Jak oddělit práci a osobní život, když jste na volné noze?
Foto: vytvořeno Ingrid Frahm, vyfoceno Gregem Finckem, Getty Images
Foto: vytvořeno Ingrid Frahm, vyfoceno Gregem Finckem, Getty Images
Díky koronavirové pandemii vzrostl počet lidí na volné noze na historicky největší číslo a další nárůst se ještě očekává. Podle statistik jsou freelanceři nejrychleji rostoucí pracovní skupinou ve Velké Británii. Tam jich k roku 2021 bylo téměř 4 a půl milionu. Pokud vás pandemie donutila vyměnit kancelář za domácí prostředí, nebo jste se vrhli na volnou nohu sami, boj s novým režimem je často velkou výzvou.
Pandemie vrhla spoustu z nás do vod, které jsme vůbec neměli osahané. Ze dne na den místo cesty metrem jen cesta z ložnice do jídelny či obýváku a místo rozhovorů s kolegy maximálně tak monolog se zrcadlem. Podle agentury Bloomberg se pracovní doba zaměstnanců pracujících mimo kanceláře protáhla až o tři hodiny denně oproti období před koronavirovou krizí. Hustle culture podporující práci až do úplného vyčerpání se tak stala realitou pro miliony dalších zaměstnanců. Vybalancovat osobní a pracovní život bylo navíc složitější.
Podle knihy z roku 1996 Home and Work: Negotiating Boundaries through Everyday Life od socioložky Christeny Nippert-Eng existují dva typy lidí – segmentoři a integrátoři. Segmentoři, jak název napovídá, dokáží mezi prací a osobním životem narýsovat jasné a pevné hranice, integrátoři s tím mají větší problém. Hranice mezi obojím jsou pro ně rozostřené, a práci tak dokáží roztahovat do celého dne a na osobní život zcela zapomínat. To jen zvyšuje pocity stresu a úzkosti.
Freelancing je sen pro spoustu lidí, kteří jsou z práce v kanceláři unavení. Představa, že na volné noze budete práci zvládat rychleji, snadněji a navíc budete pracovní dny trávit v krásných kavárnách a vše půjde jako po másle, je sice občasnou realitou, počítat ale musíte i s nárůstem odpovědnosti a administrativy. Pokud jste navíc do freelance práce spadli kvůli zrušení svého pracovního místa, může být start o to složitější. Věřte tomu, že „padák“ nemá nic společného s tím, jak dobře svou práci zvládáte. Je důležité se pozitivně naladit. Věřit, že to dokážete a zbytečně se nestresovat. Pozdě zaplacené faktury, noční směny u počítače, pláč i strach, jestli to příští měsíc půjde tak jako ten předchozí, jsou pocity, které jsou dobře známé všem freelancerům.
Důležité je nejen produktivně pracovat. Produktivně se musí také odpočívat. Narýsování hranic, přes které zkrátka nejede vlak, vám pomůže si potom i lépe odpočinout. Navíc díky tomu, že se do práce dokážete ponořit a donutit bez ohledu na volnost denního programu, kterou práce z domova umožňuje, budete mít i pocit, že si onen odpočinek zasloužíte. Správně se unavit a nenechat zbytečně narůstat stres. Stanovit si tak pevnou pracovní dobu je i pro práci na volné noze velmi důležité.