Váš zářijový culture fix: Finská moderna, zlatá klec a královna s dítětem

Naskočte do rozjetého kulturního vlaku. Čeká vás festival umění, nové filmy i provokativní hudba.
Veronika Scattergood
——
11. září 2021

Foto: archiv distributora

1. Zlatá klícka

Kina se po delší pauze konečně probouzejí a s nimi přicházejí i zajímavé filmové novinky. Jednou z nich je i psychologické drama Klícka režiséra Seana Durkina odehrávající se v 80. letech minulého století, které zakončilo festival v Karlových Varech a patří podle zahraničních kritiků mezi nejzajímavější role Juda Lawa i jeho herecké partnerky Carrie Coon, známé třeba z filmu Zmizelá. O čem to je? S vidinou snadno nabytého bohatství v tepajícím Londýně opouští obchodník Rory (Jude Law) svůj pohodlný život v USA a přesouvá se s celou rodinu do pronajatého velkolepého sídla na anglickém venkově. Věci se ale postupně vymykají kontrole a rodinná idyla začíná vrzat stejně jako prkna staletého domu. V kinech film hrají od 9. září.

2. Neustále v pohybu

Šestadvacátý ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu startuje 9. září vernisáží současného umění, performance, hudbou i programem pro děti. V budově Nové strašnické školy v Praze 10 a ve vršovickém Vzletu bude festival probíhat až do 26. září. Čekají vás výstavy, filmy, vystoupení divadelních souborů, ale i koncerty (zahrají třeba WWW Neurobeat), představení pro děti nebo komentované prohlídky po Strašnicích a sídlišti Solidarita. Vstup na výstavu a většinu vystoupení je zdarma, vzhledem k omezené kapacitě je však na představení nutná rezervace. Informace ke vstupenkám, rezervacím i programu naleznete na www.ctyridny.cz

3. V hlavě Alvara Aalta

„Proč se spokojit s obyčejným, když můžete stvořit ráj?“ říkal Alvar Aalto, jeden z nejvýznamnějších architektů 20. století. Jeho práce patří do zlatého fondu moderní architektury a dočkal se tolika kopií, že aspoň malý kousek inspirovaný jeho prací má doma mnoho z nás, aniž to tuší. O tom, jak tento slavný tvůrce přemýšlel a tvořil, pojednává dokumentární snímek Alvar Aalto: Architektura emocí, který najdete ve vybraných kinech. Navštívíte s ním nejslavnější stavby finského architekta a objevíte i jeho ženu Ainu Aalto, která měla na svého muže nezanedbatelný vliv.

4. Jako královna

Ashley Nicolette Frangipane, známější pod svým uměleckým jménem Halsey, vydala už čtvrté studiové album s názvem If I Can’t Have Love, I Want Power s originálním přebalem, který evokuje středověké madony. Na albu spolupracovala s Trentem Reznorem (Nine Inch Nails) a Atticem Rossem, dvojicí, která v minulosti získala nejen Zlatý Glób a Grammy, ale dokonce i Oscara. Podle kritiků se jedná o dosud její nejlepší desku. Uvádí ji sebevědomý singl I Am Not A Woman, I’m A God. Ten doprovázel i film uvedený v amerických kinech IMAX. Jeho hlavním tématem jsou obavy a očekávání spojené s těhotenstvím a mateřstvím.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu