Art

Meet the maker: Prasklo

Fúze betonu a použitých flakonů od parfému Petra Švejdarová proměňuje v unikátní kusy, které dnes prodává do celého světa. Dámy a pánové, představujeme vám značku Prasklo.
Redakce Harper's Bazaar
——
28. února 2023

Foto: archiv Prasklo

Za značkou s unikátním konceptem, spojujícím křehkou eleganci s nekompromisní surovostí, stojí designérka Petra Švejdarová. Fúzí dvou na první pohled zcela neslučitelných materiálů (a úplných opaků ve světě průmyslu), skla a cementu, vzniká naprosto organický hybrid, který davá nový život použitým kusům. Umělkyně je totiž vášnivou sběratelkou použitého skla, a to nejen starých světel od značky Preciosa, ale i skla z flakónů od parfémů nebo lahví od luxusího alkoholu. V rámci své tvorby si totiž zakládá na principu upcyklace a recyklace: „Přijde mi dobré, když se kvůli Prasklu nemusí vyrábět nové věci, protože je jich už tak až moc.“

Velkou inspirací je pro Petru Švejdarovou hlavně brutalistní architektura, jejíž prvky může převést do menšího měřítka. Již odmalička byla architektura součástí jejího života. Její otec každou volnou chvíli rekonstruoval stoletý dům, který rodina obývala, a právě zde Petra přišla do styku s materiálem, který v pozdějším věku definoval její tvorbu – betonem. Pro radost z něj časem začala vyrábět sochy a stále poznávala jeho různorodé využití a možnost kombinací s jinými materiály. Podle vlastních slov je však designérka stále na cestě za poznáním – hledá nové technologie i nové kombinace, které může v praxi použít, přičemž jedním z materiálů je i kov, kterému se chce do budoucna věnovat.

Jak vypadá ateliérová tvorba takových kusů? Poznejte o něco blíže tvůrkyně Praskla – Petru Švejdarovou a Kláru Vaculíkovou v rámci našeho speciálního projektu ve spolupráci s Artisème, Meet The Maker.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu