Seznamte se: DESIGN IDEAMAKERS

Jan Press, Jan Plecháč a Lucie Koldová – tři vizionáři z oblasti DESIGNU.
Redakce Harper's Bazaar
——
15. září 2023

Foto: archiv

Představujeme vám tři osobnosti, které se na Harper's Bazaar konferenci podělí o své zkušenosti a vizi v oboru DESIGN: Jan Press - ředitel Moravské galerie, Jan Plecháč – designér a současný umělecký ředitel Moseru a Lucie Koldová – designérka, držitelka mnoha ocenění.

Jan Press

Jan Press se zasloužil o to, aby se z Moravské galerie stala zásadní instituce, která sbírá a propaguje současný český design v celé jeho šíři. Ve vedení brněnské galerie je deset let, a důležitý přerod začal v roce 2022, kdy Moravská galerie začala fungovat v novém konceptu Art Design Fashion. Do Brna se tak dnes jezdí za designem. Kromě stálých expozic se v budově Uměleckoprůmyslového muzea představují zevrubné práce tuzemských designérských špiček, a depozitáře se neustále rozšiřují o nové současné produkty, které aspirují stát se budoucími starožitnostmi. Byl jedním z iniciátorů projektu Made By Fire, který na milánském design weeku s úspěchem představil současné české tvůrce, kteří pracují se sklem.

Lucie Koldová

Designérka Lucie Koldovou začala svou kariéru v Paříži, kde v roce 2010 uvedla veleúspěšnou kolekci svítidel Muffins. Dnes působí v Praze, ale spolupracuje se značkami z celého světa, soustavně je však věrná spolupráci s tuzemskou sklářskou značkou Brokis, ve které působí jako artdirektorka. Patří mezi designérskou špičku, což potvrzuje i to, že se již dvakrát stala Grand designérkou roku. Její styl je elegantní a charismatický, ať už navrhuje všechno, od svítidla, židle či interiér hotelu. Právě spolupráce se šumperským hotelem Perk je její nejnovější a zároveň nejrozsáhlejší počin.

Jan Plecháč

Vystudoval architekturu na pražské UMPRUM, ale věnuje se produktovému designu. Do roku 2019 tvořil ve dvojici s Henrym Wielgusem, a společně realizovali produkty pro mnoho značek jako je dánské Menu či tuzemská Bomma a Lasvit. Letos se stal uměleckým ředitelem sklárny Moser, a jeho vizí zkombinovat tradiční řemeslo v nových současných produktech, po kterých budou zákazníci toužit.  Jan Plecháč je svým osobním nastavením minimalista, který za odpočinkem nejraději míří do lesa.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu