MBPFW Day 1: Čistota, autentičnost, příběh jedné lásky a boj dobra a zla

Ačkoliv je tato edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku odlišná od těch předchozích, o propracované a nápadité kolekce ochuzeni rozhodně nejsme! Co přinesl první přehlídkový den MBPFW pro FW21?
Oli Egler
——
2. května 2021

Foto: archiv MBPFW, Tomáš Fiala

LAFORMELA

Československé duo nám v nejisté době světové pandemie nabídlo špetku eskapismu v podobě uniformy moderní nomádky. Písečné odstíny rovníkových dálek, zeleň tropických pralesů i sépiově černá připomínající podmořské hlubiny, do kterých se nyní tak toužíme ponořit.

Nestárnoucí klasika v podání minimalistického trenche, pruhovaných košilových šatů, elastických zvonů či kalhotových kostýmů byla opět okořeněna čistou moderní esencí konstrukčních prvků – žakárového kabátu-kostýmu, řasení na topech a sukních, variabilních rukávů na saku či ručně nabíjených druků na černých sukních a kabátech z veganské kůže.

Nezkrotný duch a sofistikovanost byly tentokrát skloubeny do překrásných vykrajovaných šatů a topů. Bavlněný úplet dokonale lemoval siluetu neztrácejíc formální nádech a jemné řasené šaty z pudrového saténu něžně zahalovaly tělo jako okvětní lístky damašské růže.

Syrový denim bokových „baggy jeans” oživil společně se síťovanými topy a ultra mini s rozparkem jiskru devadesátek, kterou umocnil element dekonstrukce na crop saku s prvky řasení, dokazujíc, že některé kusy jsou zkrátka nesmrtelné. V kolekci se proto (znovu) objevily i zavazovací rukavice a maxi batohy a tašky, tvořící neodmyslitelný doplněk pro novodobého cestovatele.

 

Michael Kováčik 

Přehlídka slovenského návrháře se nesla v duchu „party, která ještě nekončí” a bezesporu se jednalo o jeho nejautentičtější kolekci, kterou jsme kdy viděli.

Jeho pověstný „glam” rukopis se oprostil od všech vedlejších prvků, soustředíc se pouze na siluetu a krásu materiálů – černého šifonu, krémového saténu a béžové kůže.

Hlavní roli hrály jednoznačně bavlněné košile s masivními rukávy alá Schiaparelli – s rozparky i řasením. Oversize saka a zkrácený denimový trucker koncentrovaly pozornost na ramenou, a společně se skinny legínami přes patu či koženými pedal pushers s variabilními kapsami tak tvořily o něco jemnější Montanovskou siluetu.

Nechyběly však ani jeho klasické kusy v podobě saténových a šifonových asymetrických šatů, které tentokrát představil ve formě ležérních denních looků či populární verzi lockdown-friendly „domácí uniformy” .

Neobvyklou jemnost kolekce návrhář vyvážil kovovými pásky a popruhy z dílny své dlouholeté múzy Evy Che, která se taktéž podílela na dekoraci toka klobouků.

 

Pavol Dendis

Kolekce slovenského návrháře byla tentokrát inspirována ponurou atmosférou Miltonova Ztraceného ráje – boje dobra a zla, jenž přenesl do své tvorby.

Poznávacím znamením Dendise je precizní krejčovina, která v minimalistické podobě nekompromisně dominuje nad ostatními elementy. Klade však také důraz na udržitelnost, a to použitím recyklovaných materiálů od evropských výrobců. 

Tentokrát se však rozhodl (mírně) překročit svou komfortní zónu a dodat kolekci o něco více dekorativních prvků i barev. Unisex kalhotové kostýmy na sobě kombinovaly několik vzorů, symbolizující onu nejasnou hranici mezi „světlem a temnotou”. Stejně tak i volné šaty připomínající chemise, mikiny a pánské kabáty s vykrajovanými motivy Luciferových slz odkazovaly na ústřední téma kolekce. Folkové prvky nevynechal ani tentokrát a v plné kráse byly vidět na pánské bundě s balónovými rameny. Košilové šaty i klasické pánské kostýmy navrstvil o ručně pletené oversize svetry z recyklované vlny, masivní límce, péřové vesty či syrově minimalistické šály s hrubými třásněmi.

 

Tereza Vu

Příběh jedné lásky. Čisté, vášnivé, ale i zranitelné a pomíjivé. Právě takový příběh vyprávěla skrze barvy a materiály kolekce Terezy Vu. Od něžných nude setů z bavlny a hedvábí k zářivému vzplanutí v císařsky žluté, něžné a „navždy věrné” sněhobílé, až krvavě (či vášnivě?) karmínové. Různorodé barevné kombinace i samotné modely v podobě košilek, korzetů, podvazků a kabátků tak symbolizují dynamiku a nestálost citů, které se během našich životů mění, transformují či mnohdy doslova blednou.

Kontrastní barvy a různorodé kombinace však působily organicky, čímž příjemně rozbíjely monochromní „dress code”, který po této kolekci budeme moci již oficiálně porušovat.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu