Barbora Idesová: Sednu si a prostě kreslím

Barbora Idesová je ilustrátorka, která se ráda věnuje ženské tematice a mytologii. Veškerá témata však zpracovává s lehkostí a poetikou. S Barborou jsme hovořili v rámci projektu 25 žen, kterým oslavujeme 25. výročí vstupu Harper’s Bazaaru na náš trh.
Kristýna Mazánková
——
3. ledna 2022

Foto: archiv Barbora Idesová

Jaký jste měla rok? 

Nějak zázračně se nesl v duchu murálů. Jeden velký s mou ilustrací vznikl na Smíchově, další během rezidence na rumunském pobřeží. Mít možnost tam odjet a malovat bylo skvělé. Kromě Rumunska jsem se tenhle rok dostala i na rezidenci do Broumovského kláštera, a to byl taky úplně nový zážitek. 

Vzpomínáte si, co jste si jako malá ráda kreslila?

Pamatuji si, že mě fascinovaly knihy s příběhy z mytologie, silné ženské mytologické a filmové fantasy postavy. Ty výjevy různých bojovníků a bojovnic, rytířů a tak podobně se potom objevovaly i v mých kresbách. Ale bylo toho víc, vymýšlela jsem si i tvory a příšery už od malička a to přetrvává vlastně dodnes. 

Jak jste si našla svůj styl? 

Právě to, jak jsem si od mala kreslila náměty z vlastní fantazie, dělám v podstatě do teď. Sednu si a prostě kreslím. V čase se mění techniky, ale stále jde o mé charaktery, které jsou pro mě typické a tvoří můj styl. I když se každých pár let trochu mění a vyvíjejí, základ zůstává. 

Jaké zakázky vás zásadně posunuly?

Každá zakázka je něčím zajímavá. A někdy se i „malá“ věc může ukázat jako přelomová. Osobně ve své kariéře vnímám důležitý festival ilustrace Lustr, na kterém vystavuji už roky a díky kterému se moje práce dostala do širšího povědomí. Nakonec jsem za vizuál pro Lustr a ilustrace pro časopis Host získala třetí místo v soutěži Czech Grand Design jako ilustrátor roku 2019.

Kdybyste ho měla vystihnout kresbou, co by na ní nechybělo?

Nechybělo by na ní moře, příroda, láska, ateliér Žitomír a kamarádi.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu