Jak nakládáte se svou pozorností? Prý až 47 % lidí myslí na něco jiného, než na to, co právě dělají. „Když se naučíte pracovat se svou všímavostí, lépe budete zvládat stresující okamžiky a budete mít spokojenější život,“ říká Alena Lašková.

Big Questions: S učitelkou mindfulness Alenou Laškovou o vědomé práci s myšlenkami

Jak nakládáte se svou pozorností? Prý až 47% našeho bdělého času myslíme na něco jiného, než na to, co právě děláme. „Když se naučíte pracovat se svou všímavostí, lépe budete zvládat stresující okamžiky a budete mít spokojenější život,“ říká Alena Lašková.
Redakce Harper's Bazaar
——
13. července 2023

„Původní význam slova mindfulness vychází z budhistické psychologie. Znamená rozpomenout se do přítomného okamžiku a posbírat mysl do formy koncentrace, která je pečující. Pečuje o kvalitu mysli. Bere na zřetel to, abychom tím, jak žijeme, prospívali sobě i ostatním,“ říká Alena Lašková, která se osobní praxi mindfulness věnuje přes dvacet let. Letos začíná doktorské studium na katedře psychiatrie na University of Oxford, kde byla také vybrána jako praktikantka lektorka pro výcvik nových učitelů mindfulness. Věří tomu, že mindfulness je dovednost, kterou lze s trochou cviku naučit. „Často žijeme na autopilota. Sebedestruktivní myšlenky nám běhají v hlavě, aniž bychom si je uvědomovali. Myšlenky jsou jako vlaky. A my stojíme na perónu a rozhodujeme se, do jakého myšlenkového vlaku nastoupíme. Mindfulness je možnost, jak můžeme být připraveni a všímat si těch správných, a ne ubíjejících, myšlenek,“ říká Alena Lašková. V rámci svého programu Všímej si během osmi týdnů učí, jak zlepšit řízení pozornosti. „Jde o terapeutickou techniku, která pomůže zvládnout a předejít pocitům deprese, stresu či nespokojenosti. Je to způsob, jak kultivovat mysl,“ dodává Alena Lašková.

V podcastu se dozvíte nejen jednoduchý způsob, jak si mindfulness vyzkoušet při půlminutové meditaci, ale i to, jak si všímavost nejlépe pěstovat. Tak, že to ocení nejen mysl, ale i tělo a všechny smysly. A bude vám pak ke štěstí stačit i jedna kostička čokolády.

Vytvořeno ve spoluprácí CODEX LABS.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu