Liběna Rochová věnovala Moravské galerii průřez všemi svými kolekcemi

Obdivujete tvorbu oděvní designérky Liběny Rochové? Pak co nejdříve zamiřte do Brna.
Lucie Švábenská
——
1. října 2021

Foto: archiv Liběna Rochová

Liběna Rochová se proslavila jak v České republice, tak v zahraničí a na poli módy působí již od 80. let. Věnuje se oděvnímu designu, ve kterém získala množství cen a nominací. Je zakladatelskou ikonou soudobého návrhářství a její jméno je synonymem módního designu v průběhu několika dekád. Navíc se již dvanáctým rokem věnuje vedení Ateliéru oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde se stala v roce 2018 profesorkou. To je však pouze necelý výčet rolí Liběny Rochové a jejího vlivu na oblast módy. 

Tato oděvní designérka pochází z Brna a má k němu i jiné osobní vazby. Aktuálně v jejím životě toto město hraje další významnou roli, a to díky jejímu rozhodnutí věnovat nezvykle rozsáhlou sbírku – ucelený průřez kolekcemi od 90. let do současnosti čítající desítky oděvů, bot, paruk, šperků či doplňků – Moravské galerii v Brně. Tímto krokem navíc podpořila nové vize ředitele Jana Presse spojené se znovuotevřeným zrekonstruovaným Uměleckoprůmyslovým muzeem jakožto centrem designu a módy. 

Chtěla jsem Moravské galerii věnovat většinu svých kolekcí, tvorbu od devadesátých let. Mým snem je spoluvybudovat něco jako ,muzeum designu a módy’. Myšlenka uzrála při ranní meditaci, zavolala jsem panu řediteli Pressovi a řekla jsem mu: Doufám, že mi nedáte košem!’ – a nedal,” směje se designérka.

Vybrané modely z tvorby Liběny Rochové, mezi které patří například kolekce Pocta sklu, Timeless, Doteky (pro organizaci DEBRA ČR věnující se nemoci motýlích křídel) nebo společenské róby pro soutěžící Miss ČR, jsou již od poloviny září vystaveny ve stálé expozici věnované soudobé módě v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Celou její tvorbu poté představí Moravská galerie v následné samostatné retrospektivní výstavě. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu