Chcete dokonalý zadeček? Víme, jak na to!

Zatímco éra bujného poprsí si svůj vrchol už odžila, pevné zadečky si svou slávu vychutnávají právě teď.
Martina Polachová
——
3. května 2021

Foto: Profimedia

Představa o ideálním ženském těle se neustále mění. V očích mužů i v očích žen. Na jednom, se ale zdá, se v posledních letech obě dvě pohlaví shodnou: na řádně vyrýsovaném, kulatém a pevném zadečku. Můžeme si říkat, že za to můžou „věstonické“ tvary Kim Kardashian, renesance hiphopové kultury a twerku, návrat královny vnad 90. let Jennifer Lopez, nebo jen fakt, že přitažlivost ženských půlek se dotýká těch nejzáludnějších uliček lidského podvědomí, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat.

Posaďte se, prosím!

O tom, že se pozornost přesunula „dolů“, není pochyb. Není to ostatně poprvé. Zatímco na konci 19. století si ženy pomáhaly k vytvarování zadních partií vrstvami spodniček a honzíky, naše generace si vystačí s trendem džínů s vysokým pasem, které vypadají nejlépe, pokud mají tu patřičnou výplň. Pandemie nás však zároveň usadila doma. A to doslova! Takže až zase jednou bude možné tento módní kousek, vyzdvihující kombinaci vosího pasu a sošných boků, vynést mezi lidi, není vůbec jisté, že se do nich ještě vejdeme...

Návod, jak zařídit, aby to tak nedopadlo, pro vás máme. Počítejte jenom s tím, že genetické dispozice zcela přeprogramovat nelze. To, jaký jste somatotyp, tedy jaký máte od přírody daný tvar postavy, nebo jak a kde vám narůstá svalová hmota, je u každého jiné a zázraky se nekonají. Když ale víte, na co se přesně zaměřit a co upravit, máte částečně vyhráno.

Jiné menu

Každý nutriční specialista nebo kondiční trenér vám potvrdí, že dostat tělo do formy je z větší části (asi 70 %) dílem stravy a zbytek tkví ve cvičení a další péči. Ocitáme se tedy u první překážky, protože pokud chcete se svou figurou, respektive zadkem, řádně pohnout, čeká vás úprava jídelníčku.

O vyváženosti stravy asi není třeba dlouze diskutovat, není v žádném případě na škodu probrat tuto otázku s výživovým poradcem. Jestli to z nějakého důvodu není možné a ve výživových hodnotách se příliš neorientujete, zkuste si alespoň pro začátek zapisovat vše, co jíte, do kalorických tabulek v telefonu. Rozeberou skladbu pokrmů do nejmenších detailů a upozorní na nedostatky. Jako inspirace a možná i motivace skvělá věc.

Ukáže-li se, že má vaše stravování trhliny, ale není ve vašich silách změnit jídelníček ze dne na den, mohla by vás dočasně spasit alternativa, například HEAL. Živiny, minerály, vitaminy i probiotika jsou v každé dávce, kterou rozmícháte s vodou či přidáte do smoothie, zastoupeny v ideálním poměru. Takže ať už tento 100% přírodní prášek budete využívat jako svačinku, nebo plnou náhradu celého jednoho jídla denně, zajistíte tak organismu potřebný balanc.

Pro modelaci a zpevnění zadečku coby největšího svalu v těle jsou mimochodem klíčové bílkoviny, které budují svalovou hmotu a měly by být součástí každého jídla během dne, zejména těsně kolem doby cvičení. Najdete je v luštěninách, obilovinách, v masu, vejcích... Před cvičením i po něm je nezbytné kvůli nárůstu svalů podpořit příjem ještě sacharidy. Ke slovu tak přichází ovoce, hroznový cukr či smoothie.

Nové tvary

Mít pevný a zaoblený zadek je samozřejmě motivující cíl, ale pojďme si říct, že v kontrastu s povolenými stehny nebo faldíky na břiše přijde veškerá snaha vniveč. „Péči a zpevnění potřebuje celé tělo, proto bych doporučila komplexnější přístup, a hlavně pestrost cvičení,“ radí trenérka funkčních tréninků a kapitánka běžecké komunity Adidas Runners Prague Adéla Blahovcová. Posilování je také vhodné kombinovat s kardio cvičením a je přitom na vás, jestli si zvolíte běh, rychlejší chůzi, nebo třeba plavání.

Více se dočtete v květnovém vydání Harper's Bazaaru. Právě v prodeji! 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu