Back to basic: jak vybrat nejlepší pleťový olej a jak jej správně používat?

Oleje jsou králem multitaskingu – mají mnoho využití a přináší spoustu benefitů. Poradíme vám, které jsou vhodné na pokožku i vlasy, a hlavně, jak se vyvarovat chyb v jejich používání.
Oli Egler
——
22. června 2022

Getty Images

V beauty světě byl tento produkt dlouho přehlížen – komunita skincare influencerek byla rozdělena na dva tábory, kdy jeden pěl na jeho zázračné efekty slávu, a ten druhý si stále nebyl jistý jeho benefity. Je to zcela pochopitelné, jelikož pleťové oleje jsou velmi specifickým produktem. Krom toho, že se od sebe navzájem dost liší, vyžadují navíc dodržování konkrétního postupu v rámci aplikace. V opačném případě se ztrácí veškeré jeho benefity – vy tak neuvidíte slíbené výsledky, a velice jednoduše na produkt zanevřete. Jak tedy správně postupovat v jeho aplikaci, a hlavně – jak si vybrat ten správný?

Multitasking v praxi 

Výhodou olejů je jejich široké využití. V první řadě se jedná o skvělý odličovač – umí totiž rozbít vazby, které drží pohromadě make-up, opalovací krém i voděodolnou řasenku. Z chemie navíc víme, že olej na sebe váže mastnotu, což v praxi znamená, že poslouží jako magnet na nečistoty, které se na povrchu pleti během dne usadily. Olejové produkty stačí nanést na suchou pleť, vmasírovat prsty a následně setřít navlhčeným (nejlépe lněným) ručníkem, který by neměl být horký.

Je také nejlepším pomocníkem v rámci obličejových i tělových masáží – vytvoří klouzavý film, díky kterému nebudete drhnout kůži, a to ať už využíváte prsty, kámen gua sha, nebo jiné pomůcky. Doporučuje se nanášet i po koupelích, jelikož zabraňuje vysušování pokožky horkou vodou, a naopak pomáhá udržet její hebkost. Vyzkoušejte tělový olej nanést na vlhkou pokožku ihned, jak vylezete z vany, je to #gamechanger!

Skvěle poslouží i jako finální krok skincare rutiny. Je důležité jej dávat nakonec, tedy až poté, co aplikujete séra a hydratační krém – sám o sobě totiž nehydratuje, ale funguje jako poklička, která uzamkne vše, co je pod ní. Hydratační složky tak nepustí z pleti pryč, a naopak vše, co budete aplikovat na něj, se tak do pleti již nedostane. Klíčové je také to, abyste olej nanášeli pouze na čistou a vlhkou pleť. Po vyčištění vám proto stačí nanést malé množství tonika, pleťové mlhy, anebo pouze neotírat obličej zcela dosucha.

Oleje pro různé typy pleti 

To, že olej by se měl používat pouze na suchou pleť, je mýtus, který byl dávno vyvrácen. V dnešní době již existují produkty, které jsou speciálně určeny pro mastnou pokožku – jde primárně o přísady, které pomáhají s redukcí kožního mazu, a tedy neucpávají póry. Zde je důležité brát ohled na komedogenitu, tj. schopnost ucpávat póry a způsobovat tvorbu nedokonalostí a aknózních projevů. Například kokosový, lněný nebo olivový olej mají nejvyšší stupeň komedogennosti, ale beze strachu je můžete použít na tělo nebo jako kúru na vlasy. Tento aspekt nemusí trápit ty, kteří mají normální nebo zralou pleť a pouze prahnou po dodatečných benefitech pleťových olejů – můžete sáhnout takřka po čemkoliv a neuděláte chybu. Největším favoritem je poslední dobou arganový olej, který má skvělé regenerační schopnosti.

Pakliže hledáte něco pro mastnější pleť, budou malinový, makový, hroznový, jojobový, slunečnicový, měsíčkový nebo rakytníkový olej tou nejlepší volbou – ať už v čisté formě, nebo v kombinaci mezi sebou.

Konkrétně pro problematickou a aknózní pleť se doporučuje šípkový olej, který obsahuje vitamín C a má antibakteriální účinky, což z něj zároveň dělá i efektivního pomocníka v boji proti pigmentovým skvrnám. Konopný má zas protizánětlivé účinky a dýňový olej obsahuje vysoký podíl zinku, který se ve formě mastičky používá na pupínky – i tento olej proto můžete aplikovat pouze na zanícená místa jako spot treatment.

Trápí vás citlivost a ekzémy? Pak bude nejlepší volbou mandlový olej, jelikož zmírňuje podráždění. Na lupénku se navíc doporučuje olej z avokáda – ten je bohatý na vitamíny, minerály a nenasycené mastné kyseliny a poslouží jako účinná bariéra proti zevním vlivům.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu