Art

Benátský filmový festival začíná. Představí snímky s Timothée Chalametem nebo Adamem Driverem

Deset filmů, které jsou již nyní favority na hlavní cenu Zlatého lva.
Oli Egler
——
31. srpna 2022

Foto: Profimedia

Dnes startuje 79. ročník filmového festivalu v Benátkách, v rámci kterého bude představeno 23 filmů ucházejících se o Zlatého lva. Budou mezi nimi například snímky Don't Worry Darling od režisérky Olivie Wilde, The Son s Hughem Jackmanem a Anthonym Hopkinsem nebo jeden z nejočekávanějších filmů Blonde s Anou de Armas v hlavní roli. Festivalu se i letos zúčastní zvučná hollywoodská jména – Adam Driver a Greta Gerwig představí film White Noise, Timothée Chalamet zas Bones and All a chybět by neměla ani Cate Blanchett coby hlavní představitelka filmu Tár. Letošní rok se nese ve znamení velkých návratů – ať už se jedná o herecko-režisérská dua (či tria), nebo o návraty známých jmen do režisérských křesel po několikaletých pauzách.

A které filmy patří již nyní mezi favority festivalu?

Bones and All

Po úspěšném snímku Call Me By Your Name se Timothée Chalamet opět spojí s režisérem Lucou Guadagninem, a to tentokrát v rámci snímku natočeného podle románu Camilla DeAngelise. Příběh bude pojednávat o mileneckém páru kanibalů, kteří se vydají na cestu přes celou zemi. Ve filmu se také objeví Mark Rylance (Bridge of Spies), Michael Stuhlbarg (Call Me By Your Name) nebo Chloë Sevigny (American Psycho).


The Son 

I v rámci tohoto filmu se dočkáme obnovení spolupráce hvězdného dua, tentokrát v podání Antonyho Hopkinse a režiséra Floriana Zellera. Po úspěšném projektu The Father, za nějž Hopkins získal Oscara, Zeller opět představí hluboce lidský příběh rodiny, jejíž život se jednoho dne obrátí vzhůru nohama. Hlavním hrdinou druhé filmové adaptace divadelní hry Zellera bude Hugh Jackman (The Wolverine) – tomu do života s manželkou (Vanessa Kirby, Mission Impossible) a dítětem nečekaně vstoupí bývalá manželka v podání Laury Dern (Jurassic Park) s jejich dospívajícím synem.


Don't Worry Darling

Psychologicko-erotický thriller s nádechem surrealismu je jedním z nejočekávanějších filmů tohoto roku. V na první pohled dokonalém světě Alicii (Florence Pugh) se začnou dít zvláštní věci, které hlavní hrdinku přimějí začít hledat pravdu o utopické americké komunitě Victory situované do 50. let. V hlavních rolích se objeví zpěvák Harry Styles, Gemma Chan (Mrs. Marvel) nebo Chris Pine (Star Trek).


Blonde 

Fiktivní biografie natočená podle románu Joyce Carol Oates se již dlouho drží na žebříčků nejdiskutovanějších snímků letošního roku. Bude popisovat interpretaci života největšího světového sexsymbolu – od raného a nešťastného dětství přes herecké začátky až po masivní světovou slávu se vší její tíhou. Role Monroe Anu de Armas již nyní vyzdvihuje mezi favority v rámci oscarovských nominací, stejně tak i režiséra Andrewa Dominicka, který má na kontě filmy jako The Assassination Of Jesse James nebo Killing Them Softly. Film bude ještě letos uveden na Netflixu.


Banshees of Inisherin

Po třinácti letech se nevrací jen hvězdné duo, ale rovnou hvězdné trio, a to v podání oscarového režiséra Martina McDonagha a herců Colina Farrella a Brendana Gleesona, kteří spolu v roce 2009 vytvořili snímek In Bruges. Tragikomický příběh bude pojednávat o rozchodu celoživotních přátel, ukončeném bez udání jediného důvodu. Opět tak budeme moci sledovat dokonalou chemii dvou herců, zasazenou tentokrát nikoliv do novodobé Belgie, ale do fiktivního irského ostrova Inisherin v roce 1923.


White Noise

Stejnojmenná knižní předloha Dona DeLilla je kronikou současného rodinného života kombinovanou s akademickou satirou, pojednávající o rodině snažící se čelit konfliktům každodenního života na pozadí existenciální krize. Profesor hitlerovských studií Jack v podání Adama Drivera (House of Gucci) společně s jeho ženou ztvárněnou Gretou Gerwig (Little Women) se stanou svědky úniku chemikálií z železničního vagonu – ten uvolní toxický mrak nad Jackovým rodným krajem, což vyvolá evakuaci města. Snímek natočil Noah Baumbach, kterého budou diváci znát coby scénáristu animované komedie Fantastic Mr. Fox nebo právě připravovaného filmu Barbie. Film bude ještě letos uveden na Netflixu.


The Whale 

Po pěti letech se k filmu vrátil Darren Aronofsky, tvůrce filmů Mother! a Black Swan. Jeho nejnovější počin, natočený podle divadelní hry Samuela D. Huntera, se zabývá tématem morbidní obezity. Brendan Fraser (The Mummy) se představí jako Charlie, který se snaží znovu navázat kontakt se svou sedmnáctiletou dcerou Elie, kterou ztvární Sadie Sink (Stranger Things). Jejich cesty se rozešly poté, co opustil rodinu kvůli svému milenci, který později zemřel. Charlie se pak z bolesti a pocitu viny projedl až do morbidní obezity.


Tár

Po patnácti letech od natočení filmu Little Children se Todd Field rozhodl usednout zpět do režisérského křesla. Jeho nový snímek Tár pojednává o jedné z nejlepších skladatelek a první ženské šéfdirigentce renomovaného německého orchestru Lydii Tár, kterou ztvární Cate Blanchett. Ve filmu se také objeví Mark Strong (Sherlock Holmes) nebo Julin Glower (Troy).


The Eternal Daughter

Film britské režisérky Joanny Hogg pojednává o vztahu matky a dcery, jejichž záhadná minulost vyplouvá na povrch ve chvíli, kdy se rozhodnou vrátit do svého rodinného domu, z něhož je nyní hotel plný duchů. Scénář napsala Hogg s ohledem na vlastní vztah ke své matce – ženy pocházející z generace přeživších 2. světové války, které si s sebou potají nesly všechny ztráty a pocity viny, jež předaly mladé generaci.


Bardo (aneb Falešná kronika hrstky pravd)

Film sledující osudy slavného mexického novináře a dokumentaristy natočil oscarový režisér Alejandro G. Iñárritu, mající na kontě filmy jako Birdman a The Revenant. V epické komedii se představí Daniel Giménez Cacho (The Promise) nebo Ximena Lamadrid (On The Rocks). V dubnu bylo oznámeno, že byl film získán společností Netflix a pro diváky tam bude uveden během roku.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu