Zrození jara s novou kolekcí vysokého šperkařství Botanica

Skromná pampeliška, orchidej, vistárie nebo vzpurný bodlák. Květy proměněné do dechberoucí zahrady z diamantů a drahokamů v podobě transformovatelných šperků včetně motivů proslulého šperkaře Jeana Schlumbergera. Vítejte v Botanice – nové edici vysoké šperkařiny Blue Book značky Tiffany & Co.
Lucie Švábenská
——
19. dubna 2022

Foto: archiv Tiffany & Co. 

Jaro se snažíme přivolat, čím to jen jde, a nyní se o to pokouší i Tiffany & Co. se svou novou kolekcí Blue Book 2022. Oslavuje nadčasovou krásu flóry a přichází s novým ztvárněním motivů z dědictví značky. Zároveň, jak je již zvykem, dává na odiv nejkvalitnější diamanty a drahé kameny na světě. Spojuje tak své tradice s novým pojetím, které má za úkol oslovit další zákazníky, jak v tiskové zprávě potvrdil i Alexandre Arnault, výkonný viceprezident pro produkty a komunikaci společnosti Tiffany & Co. „Botanica je dokonalým vyjádřením všeho, čím je dnes značka Tiffany & Co. Vzdává hold přebohatému dědictví a zároveň se inovuje pro novou generaci.“ 

Inspirace přírodou

Rostlinné motivy jsou pro šperkařský dům léta inspirací, nyní můžeme vidět další styl pojetí. Například designový prvek pampelišek z ozdoby do vlasů ze začátku 20. století navržené Louisem Comfortem Tiffanym je abstrahován do několika samostatných návrhů bohatě osazených diamanty. Náhrdelník inspirovaný těmito pampeliškami je nejuniverzálnějším z mnoha transformovatelných designů obsažených v kolekci Botanica a lze jej nosit až v pěti různých podobách. Šperk, který je vybaven inovativními mechanismy umožňujícími snadnou proměnu, v sobě skrývá náhrdelník se dvěma vyměnitelnými přívěsky, choker osazený diamanty s bagetovým výbrusem a dlouhý náhrdelník s diamanty. Co je víc než nádherný šperk, který je moderní, a navíc se z něj může stát několik různých doplňků? 

Po pampelišce je dalším významným motivem orchidej, která staví do protikladu k běžným rostlinným druhům ty exotické. Objevuje se například na brožích, které jsou nově pojaté, skulpturální a pozoruhodně realistické. Šperkařský mistr G. Paulding Farnham na jednom z přeměnitelných kusů vytvaroval platinu tak, aby dosáhl jemných křivek okvětního lístku orchideje, z nichž je každý rozzářen mozaikou diamantů. Taková detailní práce se jen tak nevidí. Navíc je jejich krása ještě podtržena 18karátovým žlutým zlatem naneseným jakoby „tahy štětcem“.

Další motiv – bodlák – má složitě propracovanou elegantní podobu. Šperkaři do této brože ručně v přesných úhlech zasadili diamanty trojúhelníkového tvaru co nejblíže k sobě, aby napodobili ostnatou strukturu bodláku.

Jedinečnost v mnoha směrech

Kolekce je významná také tím, že se vůbec poprvé fyzicky zhotovil náramek Fleurage. Ten byl dosud pouze návrhem šperku, jenž návrhář Jean Schlumberger původně zamýšlel osadit ikonickým žlutým diamantem Tiffany. Kousek zdobí fascinující 48karátový akvamarín umně orámovaný okvětními plátky osazenými diamanty. Kromě Fleurage obsahuje kolekce Botanica i další návrhy této legendy jako náhrdelníky Flowers and Leaves a Feuillage. Tyto výjimečné tvůrčí počiny se vyznačují odvážnými rozměry a použitím významných drahokamů z „dědictví“ značky Tiffany & Co., které šperkařské impérium objevilo pro svět – například tanzanitem.

Představení světu

Kolekci si můžete prohlédnout na dokonale zhotovených fotografiích, z nichž na vás opravdu dýchne jaro. Navíc podporují krásu, jedinečnost a tematiku šperků, přesně jak to má být. Více než 85 kusů bude představeno postupně, a to teď na jaře v USA, v létě v Londýně a na podzim si ji užije Čína. Pojďte se nyní pokochat pár ukázkami, ze kterých nebudete moci odtrhnout oči.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu