The Snake and Fern

#vertigo
Nikola Nováková
——
28. ledna 2023

Nový rok pro mě začal příjezdem na Bali začátkem prosince. Nejsem úplně vánoční člověk, a už vůbec ne zimní. V galerii většinou držíme čas s rodinou, já držím tím pádem čas mořských dálek. Tuhle cestu jsem plánovala posledních pár měsíců, ve své hlavě si ji ale vysnila hned po první návštěvě, již před pár lety. Bali je známé pro surfování, novodobé nomádství a taky je útočištěm lidí, kteří chtějí odjet téměř na samý konec světa, aby si vyčistili hlavu, změnili život nebo našli sami sebe. Něco mi říkalo, že i mě ve správný čas zavede cesta zase zpátky.

Kdo tenhle kus země navštívil, ví, že místní vzduch je něčím jiný. Indonésie je země s největším zastoupením islámského náboženství. S výjimkou Bali, kde převažuje hinduismus, což zásadně mění charakter celého ostrova, ale především i náladu mezi všemi živými tvory. Protože všechny lidské i nelidské bytosti tady vedle sebe tolerantně koexistují. Přísahám. Život sám ve své složitosti a kráse potřebuje občas změnu nahlížení či směru. K takovému kroku je však těžké se rozhodnout při běžné každodennosti. Je potřeba klid, čas a odstup. 
Já tomu dala svůj rozměr – třiceti tří dnů na Bali.


S blížícím se datem odjezdu jsem upínala veškerou energii k plánovanému pobytu. I tradiční Vánoce nanečisto, které slavíme s rodinou těsně před mým odjezdem, mě ale tentokrát minuly (ano, včetně kradení stromu v lese a jeho následného zdobení, kapra se salátem a Pelíšků v televizi), hlavou jsem byla jinde. Těsně před odletem jsem ale dostala strach. Zvládnu být sama tak dlouho? Dělám dobře? Co mi moje cesta má přinést?
Připadala jsem si jako Siddhartha Hermanna Hesseho, který se vydává na cestu, protože hledá odpovědi na svoje otázky… Přemýšlela jsem o tom, jak pojmout tenhle celý záznam a v jaké míře ho i zprostředkovat. Myslím, že zkušenost, kterou jsem nabyla, je nepřenosná. Hluboce osobní a plná. Za celý ten jeden měsíc jsem se setkala s lidmi, kteří i svým nepatrným zjevením zásadně přispěli. Situace, které mě uvnitř zahřály. Přečetla jsem knihy, jejichž příběhy a hodnoty se ve mně uložily. Snažila se nevnímat rušivé elementy vzdáleného světa a napojit se na sebe. A všímat si, toho, co se odehrává právě kolem.

Se svým návratem zpátky do reality ale mohu říct jednu věc. Ve skutečnosti nejde o to vzít si měsíc čas nebo odjet na druhý konec světa… Jde pouze o rozhodnutí. Na Štědrý den jsem navštívila jednoho léčitele, který mi řekl místní rčení: „Yesterday is history, tomorrow is a mystery and today is a gift what we call the present.“

#vertigo

Nikola Nováková z pražské DSC Gallery se zaměřuje na prodej umění. Její vášeň se přirozeně promítá i do jejího přirozeného domácího prostoru, kde si postupně vytváří milovanou sbírku, o které mluví jako o zrcadlení jí samotné. Nejlepší investice je podle ní investice do zážitků. Obdivuje krásnou architekturu a ráda se obklopuje lidmi blízkými jejímu srdci. Pokud zábava - tak šampaňské, pokud dlouhá noc - tak jiskřivě, pokud láska - tak vášnivě. Razí heslo méně je více. Miluje vůni zralých jahod a ještě víc jejich chuť.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu