Podcast Big Questions: Bolest je naše přítelkyně

S fyzioterapeutem Tomášem Rychnovským o tom, jak na bolest můžeme nahlížet jako dobrého průvodce naším životním nastavením a o tom, že péče o tělo a svaly začíná v hlavě.
Redakce Harper's Bazaar
——
9. února 2023

Foto: Petr Kozlík

„Bolest je dobrá. Sice se jí většinou snažíme rychle umravnit a opravit, ale dá se dobře využít. Zrovna například léčím jednu ženu, která v práci zastávala vysokou pozici. Trápilo ji koleno, a rozhodla se, že svou pozici opustí. Při léčbě bolavého těla zažila transformační moment, kdy si uvědomila, co už v životě nechce. A bolest ustoupila,“ říká Tomáš Rychnovský. Je známým fyzioterapeutem, který ale ve své praxi neužívá jen znalosti svalů a postury.

Jeho přístup je celostní a často si s pacienty povídá. Svalové napětí může ukazovat na potlačené emoce. Strach, smutek, výčitky, vztek, to všechno může mít v nezpracované podobě vliv i na tělo. „Tělo mluví beze slov. Na počátku stojí to, aby každý dokázal definovat, co mu bere štěstí a spokojenost. To může být proces na týdny. Napětí v těle má vždycky nějaký důvod. A musíte být ochotni ten důvod nacházet. Když na sebe nemáme čas, bolí nás spodní záda nebo krční páteř. Dívám se na člověka jako na život. Někdy hlava nedovoluje se hojit. Ale jde to změnit. Objevit v sobě něco negativního je krásná příležitost, jak se zlepšit,“ vysvětluje Tomáš Rychnovský. V podcastu prozradí i to, co dělat, abychom se zbytečně nevysilovali a jak se poslední doba projevila na tělech lidí.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu