Art

Coming soon: které koncerty a filmové premiéry nás čekají v listopadu

Nenechte se ujít jazzový festival, operní elitu Dianu Damrau a Petra Nekorance, skladby kapely Queen se symfonickými aranžemi a také legendy české hudby. A krom velkých kinopremiér nás ještě čekají i velké novinky na streamovacích platformách v podobě seriálů i pokračování slavných filmů.
Oli Egler
——
2. listopadu 2022

Foto: Profimedia

Koncerty 

Diana Damrau & Petr Nekoranec 
8. listopadu
Smetanova síň Obecního domu

Již začátkem listopadu se příznivci klasické hudby budou moci ponořit do myšlenky krásy v temnotě a temnoty v kráse, zrcadlené v tvorbě britského skladatele Iaina Bell. Ten v minulosti představil svá díla již v předních operních domech a koncertních sálech, jako například v Carnegie Hall, Královské opeře v Covent Garden, v New York City Opera či Anglické národní opeře. Jeho vokální tvorba je založena na tradici bel canta a doplněna hluboce barevným harmonickým a orchestrálním jazykem. Skladby tak ožijí pomocí dvou vokálních mistrů, a to světoznámé sopranistky Diany Damrau, působící na předních světových operních a koncertních pódiích již přes dvě desetiletí, a tenoristy Petra Nekorance – jedné z nejvýraznějších osobností mladé české generace pěvců. Diana Damrau má za sebou titulní role v operách Lucie di Lammermoor, Manon, La Scala, La traviata nebo Kouzelná flétna v Metropolitní, Královské a Vídeňské opeře, Opéra national de Paris i La Scala. Petr Nekoranec byl sólistou Státní opery Stuttgart a Opery Národního divadla v Praze a v letech 2016–2018 byl frekventantem Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře, a to jako první Čech, který byl do tohoto významného projektu přijat.

Na své si přijdou příznivci všech hudebních žánrů – listopad bude velmi pestrý co do velkých i komorních koncertů. Milovníci jazzu se mohou těšit na Mezinárodní festival jazzového piana 2022, který bude probíhat od 15. listopadu do 11. prosince na několika místech v Praze. Pokud však preferujete jeden koncentrovaný zážitek, nesmíte si nechat ujít koncert Laca Decziho a jeho kapely Celula New York, a to 6. 11. v pražském Café V lese. Fanoušky rocku zase nadchnou koncerty kapely Kabát (8. 11.) a Lucie (10. 11.) v O2 Universu nebo koncert spojující nesmrtelnou hudbu Queen se symfonickými aranžemi sboru a orchestru Alla Vienna, který proběhne 5. 11. v RockOpera Praha. Fanoušci lokálních legend se už jistě těší na koncert legendární kapely Olympic (16. 11.), The Plastic People Of The Universe (17. 11.), J. A. R. (17. 11.) nebo Tata Bojs (23. 11.). A pokud prahnete po něčem trochu alternativnějším, nenechte si ujít návštěvu Little Big 5. 11. v SaSaZu.

Filmové premiéry 

Hranice lásky

O tom, co je v lásce akceptovatelné a co ne, se zamýšlí nový snímek polského režiséra Tomasze Wiński. Bude vyprávět příběh páru, který má potřebu tyto hranice posunout nebo i zcela smazat. Snaha splnit si erotické představy, tajné sny a nenaplněné tužby i okořenit společný intimní život se tak jednoduše může vymknout kontrole, což je pouze otázka času. V hlavních rolích se představí Hana Vágnerová, Elizaveta Maximová, Matyáš Řezníček nebo Lenka Krobotová. 
V kinech od 3. listopadu

Black Panther: Wakanda Forever

Po nečekané smrti hlavního představitele hlavní role, Chadwicka Bosemana, který v roce 2020 podlehl (v tichosti vedenému) čtyřletému boji s rakovinou tlustého střeva, se tvůrci rozhodli jeho roli nepřeobsazovat. Zvolili tak zcela novou dějovou linii a do popředí se rozhodli dostat spíše ženské hrdinky futuristické Wakandy. Můžeme se proto těšit na fantastickou Angelu Bassett, Lupitu Nyong'o, Danai Guriru nebo na Letitiu Wright, která coby Shuri nejspíš převezme roli ochránkyně Wakandy po svém bratrovi, králi. Těšit se zároveň můžeme jak na Martina Freemana z předchozího dílu, tak na novou posilu v podobě herečky Lake Bell. 
V kinech od 10. listopadu

The Menu 

Gurmánskou podívanou přinese nový snímek v hlavních rolích s Ralphem Fiennesem (Schindler's List), Anyou Taylor-Joy (Emma), Nicholasem Houltem (X-Men First Class) nebo Johnem Leguizamo (Romeo + Juliet). Mladý pár odcestuje na odlehlý ostrov kvůli degustaci exkluzivního menu od excentrického šéfkuchaře. Unikátní zážitek však rychle začne nabírat velmi nepříjemnou pachuť hry o přežití, která rozdělí personál a hosty na tábory „my“ vs. „oni“. 
V kinech od 17. listopadu

Streamovací platformy

Netflix

Již není třeba připomínat, že celý svět odpočítává dny do spuštění nové řady seriálu The Crown na Netflixu, nicméně se nejedná o jedinou novinku, na kterou se mohou „gaučoví diváci“ těšit. První spin off Addams Family s názvem Wednesday již dostal oficiální datum premiéry, a to 23. listopadu. Čekají nás také premiéry temnějších seriálů a filmů – například další řada Unsolved Mysteries nebo také skvělé dokumenty. V říjnu již na Netflixu měl premiéru film The Good Nurse, kde oscarový herec Eddie Redmayne ztvárnil nechvalně známého zdravotníka Charlese Cullena, který na jednotce intenzivní péče zabíjel pacienty. Tento reálný příběh hýbal světem začátkem nového milénia, kdy zaplnil všechny titulní stránky novin. V listopadu Netflix uvede dokument Capturing the Killer Nurse, pojednávající o vyšetřování případu tohoto muže. Dalším velkým projektem bude Ghislaine Maxwell: Filthy Rich – bude pojednávat o americké prominentce a přítelkyni Jeffreyho Epsteina, kterému pomáhala lákat nezletilé dívky pro sexuální služby. Ta byla začátkem roku poslána soudem do vězení. Koncem roku 2021 proběhlo líčení u federálního soudu (bez přítomnosti kamer), jehož verdiktem bylo 20 let ve vězení. Pro mírné odlehčení nám Netflix nabídne i dobové drama The Wonder o ošetřovatelce Lib Wright, která je roku 1862 vyslána do vesnice v Irsku, kde má za úkol pozorovat mladou dívku, která už několik měsíců nejedla. V hlavních rolích uvidíme Florence Pugh nebo Tobyho Jonese. (Nej)mladší publikum (či ortodoxní fanoušky Henryho Cavilla) zase potěší druhý film Enola Holmes s Millie Bobby Brown v hlavní roli.

Disney +

Neméně významné novinky přinese i Disney+. V první řadě se můžeme těšit na miniseriál The Patient, kde uvidíme Steva Carella a Domhnalla Gleesona v rolích terapeuta a mladšího pacienta, který se terapeutovi svěří, že je sériový vrah. Terapeut Alan se nejen musí pokusit zastavit pacienta Sama před spácháním další vraždy, ale také před tím, aby se sám stal jeho další obětí. Po 15 letech se také dočkáme pokračování velmi oblíbené pohádky a komedie Enchanted, kde se představila Amy Adams v roli naivně romantické princezny Giselle a Patrick Dempsey v roli cynického rozvodového advokáta Roberta. Nové pokračování Disenchanted nás zavede do jejich života po 15 letech, kdy se tento naivně dokonalý pár potýká s nárazem na tvrdou realitu místo „šťastně až na věky“.  Vidět můžeme i dokument Mickey: The Story of a Mouse, o zákulisí hrdinova stvoření i jeho místo v popkultuře a dopad na ni. V neposlední řadě uvidíme také Willow – seriál navazující na stejnojmenný filmu George Lucase (stvořitele Star Wars a Indiana Jones) z roku 1988.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu