Sportmax se spojil s americkou umělkyní a společně vytvořili novou Denim Culture kolekci

Nejenže značky produkují kolekce pro podzim/zimu a jaro/léto na ready-to-wear, ale mají také další vedlejší projekty. Například Sportmax se již posedmé pustil do kapsulové kolekce Denim Culture a tentokrát k její tvorbě přizval talentovanou umělkyni Lauren Luloff. Jak vše dopadlo a kde se při návrzích inspirovala? To a mnohem více nám Lauren prozradila v krátkém rozhovoru.
Lucie Švábenská
——
14. března 2022

Foto: archiv značky

Denim byl, je a pravděpodobně vždy bude ve světě módy důležitou položkou. To ví i Sportmax, který mu již posedmé věnuje kolekci v rámci speciálního projektu Denim Culture SS 2022. Každá tato kolekce je zároveň ve spolupráci s další osobou a tentokrát se na ní podílela umělkyně Lauren Luloff. „Strávila jsem mnoho času v přírodě, kde jsem pozorovala okolní krajinu a různé, odlišné barvy a jejich odstíny. Tento projekt mi umožnil tuto krásu kolem mě zdokumentovat malbou.“

Potisky nejsou náhodné, vždy byly přizpůsobeny danému kusu oblečení, aby při obléknutí a následném pohybu vše dohromady krásně fungovalo. V kolekci najdeme trička jednoduchého střihu, crop topy s širokými rukávy, volné šaty a oversized košile i mikiny. Zastoupení mají rovněž více office friendly kousky jako pouzdrová sukně a vypasovaná halenka. 

Kdo je Lauren Luloff? 

Tato americká umělkyně není možná tak známá, ale talent jí rozhodně nechybí. Její malby na plátnech či hedvábí byly vystaveny i v několika galeriích, a to například v New York’s The Queens Museum, The Marlborough Gallery nebo The Hole. Laureniným módním debutem byla však až nyní kolekce pro Sportmax, Denim Culture SS 2022, která zobrazuje její představu o venkovském nebi. K přírodě má celkově blízko, i její studio v Lubec je uprostřed krásné krajiny, kterou v malbách barevně vyobrazuje. 

Co nám ke kolekci a spolupráci prozradila sama umělkyně Lauren Luloff?

Sportmax si vás vybral pro svou sedmou edici kolekce Sportmax Denim Culture. Jak se cítíte? 

Bylo to hezké překvapení, když mě Sportmax ohledně této nabídky kontaktoval. Pro zábavu jsem si na hedvábí poslední rok dva malovala, vedle mé běžné tvorby. A musím říct, že jsem se do malování obrazů, které jsou nakonec použity na tvorbu oblečení, zamilovala – je úžasné pozorovat, jak se následně aktivují určité části malby v mnoha jiných situacích. Přemýšlela jsem také nad tím, jak jsou propojeny dané části těla s použitými barvami a výslednými motivy. Byla jsem nadšená, když jsem se mohla ponořit do série maleb, které tyto myšlenky využívají. 

Mohla byste nám říci něco o tvorbě této nové kolekce? 

Začala jsem celý proces krátce poté, co jsem se přestěhovala do nového studia v Maine. Po této změně to byl první projekt, který jsem tam tvořila. Nejprve jsem si namalovala motivy, které jsem viděla všude kolem sebe – výhledy z mého okna, rostliny a stromy kolem domu a další scenérie. Celková tvorba od původních prvotních maleb přes další abstrakce a vytvoření finálních koláží zabrala přibližně dva měsíce. 

Myslíte si, že by měl být denim přítomný v každém dokonalém šatníku? 

Ano, denim je i pro mě osobně velmi důležitou složkou šatníku, nosím džíny skoro každý den. 

Který kousek z kolekce je vaším nejoblíbenějším a proč? 

Pravděpodobně košilové šaty s dlouhým rukávem. Jejich motiv jsem vytvořila z jedné ze svých prvních maleb javoru naproti křišťálově modré vodě. Tímto místem jsem byla inspirovaná hned několikrát. Vytvořila jsem abstraktní motivy a proužky a zamilovala se do jejich kombinace. Tak jsem se to snažila napodobit při tvorbě těchto šatů. 

Následujete módní trendy? 

Ani moc ne. Většinou jsem ve studiu, kde nosím pohodlné oblečení, na kterém mi nevadí sem tam nějaké skvrny. Když jdu ven, většinou si obléknu kousek, který je zhotoven z mnou pomalovaného hedvábí. 

Jste Američanka: jak vás tato země ovlivnila v rámci vaší osobnosti a práce? 

To je těžké říci. Ovlivňuje mě mnoho faktorů – rodina, prostředí, ve kterém jsem vyrostla – nejprve New Hampshire u oceánu, poté škola v Pensylvánii a následně na 19 let New York. Což na mě mělo samozřejmě velký dopad. Ta různorodost a mix kultur mě opravdu inspiroval. Milovala jsem ten chod New Yorku, jeho komunitu lidí, ale zároveň mi chybělo moře a venkov, které mě provázely dospíváním. Právě k tomuto prostředí jsem se vrátila nyní, abych mohla více malovat přírodu. 

Jak jste začala malovat abstrakci? 

Již jsem s tím vyrostla. Užívala jsem si různé textury a posouvala malbu někam dál, aniž bych znala jasný cíl. Vždy jsem tak nějak cítila, že mé malby mají být krajinné, jak kdyby vyprávěly příběh z mého života. 

Připravujete nyní nějaký speciální projekt, o kterém nám již můžete povědět? 

Vždy mám v záloze nějaké obrazy. Plus nyní pracuji na malbě nové kolekce na hedvábí. 

Je toto poprvé, kdy jste pracovala na kolekci s módní značkou? 

Ano, toto je moje první zkušenost. 

Kde jste získala inspiraci na motivy použité v nové Sportmax Denim Culture kolekci? 

Ze svého neustálého zkoumání barev, z jejich kombinací a přírody. A také z toho krásného prostředí, kterým jsem nyní v Maine obklopena. 

Představujeme vám celou kolekci Sportmax Denim Culture SS22: 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu