Je fluidní móda jen trend, nebo budoucnost oblékání?

Hranice mezi dámskou a pánskou módou se stále ztenčuje, genderové stereotypy jsou více a více potlačovány a to dává větší prostor genderově fluidní módě. Jaká je její budoucnost, na jaké brandy vsadit a kde můžeme hledat inspiraci?
Tereza Stehlíková
——
29. června 2021

Foto: archiv Instagramu Zoe Kravitz

„Gender fluid fashion“ není žádnou novinkou. Genderové stereotypy byly narušeny například už po 1. světové válce, kdy se začal v dámské módě prosazovat chlapecký vzhled. Ženy toužily vypadat mladě, chlapecky, mít krátce střižené vlasy, zploštělá prsa a rovný pas. Začleňování prvků pánského šatníku do dámské garderoby pak defintivně stvrdila Coco Chanel. V budoucnu se pak mezi genderově neutrální fashion ikony zařadila zvučná jména jako David Bowie, Bianca Jagger, Twiggy nebo třeba Prince.

S větší podporou LGBTQ+ skupiny přichází i větší poptávka po genderově fluidních kouscích. Momentálně můžeme pozorovat i mnohem větší inkluzivitu na módních molech, kde se casting direktoři snaží vybírat modely a modelky bez ohledu na gender nebo orientaci.

Můžeme ale někdy vůbec očekávat to, že v obchodech zkrátka nebudou kousky rozdělené na dámské a pánské, a budeme vybírat pouze z unisex oblečení? Značky by určitě měly na genderově neutrální kousky nahlížet jako na další příležitost. Odborníci na vývoj trendů předpovídají, že značky, které se do produkce právě takových kousků pustily už v této době, budou mít do budoucna velikou výhodu, jelikož je velmi pravděpodobné, že trend a poptávka po unisex kouscích poroste. Doby, kdy šaty byly vymezeny pouze pro ženy a obleky jen pro muže, už jsou dávno pryč. 

Kde nakupovat?

Fantazii se meze nekladou. Nebojte se experimentovat s oblečením vašeho partnera, případně při nákupech zavítejte do pánské sekce. Možná budete samy překvapeny, co za poklady se dá najít.

Collusion, ASOS

Každý jsme jistě někdy nakoupili na Asosu. Určitě si tedy příště do vyhledávacího okénka zkuste zadat brand „Collusion“. Ten vznikl v exkluzivní spolupráci nákupní platformy s aktivisty, stylisty a fashion studenty a nabízí oblečení, které obleče kdokoliv bez ohledu na gender.

Wolfgang

Pokud hledáte sofistikovanou unisexovou módu lokální výroby, pak zavítejte do kamenné prodejny Wolfgang, která se nachází na Starém Městě v Praze. Základní kousky, které by měl mít ve svém šatníku snad každý z nás, tam zajisté najdete.

Cold Laundry

Jestli rádi objevujete i zahraniční značky, pak určitě stojí za zmínku britská značka Cold Laundry. Její styl je minimalistický a inspirovaný korejskou módou. Oblečení ocení i milovníci oversized kousků.

Kde čerpat inspiraci?

Zejména celebrity jsou nekonečnou studnicí nápadů. Všichni si pamatujeme ikonický moment minulého roku, kdy Harry Styles strhnul pozornost, když se jako první mužská hudební hvězda objevil na titulce lifestyle magazínu v šatech Gucci. Britský zpěvák ale není jediný, který se identifikuje jako non-binární, nejen co se módy týče. Mezi další ikony, které se oblékají bez ohledu na gender, patří například modelka Cara Delevigne, herečka Zoë Kravitz nebo Rihanna.

U kterých ikon se tedy inspirovat? 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu