Hair SOS: jak na dokonalý styling pomocí suchého šamponu

První pomoc při nedostatku času pro umytí hlavy, dodání objemu nebo také vytvoření populárního efektu „včerejších vlasů“. Jak vznikl suchý šampon a jak jej správně používat?
Yelyzaveta Topukh
——
7. prosince 2022

Foto: Imaxtree

Suchý šampon (nebo alespoň jeho princip) pochází přinejmenším ze středověku, kdy se vzhledu vlasů začala věnovat zvláštní pozornost. Hlavní složkou byla tehdy hlína, která se drtila do vlasů mužů i žen. Od 17. století, kdy začala móda paruk, se jako látka absorbující maz používal vedle hlíny také škrob. Na začátku dvacátého století byl v Berlíně představen první suchý šampon, který vyvinul chemik s dnes již velmi známým příjmením – Schwarzkopf. Tehdejší suché šampony obsahovaly byliny, mastek, mouku, škrob, kakaový prášek a povinná aromata, například fialkový extrakt.

Byť postupem času beauty-chemie došla o něco dále, díky čemuž dnes známe suchý šampón ve formě aerosolového spreje nebo prášku, ingredience se zas tak moc nezměnily. Základními složkami kosmetického produktu jsou totiž ty samé sorbenty – přirozeně se vyskytující škroby a výtažky z ovsa, rýže a kukuřice.

Pro kadeřníky i prosté smrtelníky je dnes suchý šampón doslova nepostradatelnou součástí každodenního života. V první řadě je nenahraditelným pomocníkem v případě nedostatku času na umytí hlavy, a to jak během pracovního týdne, tak i na cestách. Po nastříkání do vlasů totiž ihned absorbuje mastnotu z jejich povrchu a pokožky hlavy, čímž je „očistí“ a efektivně vytvoří dočasný pocit svěžesti. Kadeřníci a vlasoví stylisté jej však také používají na vytvoření dlouhotrvajícího objemu pro vlasy, které jsou až moc jemné nebo nepoddajné.

Jak správně používat suchý šampon?

Čištění

Suchý šampon se používá poměrně snadno (zejména pokud je ve formě spreje). Plechovku několikrát dobře protřepejte a nastříkejte produkt ke kořínkům vlasů ze vzdálenosti asi 15–20 cm od hlavy. Poté vlasy projeďte prsty, lehce vmasírujte produkt do pramenů a počkejte 5-7 minut. Pak je pročešte hřebenem a proveďte styling (či jinou tepelnou úpravu). Aplikujte pouze na suché vlasy a pouze jednou denně, jinak budou vlasy příliš těžké a dosáhnete opačného efektu.

Styling

Suchý šampon lze použít také k dodání struktury a objemu u kořínků. Suchý šampon navíc vlasy mnohem lépe upravuje a usnadňuje vytvoření úhledného drdolu, culíku nebo copu. Při aplikaci od kořínků až do poloviny délky vlasů můžete vytvořit až dvojitý objem své hřívy. Můžete jej také použít místo laku na vlasy pro vytvoření neupravených loken à la „hair like I don't care“ nebo docílení efektu „včerejších vlasů“, který se řadí mezi nejpopulárnější trendy nadcházejícího roku.

Vlastnosti používání suchého šamponu

Ani ten nejlepší suchý šampon vám nepomůže, pokud jste si vlasy naposledy myli před týdnem. Znamená to, že tento kosmetický přípravek můžete používat na absorpci maximálně tři dny staré mastnoty (což je mimochodem pro takový přípravek velmi úctyhodné). Trichologové doporučují používat suchý šampon jednou až dvakrát týdně a velmi výjimečně každý druhý den – například na služebních cestách. Poté je však důležité použít hloubkově čisticí šampon a peeling pokožky hlavy. Suchý šampon má totiž tendenci se při denním používání nabalovat a zatěžovat vlasové folikuly a ucpávat póry – to může vést následně až ke zpomalování růstu vlasů, ale také jejich vypadávání. Je proto důležité to s jeho aplikací nepřehánět a vyvažovat i s ostatní péčí o vlasy.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu