Podzimní get away víkend: 4 evropská města, kde si užijete spadané listí i skvělé jídlo

Hlavní cestovatelská sezóna je sice oficiálně u konce, to ale neznamená, že si nemůžete užít pohodový prodloužený víkend v jedné z evropských metropolí. V létě jinak velmi exponovaná místa navíc bez návalu turistů ukážou svou méně známou tvář, a vy si v nich tak naplno vychutnáte výtečnou gastroscénu, památky, umění i okolní přírodu.
Eva Sovová
——
4. listopadu 2022

Foto: Profimedia

Berlín

Město známé pro svou velmi ceněnou svobodu, legendární techno scénu i kavárenskou kulturu má mnoho podob. A je jen na vás, kterou z nich objevíte jako první. V prosluněné dny vás německá metropole okouzlí rozsáhlým parkem Tiergarten, kde můžete s kávou v ruce strávit většinu dne. Pochmurné deštivé chvíle zase můžete věnovat detailnímu prozkoumání Muzejního ostrova, který je centrem nejrozsáhlejších historických sbírek sahajících od antiky až po 19. století. A až se dostatečně nasytíte umění, vyrazte do netradičního muzea Berliner Unterwelten. Nejprve budete mít pocit, že jdete do běžné stanice metra, tajný vchod vás ale záhy zavede do skutečného protileteckého krytu z 2. světové války, kde se dozvíte mnohé o temné německé historii. Bez příkras a zcela na rovinu.

Kam vyrazit na kávu? Perfektní filtr vám udělají téměř na každém rohu. Rozhodně ale nevynechejte kavárnu ve slavném Voo Store, kde můžete za postupného usrkávání z designového hrnku obdivovat modely od Dries Van Notena i Nensi Dojaka.

Kam vyrazit na jídlo? Ty nejlepší brunche ochutnáte v ikonickém podniku Annelies v Kreuzbergu. Za zkoušku ale stojí také příjemné Distrikt Coffee. Pravou staroněmeckou atmosféru zažijete v Dicke Wirtin, v Otto zase poznáte moderní gastronomický minimalismus, který vás bude bavit.

Hamburk

V Německu ještě chvíli zůstaňme. Ač se to tak z mnohých instagramových účtů výletníků jeví, Berlín rozhodně není jediné město, které u našich sousedů stojí za návštěvu. Pokud si libujete v severské atmosféře, sedněte v Praze na vlak a nechte se zavést až k deltě řeky Labe – do Hamburku. Přístavní město bývá sice na podzim větrné, nezaměnitelná studentská atmosféra místní univerzity i věčný křik racků vás ale zahřejí u srdce. Pokud to počasí dovolí, rozhodně v přístavu naskočte na jednu z lodí a udělejte si okružní cestu po přístavu. Následně se projděte po ostrovní čtvrti Speicherstadt, kterou tvoří obrovské skladovací komplexy, a nezapomeňte ani na ryze rebelské části St. Pauli a Sternschanze, kde narazíte na ten nejzajímavější street art i bohatě zásobené vinyl shopy. A pokud by vás Hamburk začal nudit, udělejte si výlet po okolí. Za návštěvu rozhodně stojí Cuxhaven, kde se Labe vlévá do Severního moře, i historické městečko Stade s netradičním náměstím, jemuž dominuje vodní kanál s lodí.

Kam vyrazit na kávu? Netradiční, za to velmi edukativní kavárenský zážitek vás čeká v Speicherstadt Kaffeerösterei. V jednom z obrovských cihlových domů se totiž skrývá celá kávová pražírna, která je za dohledu všech návštěvníků neustále v provozu. Další den pak vyrazte na brunch a skvělý flat white do Nord Coast Coffee Roastery, kde kromě kávy dělají vynikající zdravé bowls. Stejně tak byste neměli vynechat punkovou kavárnu Kaffee Stark.

Kam vyrazit na jídlo? Pokud si potrpíte na skloubení skvělého jídla s designovým interiérem, zaskočte do Bullerei v srdci Sternschanze. Ráno zase navštivte rybářskou chuťovku Café Schmidt Elbe. Jejich domácí karamel a třípatrové snídaně jsou nezapomenutelné.

Madrid

Během léta je Madrid rozpáleným místem, kde je těžké normálně fungovat, natož objevovat jeho krásy – a že jich toto město nabízí dost! Podzim je proto ideálním obdobím, kdy si ve stále intenzivním, ale už podstatně snesitelnějším slunku vychutnáte místní čepovaný vermut, tapas bary i všechny památky. Výlet začněte prohlídkou královského paláce s přilehlou zahradou a po cestě zpátky se zastavte v nedalekém foodie ráji – hale San Miguel Market. Následující den se vydejte do rozsáhlého parku El Retiro, ze kterého to budete mít jen pár desítek metrů do jednoho z nejdůležitějších muzeí Evropy – Museo del Prado, v němž najdete sbírku největších malířských pokladů od El Greca, Velásqueze, Goyy a Tiziana. Poslední dny podzimního výletu věnujte prozkoumání čtvrtí La Latina, která je domovem těch nejlepších tapas barů, a Malasaña, v níž zase najdete osobité vintage shopy.

Kam vyrazit na kávu? Nejlepší kavárny v Madridu jsou zároveň ty nejmenší. Čekání na stolek v kavárně Toma Café 1 nebo Cafe Plántate za konečný výsledek ale rozhodně stojí.

Kam vyrazit na jídlo? Do tapas baru! A je jedno, do kterého, neboť Madrid je těchto malých, zato velmi pohostinných spotů plný. A všechny jsou srovnatelně kvalitní. Skvělou výchozí pozicí se stane třeba La Perejila ve čtvrti La Latina. 

Edinburgh

Nevěřte předsudkům o špatném britském počasí. Skotsko není potřeba navštěvovat jen uprostřed léta, skvělé prosluněné dny tu můžete prožít i v jiných ročních obdobích. Když vám bude počasí skutečně přát, vydejte se na kopec Calton Hill, kde narazíte hned na několik unikátních monumentů, a ještě si užijete nádherný výhled na město i moře. Stejně tak se můžete vydat na ještě vyšší vrchol Arthur's Seat, to už ale bude potřeba pevnější obuv. Další dny pak využijte k prohlídce města – nevynechejte slavnou Royal Mile, ulici táhnoucí se od edinburského hradu po hollyroodský palác. Večer pak vyrazte na prohlídku do staré ulice The Real Mary King's Close, kde se dozvíte o životě v Edinburghu za morové epidemie. Pokud vás děsivá zábava nebaví, vydejte se raději na exkurzi do místního muzea whiskey nebo ginu. Ochutnávka je samozřejmě součástí, jen si dejte pozor – lístky je potřeba si zamluvit i několik týdnů dopředu. Zbytek prodlouženého víkendu pak věnujte výletu na nedalekou pláž Portobello beach, kde narazíte pouze na místní pejskaře, případně si vlakem udělejte jednodenní výlet do pulzujícího Glasgow.

Kam vyrazit na kávu? Slavná kavárna The Elephant House, kde J. K. Rowling napsala značnou část Harryho Pottera, je bohužel kvůli škodám po požáru zavřená, skvělou alternativou s podstatně lepší kávou se ale stane třeba útulný espresso bar The Milkman, který cestou na Royal Mile nelze minout. 

Kam vyrazit na jídlo? Nejlepší skotskou snídani s národním haggisem si dáte v příjemném podniku The Pantry. Počítejte ovšem s tím, že nepůjde o žádnou rychlovku, jejich porce jsou totiž obrovské, a tak s jídlem budete nejspíš chvíli zápasit. Na výtečnou večeři a signature drink pak zaskočte do skrytého podniku The Devil's Advocate osvětleného primárně svíčkami. O zážitek budete mít postaráno.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu