Big Questions: Se socioložkou Jaroslavou Hasmanovou Marhánkovou o nejspokojenějším věku

O tom, kdy a jak se máme začít připravovat na stárnutí, o tom, jak se mění vztahy s přibývajícím věkem a o tom, jak zásadně se liší chronologický a pocitový věk.
Redakce Harper's Bazaar
——
27. října 2022

Foto: Petr Kozlík

Jaroslava Hasmanová Marhánková je socioložka, která se zabývá ageismem, věkem a stárnutím, řeší i genderová témata a mezigenerační vztahy. „Stárnutí je vize, kterou máme v hlavě, a musíme se na něj připravit. A také záleží na tom, v jaké zemi žijeme. Zatímco u nás v Evropě je pětapadesátiletá žena na vrcholu svého života, stejně stará žena v africkém Čadu je už na sklonku svého života. Nicméně v našich podmínkách je kolem padesátky správný čas, kdy bychom měli myslet na své stáří – přemýšlet nad tím, kde a jak budeme bydlet, jaké budeme mít vztahy, kým se chceme obklopovat a jak se zajistíme. Empirické výzkumy nám v tomto ohledu ukazují, jak důležité jsou sociální vazby. Proto je tak důležité pracovat na rodinných vztazích. A taky na zdravém pohybu, protože ve stáří nám tělo vrací to, co do něj investujeme,“ říká Jaroslava Hasmanová Marhánková.

S vyhlídkou na dlouhý život, s přibývajícím množstvím starších lidí v populaci se zvedá také téma ageismu. „Jde o přesvědčení, že existuje rozdělení kvality života v závislosti na věku. A že jen na základě věku můžete o daném člověku něco říct, i bez toho, aniž ho znáte. Například zaměstnavatelé mají tendence vnímat ženy jako staré dříve, než stejně staré muže. Nicméně je důležité nenechat si vnutit představu, že naše hodnota klesá s přibývajícím věkem,“ říká socioložka a pokračuje: „Existuje balík výzkumů, který poukazuje fakt, že lidé, kteří nad stárnutím přemýšlejí pozitivně, a nepropadají stereotypům, žijí déle a jsou zdravější. Ti, kteří si osvojují stereotypy, kterým uvěří třeba už ve svém mládí, tak ti samí lidé pak ve stáří mohou mít horší kvalitu života. Možná funguje jakési sebenaplňující proroctví. Je třeba myslet na to, že stáří je privilegium a může být krásné,“ míní Jaroslava Hasmanová Marhánková a popisuje i nové partnerské uspořádání starších lidí i to, jak alternativně se staví k formám soužití. V rozhovoru prozradí i to, jestli existuje nějaký šťastný věk a kdy jsou lidé nejspokojenější.

Vytvořeno ve spolupráci s Oslo Skin Lab 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu