Seriálový tip redakce: Služka vás přiměje vážit si každé koruny

Nový seriál Netflixu netradičním způsobem nahlíží na odvrácenou stranu společnosti, kde ženy bojují o důstojný život pro sebe i své děti. V hlavní roli vás překvapí křehká Margaret Qualley.
Veronika Scattergood
——
27. října 2021

Foto: Profimedia

Tomu žánru se říká „misery porn“ – účelem je diváka seznámit s tím, jak se žije těm méně šťastným, kteří každý den přemýšlí, z čeho zaplatí složenky. Nový seriál Netflixu jménem Služka (Maid) by při troše neopatrnosti do této škatulky mohl zapadnout. Sledovat životní boj mladé ženy, která s dvouletou dcerkou odejde od agresivního partnera a snaží se pro sebe i pro ni zajistit nový život, chvílemi skutečně drásá srdce. Přesto se tvůrcům podařilo realisticky popsat, s jakými nástrahami se ženy v podobných situacích mohou potýkat, aniž by se snížili k lacinému citovému vydírání.

Tvůrci seriálu se inspirovali autobiografickou knihou Maid: Hard Work, Low Pay and a Mother’s Will to Survive. Napsala ji Stephanie Land podle svých vlastních otřesných životních zkušeností, kdy se živila jako uklízečka a přežívala díky potravinovým lístkům. Kniha se stala v USA bestsellerem.

Křehká síla Margaret Qualley

V seriálu se hlavní role Alex zhostila mladá a křehce vypadající Margaret Qualley. Bývalá baletka na sebe nejdříve upozornila na módních molech, jako jednu ze svých hlavních tváří si ji často vybíral i Chanel. Nyní ale dokazuje, že je více než jen „roztomilá tvářička“. Objevila se už v Tarantinově Tenkrát v Hollywoodu, ale Služka je dosud její největší rolí. Je dcerou Andie MacDowell, která ve Služce hraje její maniodepresivní matku. Vůbec poprvé si tak obě herečky zahrály spolu.

V deseti dílech seriálu se mladá Alex musí vypořádat s problémy, které nechcete. Jak přežít s osmnácti dolary v kapse? Kde přečkat noc, když není kam jít? Jak čelit právníkům, když si je sami dovolit nemůžete a systému paragrafů a pravidel nerozumíte? A jak uživit sebe i své dítě za minimální mzdu, z níž na konci dne skoro nic nezbyde? S tím vším se Alex musí potýkat sama, její rodina jí není oporou, spíše naopak. Před divákem se tak otevírá obraz jiné Ameriky, té, která žije v přívěsech a od života na ulici ji dělí jedna výplata. Divákovi, který by takovým lidem odvětil, že se přece „stačí jen více snažit“, pak ukáže, že někdy ani sebelepší snaha nestačí. Že zpátky do důstojného života se drápe mnohem obtížněji a někdy k tomu je potřeba i velká dávka štěstí a pomoci okolí.

Služka však není jen samé slzavé údolí, najde se prostor i pro chvíle radosti, smysl pro humor i svěží filmařské postupy – například když pozorujete, jak postupně kalkulačka na obrazovce počítá, kolik drobných zbývá mladé Alex v kapse, když ironicky zaznamenává nesrozumitelný jazyk právníků a úředních lejster nebo chytře zařazené flashbacky, které naznačují, že chybělo málo a všechno mohlo dopadnout jinak.

Civilní herectví Margaret Qualley navíc z její Alex dělá uvěřitelnou postavu, která se s nástrahami osudu pere bez zbytečných manýr. Dělá zkrátka to, co by dělala každá matka – bojuje o lepší život pro své dítě. A vy jí v tom každičký okamžik držíte palce.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu