Sluneční brýle pro letošní rok jsou vysoce cool, velmi rozdílným způsobem.

Sluneční brýle jsou možná největší módní vyznání, které existuje a zároveň mocný nástroj identity. Čtou se jako styl, jako postoj, jako charakter. A umí ten zajímavý trik: schovat se a zároveň být viděn.
Lucie Tomišková
——
28. dubna 2026

Foto: Loewe

Na přehlídkových molech SS26 stojí vedle sebe věci, které by ještě před pár lety nedávaly dohromady žádný smysl. Celine pod vedením Michaela Ridera posílá na molo dramatické oversize siluety jako hlavní bod celých looků Doplňky v jeho éře nejsou jen doplňky. Miu Miu pracuje se shield tvary se sportovní energií. Ray‑Ban x Meta přichází s modelem s vestavěnou kamerou, který nosí editoři jako znak zasvěcence. Brýle, které rovnou nahrávají. A bug‑eye silueta, kterou Gen Z adoptovala s takovým přesvědčením, že ji značka Saint Laurent okamžitě zrcadlila zpátky na molech.

Ale – žádný z těchto tvarů se neprosazuje jako dominantní. Existují paralelně, každý s jiným postojem, jinou mírou zakrytí, jiným způsobem, jak naznačit, kdo jste nebo kým právě nechcete být. Tohle není chaos, ale ještě přesnější mapa identity, než si myslíme.

Tajnosti

Oči jsou místem, kde se odehrává pravda. Soudci ve starověké Číně prý nosili kouřová skla ze záhnědy, aby strany u soudu neviděly jejich výraz a nemohly odhadnout verdikt. Výzkumy kognitivní psychologie potvrzují, že sluneční brýle jsou překvapivě účinné při narušení identifikace tváře, dokonce efektivnější než rouška, na kterou jsme si zvykali. Skrývají pohled. A pohled je to, co prozrazuje záměr.

Jenže schovat se v brýlích nejde úplně. Velké oversize obroučky zakrývají víc tváře, ale jsou zároveň lehce agresivním, nepřístupným gestem. Tenké 90´s obroučky signalizují nezájem o signalizování – což je samo o sobě velmi konkrétní signál. Shield brýle jsou zase performance neproniknutelnosti. Tak či onak – brýle neposkytují neviditelnost, ale kontrolu nad tím, jak vás ostatní čtou.

„Nejde o schovávání. Jde o postoj bez toho, aby vás to odřízlo od světa.“ - Moritz Krueger, zakladatel značky Mykita

Alter ego

Andy Warhol nosil průhledné Moscot Miltzen tak soustavně, že je dnes těžké říct, kde končil člověk a začínala Factory persona. Trochu nadneseně by se dalo říci, že brýle sloužily jako aparát ke zpracovávání reality na obrazy. David Bowie střídal optiku s každou érou přesně tak jako vlasy a make‑up: Ziggy Stardust, newyorská 80. léta – brýle znamenaly proměnný kód. Anna Wintour je má na očích i při natáčení dokumentu In Vogue: The 90´s a když se jí někdo ze štábu zeptá, zda si je nechce sundat, odpoví „ne“. Samozřejmě.

Audrey Hepburn jako Holly Golightly stojí před Tiffanym v brýlích Oliver Goldsmith Manhattan z roku 1960 a jí croissant a v ten moment se brýle stávají ikonou celého způsobu existence. Jejich přesné repliky se prodávají dodnes.

Jackie O měla brýle vždy velké, dominantní a formát se nikdy nezměnil, jen tvar čoček rotoval od kulatých přes oválné. V letech po atentátu na JFK se z toho stala součást řízené viditelnosti až se z forografiíí z manhattanských ulic stal celý portrét.

Definice sebe, nikoliv éry

Letošní jaro a léto nepřinášejí jeden dominantní eyewear moment, přinášejí je najednou, jednotlivé styly, stejně jako třeba u střihu džín, fungují vedle sebe, bez pravidel.

Bug‑eye siluetu, kterou Gen Z adoptovala s takovým přesvědčením, že Celine, Saint Laurent i Miu Miu ji posílají do současných kolekcích, není jen nostalgie. Paris Hilton ty brýle nosila jako součást karikatury celebrity, kterou vědomě hrála. Gen Z tutéž estetiku vrací se znalostí té hry, výsledek je překvapivě sofistikovaný. Vedle toho jsou tu značky, kde funguje přesná geometrie, čisté linie, žádná sentimentalita. Jinde zase větší hravost, tradičně u Loewe nebo míra dekadentní nadsázky u Gucci nebo Valentina.

Navzdory tomu, že jsme na začátku sluneční sezony, se sluneční clony nosí občas i když zrovna nesvítí, nebo v nočních klubech po vzoru rock stars, protože ten známý paradox funguje: touha po více soukromí přitahuje pozornost.

Lucie Tomišková

Jak řekla Miuccia Prada: „Móda není něco, co existuje jen v šatech. Móda je na nebi, na ulici, móda má co do činění s tím, jak žijeme a co se děje.“

Objednejte si předplatné Harper’s Bazaar

Časopis Harper’s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu