Hasta luego. Beru si volno. Menstruuji. Děkuji.

… řekla pyšným tónem a zachumlala se doma do deky. A NEMĚLA U TOHO ŽÁDNÉ VÝČITKY!
Tatiana Urbanová
——
16. května 2022

Foto: Getty Images

Menstrual (S)pain

Španělsko se již brzy stane první evropskou zemí, která uzákoní třídenní dovolenou pro ženy, které mají bolestivou menstruaci. Tato legislativní změna je součástí mnohem rozsáhlejší zdravotní reformy, kterou země chystá, a bude předložena vládě již v tomto týdnu.

Podle deníku El País by se tak mělo nově začít na menstruaci z právního hlediska pohlížet jako na zdravotní problém. Zavedena by měla být i takzvaná “tamponová daň”, která by umožňovala bezplatné poskytování hygienických potřeb ve školách či věznicích. Ministryně pro rovnost Irene Montero také navrhuje prodloužení placené mateřské dovolené před porodem a změny v zákonech o interrupcích.

Gracias.

Když jsem hledala ilustrační fotku k tomuto článku, nemohla jsem z hlavy vytěsnit představu retro kreseb z padesátých let. Nedávalo to smysl, avšak později jsem přišla na to, proč jsem před očima viděla obrázek mladé ženy v pastelovém kostýmku s dokonalým účesem a rtěnkou. Protože to je doba, kdy se dámy začaly transformovat z typických housewives do bytostí, které mají ambice i mimo rodinu, a kdy měly být otázky, které řeší „průkopnicky” španělská vláda nyní, řešeny. Nechápejte mě špatně. Jsem Irene Montero vděčná. Protože je tu konečně někdo, kdo dokáže zvýraznit ženské issues, které doposud nelogicky hybernovaly v naší egalitářské společnosti, a dokonce se jí daří i úspěšně prosazovat jejich řešení. A to i v katolickém Španělsku.

Možná, že je opravdu nejvyšší čas se ptát, proč když průměrná žena stráví za svůj život menstruací přibližně 7 let, je to stále téma, o kterém buď raději nemluvíme vůbec, nebo se o něm zmiňujeme jen s politickou korektností jako o „oněch dnech”. Snad kdyby se dalo toto téma zpopularizovat, bylo by již dávno na pořadu dne... Je volební právo žen stejně „slabé” jako feministické myšlenky na politické scéně, že žádný politik u nás nechce hlasy „menstruujících voličů"? A není v době, kdy jako vyspělá společnost zvažujeme a úspěšně testujeme čtyřdenní pracovní týden trochu trapné, že polemizujeme nad tím, zda by mohly ženy dostat tři usmolené dny volna, protože mají bolesti? Místo toho je necháme dopovat se hormony, paracetamolem a ibuprofenem, aby zvládly makat nine to five?

Ježiši, ty máš zase krámy, co?

Ještě mi prosím dovolte jednu myšlenku. Menstruace je naprosto přirozená věc, a bez tohoto přírodního cyklu by naše společnost jednoduše neexistovala. Tak proč, když nakupuji hygienické potřeby, si připadám vždy jako v The Sims, kdy se můj zelený diamant nad hlavou zbarví do ruda a všichni si toho musí zákonitě všimnout. A proč, když poprosím přítele, aby mi skočil pro tampony, jelikož já čekám pod dekou, než mi zabere prášek a vlastně si přeji, abych se narodila jako muž, si on vždy vezme kšiltovku a černé sluneční brýle, aby ho hlavně u pokladny nikdo nepoznal…

A dovolte mi ještě poslední proč. Nebo spíše apel či prosbu. Mluvím teď samozřejmě přímo k mužům, kteří si zvykli za každým ženským projevem emocí vidět PMS. Přestaňte nám říkat věty typu „Já nemůžu za to, žes to dostala…” My také ne. A rozhodně netvrdím, že jsou naše nálady v této době stabilní. Rozhodně nejsou. Ale buďte k nám v této době spíše shovívaví, prosím. Protože věty tohoto typu určitě nikomu neprospějí, a to ani v případě, že menstruujeme. A už vůbec ne v situacích, kdy nás mají prostě a jednoduše jenom ponížit. (Ostatně, my do vás také ještě více nekopeme, když vás někdo praští do koulí.) Sečteno, podtrženo. Menstruace není ponižující. Je zkrátka součástí života. Navíc natolik důležitou, že by bez ní sám život ani neexistoval. Pojďme tak periodu začít všichni brát a mluvit o ní bez stigmatu a negativních konotací. Možná, že tento diskurz je přesně tím, co nám chybí, abychom mohli začít automaticky řešit otázky jako ve Španělsku, a nebrat je jako výsadu či něco neobvyklého, ale konečně jako samozřejmost.

Mimochodem… do Španělska létá mnoho přímých linek. Letenky jsou za hubičku. Ceny nemovitostí nižší než u nás a klima velmi příznivé. Loni tento slunný stát navíc uzákonil i šestnácti týdenní placenou mateřskou dovolenou pro tatínky. Takže hasta luego. Kdy se stěhujete vy? A ne, zrovna jsem neměla PMS, když jsem tento článek psala. Děkuji.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu