Korzetové topy se opět vrací, jak je obléci tentokrát?

Korzety jsou zpět a v plné síle. Pokud jste si mysleli, že jim uniknete, tento rok nemáte šanci. Alespoň jeden by neměl chybět v žádné skříni.
Tereza Spilková
——
20. dubna 2022

Foto: archiv Instagramu @ samile

S renesancí korzetu začala Vivienne Westwood v devadesátých letech. Prý to bylo poprvé, co se tento klasický kus oblečení dotkl holé kůže. Dlouhé roky předtím ho totiž ženy neoblékaly jinak než přes spodní košilku a také nebyl určen pro cizí pár očí. Navzdory obecnému přesvědčení nebyl kusem oblečení, který by ženy omezoval v pohybu nebo dusil. Extrémy jistě existovaly, ale většinou byl korzet tak dobře ušitý, že jste se v něm cítili jako ve druhé kůži. Za prvek omezující ženskou svobodu a nezávislost byl prohlášen až mnoho let po svém vzniku. Řada lidí se domnívala, že je na nich všechno špatně a že je třeba je z šatníku odstranit. Příběh to byl jistě velmi zajímavý a dnes je složité se zorientovat, zda to byly ženy, které se vzbouřily, nebo to byli právě muži, kteří se kritikou korzetů snažili ovlivnit podnikání úspěšných švadlen. Kdo ví. 

Oblékáme je ale dodnes. Jak v jejich téměř původních podobách, tak ve zmodernizované verzi topu. Korzety nikdy nebyly zcela mimo módní pozornost a tento rok je čeká mimořádně úspěšné období. A opět se nejedná o žádné pas zužující mučicí nástroje. Kostice jsou často jen naznačené pomocí stehů. Vydržíte v nich bez problémů celý den, a ještě se budete cítit skvěle. Topy inspirované spodním prádlem jsme viděli již mnohokrát. Ty korzetové jsou ale mnohem sofistikovanější a ve vašem šatníku vydrží roky. Není to záležitost na jednu sezonu. To ostatně dokazuje i to, že se vracejí již poněkolikáté a my jich stále nemáme dost. Je totiž tolik typů, barev a střihů, že není možné jejich potenciál v blízké budoucnosti vyčerpat. Noste je přes košili, pod sako, k džínové bundě, pánskému obleku, širokým kalhotám i minisukním. Nic není špatně. 

Jak nosit korzetové topy?

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu