Aromaterapie: Jak (a proč) vůně ovlivňují náladu
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Možná si to ani neuvědomujeme, ale vůně ovlivňují naše podvědomí a působí na tělo různými způsoby: některé uklidňují, jiné dodávají energii, další přinášejí nevysvětlitelnou radost. Vůně mohou podpořit imunitní systém a projasnit mysl, klíčové je najít správné kombinace.
Některé studie již navíc prokázaly, že aromaterapie může pomoci při léčbě příznaků deprese a úzkostných poruch. Nelze vyloučit ani to, že vůně ovlivňují náš nervový systém, a tím i náladu, spánek a další funkce těla i duše.
„Bylo to nevyhnutelné: vůně hořkých mandlí evokovala nešťastnou lásku,“ napsal Gabriel García Márquez v jednom ze svých děl. Autor našel v této populární vůni spíše melancholické tóny, které si však každý spojuje s něčím jiným (ne nutně smutným).
Vůně dokáží vyvolat řadu vzpomínek. O tomto jevu hovořil spisovatel Marcel Proust, a proto je tento fenomén pojmenován po něm. Autor ve svých dílech často popisoval vůně a chutě, které oživovaly vzpomínky a evokovaly nové myšlenky. V románu In Search of Lost Time (Hledání ztraceného času) autor například popisuje, jak v něm vůně malinkého dezertu vždy vyvolá vlnu vzpomínek z dětství a navodí „nekontrolovatelnou radost“. A ne, není to jen spisovatelská pomůcka. Je to vědecká skutečnost, kterou se neurobiologům podařilo po letech výzkumů prokázat.
Proustův efekt má tedy vědecký základ. Když neurobiologové zkoumali strukturu mozku, zjistili, že oblasti zodpovědné za tvorbu emocí a paměťových struktur se nacházejí v těsné blízkosti center čichu a jsou s nimi propojeny limbickým systémem. To znamená, že určité aromatické kompozice mohou posílit spojení mezi těmito oblastmi mozku a naprogramovat v naší mysli potřebné emocionální pozadí.
Aromaterapie není jen o různých vůních, ale také o tom, jak se při ní cítíte, jaké emoce prožíváte a jaké vzpomínky se vám vybaví. Nejde o obal nebo vizuální podobu balení, ale o opravdovou vědu. „Vůně mohou ovlivnit naše emoce a nálady mnohem více než jakýkoliv jiný smyslový zážitek,“ říká doktorka Rachel Hertz, neuroložka a autorka knihy The Scent of Desire. „Jde o zvláštní nervová spojení v mozku, která zpracovávají vůně, emoce, vzpomínky a asociace.“
Tělo vnímá pachy a vůně pomocí čichové zóny nosu. Receptory zde předávají přijaté informace centrálnímu nervovému systému. Tímto způsobem aromatické molekuly, které hrají roli podnětů, regulují emoce člověka. Účinky aromaterapie se mohou projevovat prostřednictvím plicních cév. Při používání éterických olejů se aromatické molekuly dostávají do krevního oběhu přes kůži. Rychle se vstřebávají a mají také vliv na naši kondici. Každá vůně působí na náš mozek jinak – vše závisí na individuálním těle i na našem emočním rozpoložení.
Začněte tím, že si položíte jednoduchou otázku: Co cítím? Ve světě vůní musíte vždy začít u sebe. Jaké emoce mám teď a jaké chci prožívat za chvíli? V závislosti na tom se vybírají správné tóny. A které vůně si můžeme spojit se kterými emocemi?
Vanilka
Sametová, teplá, sladká. Vanilka je považována za afrodiziakum a zároveň dodává klid a pocit, že vás objímá milovaná osoba.
Bergamot
Citrusová, osvěžující, jiskřivá vůně. Skvělá pro ty, kteří potřebují dodat energii. Vůně bergamotu se v terapii používá k léčení deprese a úzkosti.
Santalové dřevo
Jemné, uklidňující, dřevité aroma. V Asii se věří, že přináší harmonii a rovnováhu mysli a navrací koncentraci.
Jasmín
Svěží, květinová, krémová vůně. Pokud potřebujete povzbudit, jasmín je skvělou volbou a dodá vám navíc zvláštní kouzlo.
Pižmo
Čisté, lehké, voňavé aroma. Optimistické vůně na bázi pižma se hodí dokonce na každodenní nošení, zejména pokud máte trable s navozením pozitivních myšlenek.
Růžový pepř
Kořeněná, květinová, chladivá vůně. Tóny připomínají svěží mořský vánek, rozlehlou krajinu Brazílie a Peru, kde onen unikátní pepřovník roste.
Mandle
Oříšková, hřejivá, sladká vůně. V případě Gabriela G. Márqueze se jedná o vůni nešťastné lásky, ale podle parfumérů jsou mandle jedním z hlavních tónů, které vyvolávají příjemnou nostalgii a vracejí nás do dětství.