New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Ukrajinská návrhářka Marianna Senchina: Nehodláme podlehnout emocím, musíme jednat

Situace na Ukrajině stále nebere konce a trápí celý svět. Především však samozřejmě lokální obyvatele. Strach mají také ukrajinští podnikatelé, kteří se snaží svou společnost udržet i v tomto náročném období a zároveň dostat své zaměstnance a rodinu do bezpečí. O tom, jak vše sama vnímá, čím si momentálně prochází a jak můžeme pomoci jsme si popovídali s Mariannou Senchina, spoluzakladatelkou stejnojmenné ukrajinské značky.
Lucie Švábenská
——
10. března 2022

Foto: archiv Marianna Senchina

Ukrajinskou značku Marianna Senchina založily dvě sestry – Marianna, která je zodpovědná za designovou stránku a vystudovala Instituto Marangoni v Miláně, a Natalia, starající se o byznysové věci společnosti. Jejich tvorba je krásný mix sofistikované ženskosti a ironických detailů. Nikdy v jejich kolekcích nechybí puff rukávy, korzety a off-the-shoulder siluety a jejich charakteristickým kouskem jsou jednoznačně sametové minišaty se spadlými rameny, puff rukávy a výrazným pasem. 

Jestliže jste o Marianna Senchina ještě neslyšeli, je na čase to změnit. Jejími zákaznicemi se již staly i hvězdy jako Adele (která oblékla právě zmiňované ikonické šaty), Rihanna, Maye Musk nebo Dua Lipa. Kdy jindy brand podpořit než právě nyní, když na Ukrajině probíhají boje a doba je nejistá? 

S jednou ze zakladatelek, Mariannou, jsme si popovídali jak o jejich tvorbě, tak o její aktuální osobní i profesionální situaci v průběhu války a také o její představě budoucnosti. 

Během okamžiku se vše změnilo. Jsou to pouze 3 týdny, co jste pro Adele na British Awards vytvářela nádherné šaty, a nyní je vaší hlavní prioritou situace na Ukrajině a pomoc lidem kolem vás. Prozraďte nám, jaké byly vaše pocity a plány do budoucna bezprostředně poté, co jste oblékla hvězdu, jako je Adele?

Měli jsme pro naši značku velké plány. Vždy se pro nás potom, co světová celebrita oblékla náš outfit, otevíralo nové okno příležitostí. Tak tomu bylo, když Rihanna prezentovala svou řadu kosmetiky Fenty Beauty a měla na sobě náš look (šaty), i když si Dua Lipa vybrala naše šaty pro vystoupení na fotbalovém šampionátu. Život se však dramaticky změnil. Přesto ale nehodláme podlehnout emocím, musíme jednat, pomáhat všem, komu můžeme. Oči celého světa jsou upřeny na to, co se v mé zemi děje, a my, i v rámci našeho podnikání, musíme ukázat, že světlá budoucnost není zas tak daleko. Jdeme vpřed i v tak těžké době, jako je ta aktuální. 

Jaké jsou vaše dny nyní? Jak celou situaci zvládáte?

První den války jsme měli smíšené pocity: úzkost, panika, bezmoc, obavy o svou rodinu i zemi. Starala jsem se o osud týmu, dohlížela na logistiku a pohyb všech našich členů. A jsem hrdá na to, že to ani v této situaci dívky nevzdaly. Každý se k zachování duševního zdraví postavil jinak: někdo meditoval přímo v protileteckém krytu, jiní shromáždili seznam pro nákup na poválečné období. Povzbuzovali jsme se navzájem a představovali si vítězství a nadcházející mír, který určitě brzy dorazí!

Ozvala se vám Adele poté, co začala válka? Nebo jiná z celebrit, kterou jste oblékala?

Bohužel ne. Mnoho celebrit si ohledně války na Ukrajině udržuje určitou neutralitu, ne však všichni. Jsem vděčná všem, s kým jsme doposud spolupracovali, a že někteří z nich i nyní podporují Ukrajinu. Dua Lipa vytvořila posty na Instagramu na podporu našeho lidu, Maye Musk zase využívá své stránky k informování světa o zdejší situaci a neskrývá svou hrdost na svého syna Elona Muska, který naší armádě poskytl nepřetržité internetové spojení přes Starlink. Coco Rocha zase vyzývá lidi po celém světě, aby si na Ukrajině pronajali ubytování přes Airbnb, a podpořili tak majitele bytů. Každý den dostává Ukrajina z celého světa velké množství pomoci – jak humanitární, tak finanční – a my jsme za takovou podporu neskutečně vděční. 

Očekávalo se, že se něco takového stane? Připravovali jste se na takový scénář?

Takový vývoj událostí nikdo nečekal. Ukrajinci, jako sousedé Ruska, od nich vždy cítili určitý tlak a zastrašování, ale nikdo nepočítal s tak cynickým začátkem války v plném rozsahu.

Jak vám válka změnila osobní a profesionální život? Jak aktuálně vypadá váš běžný den?

Život se obrátil vzhůru nohama. Můj den začíná sledováním zpráv a telefonáty rodině, která je na Ukrajině. Aktuálně se snažím najít způsob, jak pomoci Ukrajině z Itálie, kde na mě v této situaci lidé zapůsobili svou velkorysostí a soucitem. Mým snem je vrátit se ke své oblíbené práci a světlé budoucnosti, ve které společně s mým týmem budeme opět tvořit krásné věci a měnit svět k lepšímu.

Jak moc si myslíte, že vás tato zkušenost ovlivní do budoucna?

Tato zkušenost se mě již dotkla, stejně jako každého Ukrajince, který se s tímto problémem setkal. To opět potvrzuje, že je v životě důležité být odhodlaný, na nikoho nespoléhat a nevzdávat se. Dobrým příkladem jsou nyní pro všechny Ukrajince sami Ukrajinci. Dokázali světu, že jsou nezlomní a že se v těch nejtěžších chvílích dokáží s vidinou vítězství a toho nejcennějšího, své svobody, spojit.

Čemu se nyní primárně věnujete?

Mojí prioritou je momentálně moje rodina, která zůstala na Ukrajině. Musím ji chránit před nebezpečím a podporovat ji. Na druhém místě je udržení naší značky a týmu, se kterým spolupracujeme již mnoho let. Zatřetí se snažím být pozitivní a věřit ve světlou budoucnost, která Ukrajinu v blízké budoucnosti čeká. Tím jsem si jistá. 

Takže vy sama na Ukrajině aktuálně nepobýváte? 

Jsem v Itálii, žiji již 9 let v Miláně, vystudovala jsem tu Istituto Marangoni. Minulý měsíc jsem byla na západní Ukrajině, protože tam je celá naše výroba. Dokončila jsem tam produkci kolekce FW22/23 a začátkem února jsem se vrátila do Itálie.

Moje sestra Natalia, která má na starosti obchodní složku naší značky, musela první den války opustit Kyjev se svou malou dcerkou.

Co říkáte na původní ticho a aktuální reakci módního průmyslu?

Oceňuji každou značku a lidi z módní branže, kteří se zachovali ve prospěch Ukrajiny a nezůstali lhostejní. V tuto chvíli je důležité o této situaci mluvit, protože naše země bojuje za svou svobodu, ale zároveň za svobodu a práva celé Evropy.

Kdyby si lidé chtěli koupit vaše designy, je to vůbec nyní možné? Máte aktuálně prostor řešit svůj byznys? Pomohlo by vám to v udržení značky?

V tuto chvíli má naše značka logistickou pauzu, ale stále přijímáme objednávky a předobjednávky. Dokončujeme také letní edici, jelikož máme určité závazky vůči dodavatelům a prodejcům, kteří nás prodávají po celém světě. Jak jsem zmínila, naše výroba se nachází na západní Ukrajině a momentálně je v této části relativně klid, jen první den bylo zničeno hlavní letiště města Ivano-Frankivsk. Všichni naši partneři chápou situaci a jsou připraveni čekat.

Připravujeme také digitální projekt s výběrem věcí naší značky, které lze zakoupit ve formátu NFT. Po válce naši klienti tyto věci dostanou a všechny prostředky převedeme jako humanitární pomoc našim krajanům.

Kam až myslíte, že situace může zajít?

To je bohužel velmi nejisté, ačkoliv všichni Ukrajinci chtějí po veškerém utrpení ve své zemi už pouze mír. Věřím, že jsme silní, vetřelcům se nevzdáme a každý jedinec bude stát do posledního momentu za svou zemí a svobodou. Doufám, že náš prezident dosáhne diplomatického řešení tohoto konfliktu.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu