Kompletní průvodce světem sexuality

Máj, (všech druhů a způsobů) lásky čas… Tak zjistěte, kdo vás vlastně přitahuje. Včas.
Tatiana Urbanová
——
28. dubna 2022

Foto: Getty images

Na inkluzivním jazyce záleží čím dál více, stejně tak jako se rozšiřuje naše povědomí o pohlaví, genderu a sexualitě. Lidé se nebojí ukázat svou opravdovou stránku a konverzace na téma fyzické přitažlivosti je stále otevřenější. Ačkoliv ona fyzická stránka, jak se v některých případech zdá, zdaleka nehraje hlavní roli. Ať už se hledáte, vzděláváte nebo jste jen zvědaví, prozkoumejte s námi různé formy sexuální orientace.

Co je to sexualita?

Je třeba zmínit hned ze začátku, že sexualita se liší od pohlaví či genderové identity. V tomto případě jde spíše o to “koho milujete” než o to “kým jste”. Ačkoliv je to značně zjednodušené tvrzení. Jedná se o pojem, který zastřešuje přitažlivost či její absenci - ať už sexuální, citovou či romantickou. Berte také v potaz, že vášně i priority se časem mění a vyvíjí a sexuální orientace je také založena na vlastním chápání sebe sama a nedefinuje ji společnost.

Kolik existuje typů sexuální orientace?

Žádný pevně stanovený počet neexistuje. V dnešním světě můžeme narazit na stovku pojmů, které sexualitu popisují a tento seznam se stále vyvíjí. Jde však jen o definice, které nemusí zahrnovat přesný způsob, jakým se kdo identifikuje, pouze nám přibližují realitu a pomáhají ji pochopit. Jak se identifikujete vy?

ABROSEXUÁL

Abrosexuál je člověk s proměnlivou sexualitou, jehož preference se mohou v průběhu života měnit. Jde o celkem běžný jev a takový člověk se identifikuje také jako “fluidní”, avšak rozdíl u abrosexuální osoby spočívá v tom, že se tato období změn mohou střídat rychle a s různou intenzitou. Sky is the limit.

ALLOSEXUÁL

Jde o osobu, která pociťuje jakýkoliv druh sexuální přitažlivosti v tomto seznamu - pokud tedy nespadají pod asexualitu.

ANDROSEXUÁL

V tomto případě existuje nejedna definice tohoto termínu. V podstatě jde však o to, že lidé spadající do této kategorie přitahují jedinicu na mužské straně genderového spektra. A'T už narozeni jako muži či ti, kteří se takto identifikují. Může to však znamenat, že androsexuála přitahují aspekty mužství bez ohledu na pohlaví, které bylo někomu přiděleno při narození, včetně fyzického vzhledu, chování, vůně atd.

ASEXUÁL

Jde o souhrnné označení osoby, která neprožívá sexuální přitažlivost k jiným lidem. Představa vzájemného dotýkání se genitálií, ji zkrátka nijak zvlášť nevzrušuje. Ačkoli existuje stereotyp, který tvrdí opak, asexuální lidé mohou toužit po přátelství, citové intimitě a případně i po milostných vztazích. Asexualita automaticky neznamená celibát - tedy nejde o vědomé rozhodnutí nemít sex.

AUTOSEXUÁL

Autosexuální člověk cítí specifickou sexuální přitažlivost k sobě samému (někdy se nesprávně zaměňuje s narcistou, který se vyznačuje nedostatkem empatie a potřebou obdivu - nejde o sexualitu). Je schopen navazovat vztahy, ale vždy bude preferovat intimní kontakt sám se sebou. Ten ho vzrušuje.

BISEXUÁL

Bisexuální člověk je přitahován více než jedním pohlavím a jde vlastně o souhrnné označení pro každého, kdo je pansexuální, demisexuální, sapiosexuální, trysexuální, homoflexibilní, heteroflexibilní, pochybující, nerozhodný nebo fluidní". Bisexualita částečně díky své široké definici tvoří největší procento komunity LGBTQIA+.

CETEROSEXUÁL

Jde o případ, kdy je jedinec přitahován nebinárními a transgender lidmi. Dříve se pro tento druh sexuality používalo označní "skoliosexuál", ale protože v latině znamená "pokřivený", nepovažuje se tento termín za vhodný. Toto označení však samo není bez kontroverze - může být vnímáno jako fetišizující. Někdo, kdo je ceterosexuál, může být také sám trans či nebinární.

CUPIOSEXUÁL

Tato sexuality spadá pod kategorii asexuality. Takový člověk chce mít sexuální vztahy, avšak nepociťuje téměř žádnou, či dokonce nulovou přitažlivost. Tento termín je stále populárnější.

DEMISEXUÁL

Technicky spadá demisexualita pod asexualitu, ale ve skutečnosti se jedná o lidi, kteří si vytváří sexuální přitažlivost k určité osobě až poté, co si k ní vybudují blízké citové pouto.

GAYOVÉ/LESBY

Osoby, která pociťují výlučnou fyzickou, romantickou a/nebo citovou přitažlivost k jedincům stejného pohlaví. Mimochodem, výraz "homosexuál" je podle organizace GLAAD (americká nevládní organizace pro monitorování médií, založená jako protest proti pomlouvačnému zpravodajství o LGBT lidech) považován za zastaralý, hanlivý a urážlivý.

GREYSEXUÁL

Greysexuál patří do asexuálního spektra a je opravdu po většinu svého života asexuální. Avšak zažívá i velmi příležitostné i sexuální přitažlivost. Jde však spíše o výjimku, nikoliv normu.

GYNESEXUÁL

Někoho, kdo je gynesexuální, přitahují ženy a/nebo ženskost bez ohledu na pohlaví, které jejich objektu zájmu bylo přiděleno při narození. Jde v podstatě o opak adrosexuála.

HETEROFLEXIBLE/HOMOFLEXIBLE

Heteroflexibilní osoba je taková, která se cítí být přitahována především osobami opačného pohlaví, ale může být otevřená i sexuálním zážitkům mimo tuto kategorii. Naopak někdo, kdo je homoflexibilní, se považuje za člověka, kterého primárně přitahují osoby stejného pohlaví, ale příležitostně ho mohou lákat i sexuální aktivity s jedinci jiného pohlaví.

HETEROSEXUÁL

Asi ne třeba vysvětlovat. Každopádně heterosexuál prožívá výlučnou fyzickou, romantickou a/nebo emocionální přitažlivost k osobám opačného pohlaví.

OMNISEXUÁL

Cítíte se být přitahování všemi pohlavími ať už sexuálně či romanticky, a to klidně různými způsoby? Potom se můžete identifikovat jako omnisexuál. To však neznamená, že jste k genderovým rozdílům slepí.

PANSEXUÁL

Pansexuál zastává názor, že gender je fluidní a vůbec nehraje roli. Přitahují ho tedy všichni lidé nehledě na pohlaví. Jde o irelevantní faktor a zajímá se spíše o osobnost, energii a další vnitřní atributy osobnosti… Za pansexuály se označují například i Sam Smith, Janelle Monáe nebo Miley Cyrus.

POLYSEXUÁL

Jde o někoho, koho přitahuje více pohlaví a identit, avšak ne nutně všechny. Tento druh sexuality bývá zaměňován s polyamorií, ovšem nejde o totéž. Polyamorie je totiž vztahový styl, který zahrnuje více souhlasných romantických a/nebo sexuálních vztahů zároveň. Polysexuální osoba může ignorovat genderovou binárnost a může u každého člověka vypadat jinak.

POMOSEXUÁL

Zdá se vám, že nezapadáte do žádné škatulky? Možná, že právě tato je tou vaši. Pomosexuál totiž odmítá kategorie a nálepky, pokud jde o jeho sexualitu. Může pociťovat sexuální přitažlivost, avšak blíže nespecifikuje pak často a kde komu.

QUEER

Jedná se o souhrnný termín pro označení někoho z LGBTQIA+ komunity.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu