Keep Calm & Love Your Skin aneb nejlepší přípravky na podrážděnou pleť
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Nehledě na to, jak dobře se o svou pleť staráme, všichni se jednou za čas setkáme s podrážděním. Předtím, než se vrhnete k ukvapeným závěrům, je důležité identifikovat rozdíl mezi citlivou a podrážděnou pletí a vědět, proč k této reakci dochází.
Pokud máte citlivou pleť, tedy náchylnou k ekzémům, dermatitidě nebo růžovce, pak jste pravděpodobně náchylnější i k zánětům a o to citlivější na mnohé ingredience. Důvodem je většinou slabší (či křehči) kožní bariéra. Tu si stačí představit jako zeď z cihel – pokud je narušena a některé cihly ve stěně chybí, propouštějí dovnitř pokožky špínu a bakterie, které následně v pleti častěji vyvolávají záněty, zarudnutí i jiné nepříjemné pocity.
Na druhou stranu je podrážděná pleť dočasný stav pokožky, který se může vyskytnout u kohokoliv a kdykoliv. Obvykle vzniká jako reakce na vnitřní nebo vnější faktory. Tento problém se může projevovat přecitlivostí, zarudnutím, svěděním a šupinatěním pleti, ale také vyrážkou nebo pálením
Faktory hrající v tomto případě roli jsou jak vnější, tak i vnitřní. Pakliže vyloučíme prohřešky jako špatný životní styl, nevhodné stravování, nedostatek spánku společně s hormonálními změnami či sezónními výkyvy počasí (způsobujícími přecitlivělost pleti), zůstanou nám klasické chyby skincare rutiny, které si (nevědomky) způsobujeme sami. Nejčastější příčinou bývá přehnaná exfoliace – častější čištění nebo používání silnějších přípravků vám totiž negarantuje lepší pleť. Kyseliny (jako například salicylová, askorbová aka vitamín C), retinol a jiné exfoliační ingredience mají tendenci pleť vysušovat a jejich nadměrné používání (na rozdíl například od postupného zvyšování dávky i četnosti) může pleti způsobit podráždění. Týkat se to může jak cleanserů, tak i sér a krémů.
Dalším velmi častým problémem způsobujícím podráždění nebo zanícení pleti může být dehydratace nebo vysušení pleti. Zde opět hraje roli přílišná exfoliace (či používání pro vaši pleť nevhodných produktů), která v dlouhodobé perspektivě způsobila poškození kožní bariéry.
V prvé řadě je důležité zredukovat svou skincare rutinu na minimum – zapomeňte na masky, peelingy a nekonečně množství kroků a spolehněte se na jednoduché, jemné čištění, hydrataci a ochranu. Zklidnit pleť by vám hlavně měly pomoci správné ingredience podporující hojení a obnovení kožní bariéry.
Patří mezi ně:
Účinky této „tygří trávy“ byly studovány a prokázalo se, že jsou opravdu prospěšné při hojení ran. Cica urychluje tvorbu kožních buněk a syntézu kolagenu, a navíc má vysoký obsah antioxidantů.
Jedná se o složku, kterou najdete v mnoha hydratačních přípravcích. Používá se k léčbě kožních onemocnění, jako jsou ekzémy a dermatitidy, pro svou schopnost zlepšit hydrataci, snižovat zánět a obnovovat kožní bariéru.
Tyto esenciální mastné kyseliny s dlouhým řetězcem se přirozeně vyskytují v naší pokožce a pomáhají jí uzamknout vlhkost uvnitř. Tím samým zabraňují jejímu vysušování a podráždění. V našem příkladu kožní bariéry coby cihlové zdi jsou ceramidy přirozenou součástí malty, která drží cihly pohromadě. S přibývajícím věkem se však tato malta začíná drolit, a proto může být přidání ceramidů do péče o pleť velmi prospěšné.
Jedná se o přírodní kosmetickou složku získávanou z ovsa. Ty jsou naplněny 5,5 % beta-glukanem – často popisovaným jako přírodní rostlinná alternativa hyaluronové kyseliny, která nabízí hypoalergenní, regenerační a ochranné vlastnosti a činí tak vynikající složku pro ošetření poškozené nebo suché kůže. Koloidní ovesné vločky tak poskytují hydrataci, působí protizánětlivě a mají také antioxidační účinky. Využívají se ke zklidnění akutních ekzémů u dětí například v podobě vloček do koupele.
Tato látka se získává parní destilací heřmánku. Používá se k redukci kožních zánětů – k tomu dochází, když imunitní systém uvolňuje chemické látky v boji proti infekcím nebo na ochranu kůže před napadením cizorodými molekulami. Chemické látky, které se nacházejí v azulenu, potlačují činnost imunitního systému, což vede ke snížení zarudnutí a otoků. Krom svých zklidňujících, antibakteriálních a protizánětlivých účinků je také skvělým antioxidantem, chránícím pleť proti vnějším agresorům.