Jak správně přivítat patrona roku 2023, vodního Zajíce?

Získejte si náklonnost vodního Zajíce správným silvestrovským menu, outfitem, make-up lookem nebo také speciálními tradicemi, které se mohou provádět jen jednou v roce.
Alice Filatova
——
31. prosince 2022

Foto: Profimedia

Čínský kalendář se od toho našeho malinko liší – Nový rok vodního Zajíce nenastane přesně 1. ledna na Silvestra, ale o něco později – až 22. ledna. Potrvá až do 9. února 2024, načež jej vystřídá rok Draka.

Co přinese patron roku 2023? 

V čínské astrologii symbolizuje trpělivost a štěstí, mír a klid. Uzemňuje ty, kteří létají v oblacích, a ztracené duše nasměrovává na správnou cestu. Zajíc je také přímo spojen s Měsícem a světlem: symbolizuje dobro, čistotu a dává naději. Všem znamením zvěrokruhu by tak měl přinést úspěch, a to jak v lásce a osobním životě, tak i v profesním a finančním směru.

Jak patrona roku správně přivítat? 

Proto, aby vám byl Zajíc celý rok nakloněn, je potřeba se připravit na jeho příchod. Silvestrovské oslavy tak můžete tematicky okořenit, a to co se týče menu, tak i dress codu nebo malých rituálů, kterými si Zajíce udobříte.

Silvestrovské menu 

Napříč kulturami má zajíc rozdílnou symboliku – zatímco v té slovanské je jeho maso možné beztrestně konzumovat během půstu, v židovské kultuře se stejně jako vepřové nepovažuje za „čisté“ zvíře. Ale nehledě na to, že se jedná o velmi aktivní zvíře, jehož maso se řadí do dietní sekce, jej nedoporučujeme konzumovat na Nový rok – to by bylo velké faux pas. Na co ale můžete rozhodně vsadit, jsou ta jídla, která by patron rád konzumoval sám, tedy bohatou variaci zeleniny v podobě fingerfood nebo salátů, a zapomenout nemůžete ani na microgreens, které jsou maximálně prospěšné, a navíc i symbolicky velmi relevantní.

Silvestrovský look 

Barvy patrona jsou také jedním ze způsobů, jak mu „udělat radost“. Jak už napovídá samotná jeho specifikace, černý vodní Zajíc bude přát těm, kteří zvolí odstíny vody nebo tmavé barvy – navy blue, lilkově fialová a pochopitelně černá. Nemusíte se však halit do těchto odstínů od hlavy až k patě, stačí, když jedna položka vašeho outfitu, doplněk nebo šperk bude této barvy. Stejně tak tomu můžete přizpůsobit i svůj make-up: černé nehty, smoky eyes, černé linky nebo tmavé třpytky – to vše se počítá.

Novoroční rituály, které přivolají přízeň vodního Zajíce

Čínský rituál na přivolání bohatství 

K tomuto jednoduchému rituálu budete potřebovat 8 svíček, které bude potřeba seřadit do tvaru symbolu nekonečna (ležaté osmičky) a poté zapálit. V okamžiku, kdy svíčky hoří, vyměňte jejich uspořádání tak, aby tvořily kruh. Tento obyčej můžete buď provést s přáteli během noci, nebo také sami doma kdykoliv během ledna – tedy kolem období čínského Nového roku.

Napište přání, zapalte a vypijte 

Zvláštní evropská tradice, která je zřejmě hybridem několika různých kultur a jejíž alternativy se v různých podobách vyskytují všude po kontinentu. Jednou z nich je sepsání jednoho přání, které napíšete tužkou na malý kus ubrousku a ten následně zapálíte. Ti odvážnější mohou létající ubrousek chytit, hodit do šampaňského a vypít. Pozor, celý proces musí být proveden během dvanácti úderů půlnoci.

Čtyři mince pod ubrus 

Stejně tak, jako se dávají pod talíř kapří šupiny pro štěstí či přivolání bohatství, je tomu i zde – pod ubrus stačí do každého rohu položit malou minci, která bude symbolizovat prosperitu a dostatek, proudící do vašeho života ze všech stran.

Pořiďte si nové koště 

Například v Japonsku je běžné dávat koště do předsíně a v Číně se tradičně dává do kuchyně v obrácené poloze. Koště tak slouží jako symbol k „zametání štěstí“ svým směrem. Možná nastal pravý čas koupit si nové koště právě teď na přelomu roku. Pro štěstí.

Zbavte se všeho starého

Obyčeje spojené s vánočním, novoročním nebo velikonočním úklidem nejsou vymyšlené jen tak – jsou to rituály samy o sobě. Mají symbolizovat vaši připravenost odříznout se od starých (negativních) emocí, myšlenek, chyb a nesprávných rozhodnutí, a začít nanovo. Zkrátka proto, abyste si vytvořili místo pro „nové štěstí“, si na něj musíte nejdřív udělat místo.

Vracejte zpět

Pakliže věříte na karmickou energii a feng shui, nezapomínejte na sílu a důležitost „vracení zpět“. Odneste věci, které nenosíte, do azylových domů nebo Červeného kříže, nabídněte jídlo lidem bez domova nebo odneste zbytky zeleniny do krmítek v lese. Nezapomínejte ale hlavně na své blízké – ať už v podobě nějaké maličkosti, nebo (raději) ve formě času, který s nimi strávíte.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu