Královna Alžběta II. zemřela v kruhu rodiny

Královna Alžběta II. zemřela v kruhu rodiny. Co nastane nyní?

Britské království se potáhlo černým suknem. Alžběta II., nejdéle vládnoucí panovnice Spojeného království, zemřela ve věku 96 let na zámku Balmoral, kde vládla 70 let.
Tatiana Urbanová
——
8. září 2022

Profimedia

"Královna dnes odpoledne v Balmoralu pokojně zemřela. Král a královna konzulka zůstanou dnes večer na Balmoralu a zítra se vrátí do Londýna," uvedl Buckinghamský palác ve svém prohlášení.

Alžběta II. byla nejdéle vládnoucím panovníkem v britské historii. Bylo jí 96 let a po nástupu na trůn v roce 1952 na něm seděla dlouhých 70 let. A co nastane nyní? Jelikož k její smrti došlo ve Skotsku, započala se pravděpodobně takzvaná "Operace Jednorožec". Podle dokumentů, které získal server Politico, měla mít operace krycí název "London Bridge", avšak podle informací deníku The Guardian se užívá heslo "Unicorn", v případě skonu královniny ve Skotsku.

Zpráva o smrti panovnice byla nejprve sdělena vládním úředníkům pomocí kódové fráze. Mezi prvními informovanými osobami byli pravděpodobně předseda vlády, tajemník kabinetu a další vysocí úředníci. Poté se tuto informaci dozvěděli další hlavy státu s národy Commonwealthu v čele. Palác také začne okamžitě organizovat projevy smutku. Očekává se, že brzy vydají svá prohlášení i královská rodina a premiérka. Princ Charles, jako nový král Spojeného království, by měl promluvit k veřejnosti. 

Nejméně na 11 dní po smrti Alžběty se Británie zastaví. Co se bude dít?

Londýnské ticho dnes prolomí salvy na počest zesnulé panovnice. První oficiální prohlášení musí učinit nově jmenovaná premiérka země Liz Trussová, která byla uvedena do funkce teprve toto úterý. Do té doby ostatní mlčí. Ještě dnes - tedy v den smrti Alžběty II. se uskuteční vzpomínkový obřad v Katedrále svatého Pavla.

Zítra se sejde takzvaný Accession Council, který vyhlásí nového panovníka, tedy Charlese III., který již oznámil, že tuto čest přijal. Ten se vzápětí setká s premiérkou a jejím kabinetem. Parlament schválí kondolenci, jeho činnost se jinak na celých deset dní zastaví. Pozítří bude tělo Její královské výsosti Alžběty II. převezeno do Buckinghamského paláce. Charles se vydá na kondolenční cestu po Spojeném království. V úterý se uskuteční smuteční průvod s rakví do Westminsterského paláce, kde se bude konat bohoslužba. Zde bude královna ležet celé tři dny a veřejnost se s ní dostane šanci rozloučit. Pohřeb je naplánován na neděli 18.9. Celá země bude držet dvě minuty ticha. Alžběta II. bude pohřbena ve Windsoru v Kapli svatého Jiří vedle svého manžela prince Filipa a svého otce krále Jiřího VI.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu