Muži píší ženám: Martin Šlechta

Martin Šlechta je fotograf, který společně se svou ženou Zuzanou tvoří duo Everbay. Ve svém dopise zmiňuje nejen ji, ale také svou maminku „svačinářku“ a babičku „trenérku“.
Martin Šlechta
——
30. dubna 2022

Everbay

Milé ženy, přemýšlely jste někdy o tom, jakou váhu mají všechny ty nepatrné věci, které během dne pro druhé děláte? Protože já ano, a chci vám o tom napsat pár slov.

Když jsem byl malý, tak mě moje babička třikrát týdně doprovázela na fotbal a zpátky domů, abych si mohl zahrát, a vždycky mi k tomu vzala horalku. Já jsem nevynechal jediný trénink, ona tím pádem taky nevynechala trénink. Takhle jsme spolu jezdili celých pět let.

Moje druhá babička věděla, že jsem miloval hudbu dřív, než jsem uměl mluvit, a milovala ji se mnou. Kupovala mi nejnovější alba „toho vlasáče“, co zpívá Je to vo hviezdach, a podporuje mě v umění dodneška, i když už moje kapela po letech ani nehraje.

S bráchou jsme jezdili na vysokou do Prahy vlakem a jako první věc jsme rozbalili výbornou svačinu od naší maminky, kterou nám ještě pořád občas dělala, a jednou jsme spočítali, že nám jich za celý život od první třídy musela udělat každému kolem dvou a půl tisíce.

Loni jsme si s mojí ženou Zúzou uspořádali malou svatbu v sedmi lidech v kruhovém domě uprostřed španělských hor a já přemýšlel, co jí řeknu u obřadu. Uvědomil jsem si, že díky ní dokážu pojmenovat, co vlastně znamená mít někoho rád. Je to v těch všech věcech, které člověk pro druhého dělá bez ohledu na to, jestli to někdo uvidí nebo ocení, protože to, na čem opravdu záleží, je zkrátka štěstí toho druhého.

A to samé dneska vidím i v těch všech trénincích, kazetách a svačinách, díky kterým jsem, kdo jsem.

Je to nepochybně jedna z vašich ženských superschopností a je opravdu obdivuhodné, s jak malými věcmi dokážete hýbat světem. Vidíte, co je v životě důležité, a zařídíte, že to roste a vzkvétá.

Přeji vám, abyste pro žádné množství pochyb, vnitřních ani od druhých lidí, nikdy nezapomněly, jak velkou sílu v sobě máte prostřednictvím všech těch věcí, velkých i malých, které pro druhé děláte. Ve vesmíru se totiž žádná energie neztrácí a někde se ve správný čas projeví všechno, co ze sebe dáváte světu.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu