Jaké fráze napovídají o vašem nízkém sebevědomí?

Naučte se eliminovat věty, které vám brání v osobním rozvoji.
Oli Egler
——
7. srpna 2022

Foto: Profimedia

Mnohdy používáme fráze, nad kterými ani nepřemýšlíme, jako třeba „na to nemám“, „za všechno můžu já“ nebo „kdo by o mě asi tak stál?“. Byť je nemusíme myslet zcela vážně a říkáme je často s nadsázkou, můžeme jimi dávat najevo svou vlastní nejistotu a nízké sebevědomí, a vysílat tak lidem v okolí signál, aby nás honem rychle přesvědčili o opaku. Tato reakce se ale nemusí dostavit a zároveň můžeme sami uvěřit vlastním pochybnostem o svém potenciálu. 

Na jaké výroky si proto dát raději pozor?

„Měl/a jsem jen štěstí“

Tato slova mnohdy následují poté, co nás někdo pochválí za dobře odvedenou práci. Lidé s nízkým sebevědomím mají často problém přijmout pochvalu či ocenit své vlastní zásluhy. Touto reakcí však člověk podhodnocuje své zásluhy v očích jiných, a navíc to napovídá, že pochybuje o své vlastní kompetenci. Naučte se akceptovat pochvalu jednoduchým poděkováním a uvidíte, že se změní i váš přístup k sobě samým.

„Za všechno můžu já“

Hluboký pocit viny za všechna světová neštěstí je u jedinců s nízkým sebevědomím velmi častý. V případě problému jde racionalita stranou a nastupuje až nezdravá obsese negativními dopady, přerůstající ve strach z opětovného „selhání“. Zde je třeba si uvědomit, že chybami se člověk učí a i ty reprezentují důležitý aspekt našich zkušeností. Není se tak třeba bát odpovědnosti za nepovedené pokusy nebo se donekonečna kárat. Naučte se proto z neúspěchů vyvozovat racionální závěry a dokažte sami sobě i okolí, že jste dospělý, samostatný člověk, který je připraven z každé situace najít východisko.

„Musí to být dokonalé, jinak to nemá cenu“

Náš vnitřní perfekcionista (a tedy i největší kritik naší práce) nám často našeptává, že pokud vše nebude podle našich dokonalých představ, můžeme své snahy rovnou vzdát. Malé mezery v jinak skvěle odvedené práci také mohou vyvolávat pocit, že nejste dostatečně dobří na to dotáhnout vše do (často nerealisticky) nastavených standardů. Tímto přístupem si sami svazujete ruce k osobnímu rozvoji a růstu. Místo toho si uvědomte, že ne vždy vše záleží na vás, a navíc pokud vydáte maximální úsilí pro splnění úkolu, nemáte se za co stydět.

„To nemám šanci zvládnout“

Často se nám v životě naskytují výzvy, které na první pohled vypadají děsivě. Strach z neúspěchu má každý, ale vyslovením této fráze podkopáváte důvěru ve své schopnosti, a navíc tím vysíláte stejný signál i okolí. Místo toho, abyste úkol těmito slovy ihned zavrhli nebo se sami demotivovali, vnímejte jej jako novou zkoušku, která vás může posunout o stupínek výše v profesním životě. Pamatujte, že pokud to nevyjde napoprvé, vyjde to napodruhé.

„Prostě to nejde“

Tato fráze je často spojená s přesouváním zodpovědnosti na neviditelnou entitu či vnější okolnosti, které blokují úspěšné splnění úkolu. Musíme si však pamatovat, že každý má zodpovědnost ve svých vlastních rukou, a  je potřeba vynaložit maximum úsilí z naší strany, abychom uspěli. Místo zavržení snahy a vyřčením této fráze se zaměřte na určení reálných příčin toho, kde se stala chyba a v jakém konkrétním bodě selhala komunikace nebo systém. To vám pomůže vymyslet řešení, které do budoucna neúspěch eliminuje.

„Kdo by o mě asi stál?“

Nízká sebedůvěra se netýká jenom práce, ale také osobního života. I zde je proto potřeba stanovit si svou hodnotu a přesně vědět, co jste schopni do vztahu přinést. Uvědomovat si vlastní nedostatky je sice důležité, ale znát své klady o to důležitější. Každý máme co tomu druhému nabídnout – a místo toho, abyste sami sebe v přítomnosti potenciálního partnera cynicky shazovali, vzpomeňte si na pozitivní aspekty své osobnosti. A vězte, že i dobrý smysl pro humor je velké plus.

„Co na to řeknou ostatní?!“

Je sice důležité naslouchat feedbacku lidí z našeho okolí a odvíjet od něj hranice svého chování, avšak chorobná posedlost myšlenkami jiných udělá spíše medvědí službu. Místo toho, abyste slepě přebírali vnucované názory, si musíte utvořit svůj vlastní, založený na objektivním uvažování a morálních hodnotách. Pakliže nabíráte smělost k životnímu kroku a bojíte se o něm informovat své okolí kvůli potenciální kritice, pamatujte, že vy sami jste pány svého života. Přeberte sami nad sebou zodpovědnost a jednejte v souladu s vašimi vlastními cíly a sny.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu