Art

Beetlejuice, Beetlejuice, Beetlejuice! aneb 13 halloweenských klasik

Pokud zrovna neplánujete seanci, voodoo večer nebo game night s deskovou hrou Ouija, připravte si láhev dobrého červeného (nejlépe skupiny 0+), ďábelská vejce a vyberte si své favority z našeho seznamu filmů na nejmagičtější noc v roce. Máme pro vás totiž šťastnou třináctku.
Oli Egler
——
26. října 2022

Foto: Profimedia

Practical Magic (Magická posedlost, 1998) 

Magie, romantika a trocha napětí je přesně to, co na tento výjimečný večer potřebujeme. Pakliže s kamarádkami chystáte čarodějnický sabat, tento film od režiséra ​​Griffina Dunnea vám v programu rozhodně nesmí chybět. Sandra Bullock a Nicole Kidman jako mladé čarodějky, kterým se kouzla přivolávající lásku zkrátka vymknou kontrole. Zatímco Kidman prahne po nekonečné a spalující vášni, Bullock si lásku odpírá. Vyřkne tak přání na přivolání muže, který nemůže v reálném světě existovat. Nebo to si alespoň myslí. Láska je totiž ta nejmocnější magie ze všech.

Scream (Vřískot 1996, 1997 a 2000) 

V hororovém žánru jde bezkonkurenčně o nejlepší trilogii v historii. Nejedná se totiž jen tak o nějaký filmařský počin – jeho tvůrcem byl Wes Craven aka král hororů říznutých vtipem a tzv. easter eggs (neboli odkazy na jiné filmy). Pamatujete si scénu z prvního dílu, kdy se ředitel školy pozdraví se školníkem Freddym, který má na sobě zeleno-červený pruhovaný svetr a nápadně povědomou fedoru? Ovšem že se jedná o odkaz na Freddyho Kruegera, kterého natočil stejný režisér. Tato trilogie je proto absolutním #mustwatch. Umí totiž diváka pobavit, dopřát mu trochu té romantiky, oblíbené herce, skvělý soundtrack, a hlavně nesmrtelné hlášky! #HelloSydney!

Addams Family (Addamsova rodina 1991, 1993)

Ne všichni jsou milovníky hororů, a to i když se jedná o tak významnou noc v roce. I bez děsivých krváků ale najdeme filmy, které se staly absolutní klasikou napříč žánry. Byť Addamsova rodina byla součástí americké popkultury již od 60. let a zažila od té doby nespočet hraných i animovaných zpracování, dvě rodinné komedie od Barryho Sonnenfelda jsou dodnes považovány za ty nejlepší. Netflix však drží v rukávu jedno eso, kterému zatím nedal pevné datum premiéry, a to seriál Wednesday, který co nevidět odstartuje. Divili byste se, kdyby se tak mělo stát právě na svátek všech svatých?

Beetlejuice (1988)

U rodinných komedií ještě chvíli zůstaneme. Musíme totiž věnovat samostatnou pozornost králi všech Halloweenů, a to Timu Burtonovi, který si coby režisér vytvořil vlastní jazyk, jež adaptoval v rámci všech svých filmů i kreslených pohádek. Jedním z jeho prvních počinů byl právě Beetlejuice v hlavní roli s Michaelem Keatonem, Winonou Ryder, Geenou Davis a Alecem Baldwinem. Strašidelná komedie plná prehistorické (aneb retro) animace je zkrátka naprostým skvostem. Pozor ale, nevyslovujte ono jméno 3x za sebou, jinak se jej už nikdy nezbavíte!

Hocus Pocus (1993) 

Jen na jednu noc v roce ožívají salemské čarodějky Winifred, Mary a Sarah Sanderson, aby stihly získat nesmrtelnost pomocí černé magie. Není ale potřeba brát ohled na scénář – stačí se pouze pohodlně usadit do křesla a užívat si herecké umění hollywoodské legendy Bette Midler. Po takřka třiceti letech od uvedení filmu se navíc letos dočkáme pokračování, které přinese Disney+.

Young Frankenstein (Mladý Frankenstein, 1974)

Když už jsou na Halloween komedie vaším forte, musíme se vámi podělit o jeden (dnes již) pamětnický poklad z dílny geniálního režiséra a producenta (stále vládnoucího jak Broadwayi, tak Hollywoodu) Mela Brookse. Ten již v 70. letech tvořil parodie na hororovou i románovou klasiku a střípky jeho tvorby následně posbírali jak Woody Allen, tak i Judd Apatow nebo bratři Zucker a Jim Abrahams (aneb otcové zakladatelé amerických parodií). Ve filmu jistě poznáte Genea Wildera (původního Willyho Wonku), Clorise Leachmana – komediálního veterána žánru nebo Genea Hackmana.

Dracula 1992

Příběh nesmrtelné lásky, která překonává oceány času a dokonce i smrt, byl rozhodně jedním z nejdůležitějších spouštěčů upírské obsese 90. let a přelomu milénia. Francis Ford Coppola vsadil na ty největší hvězdy jako Garyho Oldmana, Keanu Reevese, Winonu Ryder, Antonyho Hopkinse nebo geniálního zpěváka a básníka Toma Waitse. Ikonické se staly i kostýmy, které vytvořila Keiko Ishioka. Nejenže za ně kostýmní designérka vyhrála Oscara, ale také jimi ovlivnila módu – rudé svalové brnění Draculy zakomponovali ve svých kolekcích o léta později Tom Ford nebo Area. Připravte si láhev něčeho červeného a kapesníčky!

Interview with the Vampire (Interview s upírem, 1994) 

Mladý Brad Pitt a Tom Cruise – potřebujeme snad ještě nějaký důvod, abychom si tuto klasiku večer pustili? Byť vzniklo od té doby mnoho podobných filmů a seriálů, nikdo se nemohl nikdy pochlubit tak autentickým upířím šarmem jako tito dva lamači srdcí. I matka stvořitelka této upírské ságy, Anne Rice, byla spokojená.

Witches from Eastwick (Čarodějky z Eastwicku, 1987)

Když už mluvíme o lamači srdcí a nekonečném mužském šarmu, nesmíme opomenout Jacka Nicholsona coby charismatického cizince Daryla Van Horne. Ten otočí život Cher, Michelle Pfeiffer a Susan Sarandon vzhůru nohama, a ne nutně v tom nejlepším slova smyslu. Na takovou #GirlPower ale ani ďábel nestačí…

It (To, 2017)

V roce 2017 se kostým klauna Pennywise stal nejpopulárnější volbou pro halloweenské kostýmy. Od uvedení filmu nejen děti, ale i mnozí dospělí v praxi zažili Pavlovův reflex při pohledu na jakýkoliv samovolně se vznášející balónek uprostřed liduprázdné ulice. Ještě jste jej neviděli? Máte dokonalou příležitost – kdy jindy si rozšířit obzory, když ne teď?

Sleepy Hollow (Ospalá díra, 1999)

To nejlepší skoro na konec – pokud plánujete speciální večer se svou polovičkou, ale zároveň se chcete trochu bát, pomůže vám v tom (opět) Tim Burton. Romantický horor s hvězdným obsazením – Johnny Depp, Christina Ricci, Christopher Walken nebo Miranda Richardson vám navodí tu správnou romantickou atmosféru se zvukem sychravého listí pod nohama (nebo spíše pod koly kočáru).

Ghostbusters (Krotitelé duchů, 1984 a 1989)

Klasika žánru, která vloni dostala (relativně úspěšné) pokračování s názvem Afterlife. Původní čtveřice Billa Murraye, Dana Aykroyda, Harolda Ramise a Ernieho Hudsona je prostě nenahraditelná. Sice se to zkusilo v roce 2016 s ženským obsazením, ale to dopadlo katastrofálně. Zůstaňte proto raději u původní verze a užijte si profesionály v akci.

Friday the 13th (Pátek třináctého, 1980) 

Klasické horory stojí za samostatný článek. Ať už sáhnete po jakékoliv kultovce 80. let, jako třeba A Nightmare on Elm Street (mimochodem s mladým Johnnym Deppem), Halloween (který letos dostal své poslední pokračování), Hellraiser, Poltergeist nebo Childs Play, neuděláte chybu. Nebýt tohoto fondu strašidelné kinematografie, nebylo by pro moderní tvůrce dalších 30 let z čeho čerpat. Buďte jen trochu shovívavější ke „speciálním efektům“ dané doby, přece jenom je to minulé století!

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu