Art

She's a Killer Queen aneb Jak Její Veličenstvo ovlivnilo popkulturu

Vedle Marie Antoinetty a Ludvíka XIV. není žádného jiného panovníka, který by ovlivnil popkulturu tak silně jako právě královna Alžběta II. Objevila se v repertoáru Beatles, Queen i Sex Pistols, Andy Warhol ji proměnil v ikonický obraz, a dokonce přiznala, že ve své kabelce vždy nosí sendviče s marmeládou.
Oli Egler
——
9. září 2022

Foto: Profimedia

Po sto letech od královny Viktorie usedla na trůn opět žena, a to jen pár let po skončení druhé světové války, kdy se země vzpamatovávala z hrůz minulosti. Pro Británii nová, mladá královna symbolizovala nový začátek, světlejší zítřky, a hlavně naději v éru plnou míru, radosti a prosperity. Moudrá, elegantní a krásná panovnice ihned získala přízeň mladých umělců, mezi kterými byl i Paul McCartney. Ten v roce 1963 složil 26sekundovou píseň „Her Majesty“ v albu Abbey Road:

Její Veličenstvo je docela milá dívka
Ale ona nemá moc co říct
Její Veličenstvo je docela milá dívka
Ale mění se ze dne na den
Chci jí říct, že ji moc miluji
Ale to musím mít břicho plné vína
Její Veličenstvo je docela milá dívka
Jednou ji udělám svou, jo, jednoho dne ji udělám svou

V roce 2015 v rozhovoru pro Esquire zpěvák prohlásil, že do ní byl zamilovaný od útlého věku – jemu bylo 11, jí 21 a byla moc krásná. Před dvaceti lety v rámci královnina zlatého jubilea touto písní navíc zahájil svůj koncert. Poté, co dozpíval, pokrčil rameny a s úsměvem řekl: „Musel jsem to udělat“.  Nebyla to však jediná reference kapely Beatles na panovnici. Objevila se i v písních „Penny Lane“, „For You Blue“ a „Mean Mr. Mustard“. Na fotografii zdobící album Pepper’s Lonely Hearts Club Band na sobě měli Paul McCartney a George Harrison medaile, které jim udělala sama královna.

Keeping Up With The Royals

Na samém konci 60. let se královská rodina rozhodla otevřít se o něco více Britům, a rozhodla se souhlasit s natáčením své reality show přímo v prostorách Buckinghamského paláce. Fanoušci seriálu The Crown si jistě vzpomenou, že se v té době v paláci nečekaně objevila i matka prince Philipa, princezna Anna. Reality show se s úspěchem nesetkala – popíjení čaje a aristokratické nicnedělání vyvolalo v lidech spíše hněv než zájem, a sama královna prý dokument po prvním vysílání zakázala. Díky němu však alespoň částečně stoupla popularita královniny dcery – princezny Anny, kterou lidé poznali o něco lépe, jakožto moudrou bytost plnou soucitu a lidskosti.

God Save The Queen

Zřejmě největší poprask vyvolala píseň Sex Pistols „God Save The Queen“, ve které se zpívalo „God save the queen, she ain’t no human being“ aneb Bůh chraň královnu, není to lidská bytost. Album obsahující píseň mělo přebal královniny podobizny s přelepenýma očima a ústy, a song měl také svou premiéru v době královnina stříbrného jubilea přímo na lodi s názvem Queen Elizabeth. Kapela Sex Pistols byla vždy známá svou snahou upoutat na sebe pozornost jakkoliv kontroverzním mediálním trikem a hranice slušnosti, morálky či respektu absolutně neexistovaly. Punk se zkrátka vyznačoval svými sklony k anarchii a silné kritice jakéhokoliv politického zřízení – není proto divu, že se terčem jejich mládežnické kritiky stala právě tvář monarchie. Sám tvůrce písně John Lydon od té doby několikrát prohlásil, že přestože není zastáncem monarchie jako takové, nemá nic proti samotné královně, a naopak ji velmi respektuje coby osobu.

Pop Art

Osmdesátým letům vládlo postmoderní umění Andyho Warhola, který dle svých slov chtěl být stejně slavný jako sama královna. Není proto divu, že si vybral její fotografii pořízenou v rámci stříbrného jubilea k tomu, aby z ní vytvořil barevný, dvourozměrný obraz. Stejný vytvořil i s podobiznou Elizabeth Taylor nebo Elvise Presleyho. Trvalo dlouhé roky, než tento druh umění královská rodina akceptovala, ale v roce 2012 si dokonce pořídila čtyři portréty do své sbírky, které byly následně prezentovány ve Windsoru.

Královna v Hollywoodu 

V době, kdy se napříč dekádami měnily po celém světě hlavy států i celá politická zřízení, královna byla jedinou neměnnou světovou konstantou a pýchou národa. Není proto divu, že se coby jedna z nejváženějších světových politických činitelů musela stát terčem humoru v komediích. Je absolutně nemyslitelné, že by se totiž někdy v reálném životě dopustila faux pas, a tak si Hollywood zkrátka musel nějaké vymyslet – ve filmu National Lampoon's European Vacation (1985) si podává ruku s Chevy Chasem, ve filmu The Naked Gun: From the Files of Police Squad! (1988) monarchu při návštěvě Ameriky zachraňuje Leslie Nielsen, v Austin Powers v Goldmember v roce 2002 pasuje chlípného špióna na rytíře a v americké show Saturday Night Life ji představili coby drzou gangsterku s těžkým cockneyovským přízvukem odhalující svou pravou tvář jen v momentě, kdy není nikdo okolo. A v Seven Days in Hell dokonce ukazuje nebritskému hráči Wimbledonu během utkání oba dva prostředníčky. Komickou scénu s královnou si neodpustili ani v komedii Johnny English v hlavní roli s Rowanem Atkinsonem, kdy královna pod výhružkou smrti odmítá podepsat papíry o abdikaci až do té doby, než namíří pistoli na jejího psa. Opomenout nesmíme ani její parodie v animovaných seriálech Family Guy, nedávných Minions nebo v klipu George Michaela, kde jí po políbení zpěvákem padá koruna přímo na hlavu Charlesovi.

Královna Alžběta za svého života získala status silného a moudrého monarchy, před nímž stanulo nespočet složitých úkolů. Její absolutní oddanost své roli, absence potřeby strhávat pozornost na svou vlastní osobu a zachování chladné hlavy za každé situace napříč mnoha složitými historickými obdobími z ní vytvořily jednu z nejvýznamějších historických osob ještě za jejího života. Vznikla o ní proto řada filmů a herečky, které ji ztvárnily, považovaly tyto role za vrchol své kariéry. Byly mezi nimi Helen Mirren ve filmu The Queen (2006) a divadelní hře The Audience (2013), Emma Thompson ve Walking the Dogs (2012) a během seriálu The Crown ji hrály Claire Foy a Olivia Coleman. Letos se dočkáme i nové představitelky, a to Imeldy Staunton. Vloni měl navíc na Broadwayi premiéru muzikál Diana: The Musical, kde Alžbětu II. hraje Judy Kaye.

Skoky padákem s 007 a sendviče v kabelce 

Jeden z nejoblíbenějších popkulturních momentů rozhodně patří Olympijským hrám v Londýně. Během slavnostního zahájení bylo promítáno video natočené speciálně pro ceremoniál v roce 2012. Daniel Craig coby tehdejší James Bond vyzvedává Její Veličenstvo z Buckinghamského paláce, kde nasedají na helikoptéru, ze které padákem skáčou za ústřední filmové melodie Montyho Normana přímo do arény, kde v reálném čase probíhá ceremoniál. Helikoptéra nad stadionem opravdu kroužila a po chvíli se královna za doprovodu svého chotě opravdu objevila na sedadlech. Náhoda? To sotva!

Ani její platinové video se neobešlo bez nového popkulturního momentu, kdy se tentokrát spojila s dalším symbolem Británie, medvědem Paddingtonem. Ten se ve videu účastní soukromé audience u královny, během které dojde k faux pas a nedopatřením zničí zákusek, který je hlavním chodem. S omluvou řekne, že má s sebou vždy náhradní plán, a vytáhne z klobouku sendvič s marmeládou. Královna odpoví, že jej má i ona, a ze své kabelky vytáhne také sendvič s marmeládou. #HowBritish

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu