Najdete ho například v řadě sér s vitaminem C, kde funguje jako antioxidant. Můžete na něho natrefit v přípravcích v kombinaci s retinolem, kde působí jako zklidňující složka. Umí také opticky zmenšit póry – i proto je součástí řady krémů, které slibují hladší a zdravě vypadající pleť. 

Na co však dát pozor

Už podle výčtu jeho pozitivních vlastností a četnosti výskytu v různých kosmetických produktech je jasné, že niacinamid je pro pleť mimořádně dobře snesitelný a bezpečný. Je možné ho používat každý den ráno i večer. Ani při vyšších koncentracích nehrozí nebezpečí (jako tomu může být u řady kyselin či vitaminů), nejsou ale zaručeny ani lepší výsledky. I zde je ovšem dobré dát si pozor na alergické reakce nebo špatné snášení. Pokud se objeví zarudnutí či podráždění, je možné, že ho používáte příliš, nebo že niacinamid není pro vaši pleť ten nejlepší. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu