Jak vypilovat svůj styl?

I vše, co je již velmi dobré, se dá zdokonalit. Jak svůj styl vypilovat až do té nejvyšší ligy?
Tereza Spilková
——
5. června 2021

Foto: archiv Instagramu @lifeofboheme

Takže svůj styl jste již našla. Co ale dál? I když se může zdát, že to mnozí zvládají s až neuvěřitelnou lehkostí, věřte, že za každou stylovou influencerkou je spousta práce. Módní vlny se střídají častěji než počasí a proudů, kterými je možné se vydat, je snad až příliš. Rok 2021 a celá nadcházející dekáda jsou oficiálně obdobím, kdy nic není zakázáno, a možné je tak opravdu vše. 

Svoboda je ale mnohdy spíše svazující než osvobozující. Paradox, který se často projevuje i v oblasti módy a oblékání. Slavné rčení, že styl si za peníze nekoupíš, je denně potvrzované řadou příkladů. Dražší nemusí být lepší, více nemusí být lépe a všeho moc škodí. 

Mít „styl“ (můžeme se v tomto případě bavit třeba o stavu ideálním, kdy ten konkrétní člověk vypadá objektivně vždycky dobře) je spíše otázkou času, pěstování vkusu a citu pro estetiku. A rozhodně ne o penězích. Není to o značkách ani nejnovějších trendech. Ale o kohezi celku a osobnosti nositele.

Jak v rámci svého stylu ještě růst? 

Žádné impulzivní nákupy

Styloví lidé nekupují oblečení jen na jednu příležitost. Nemusejí. Je to jednak tím, že mají svůj styl tak v malíčku, že něco ve své skříni najdou v podstatě vždy. Také moc dobře ví, že takové kousky jsou akorát zbytečná zátěž. Většinou je kupujeme bez většího rozmyslu, narychlo. Dobře se v nich pak necítíme ani na akci, na kterou byly určené, ani nikdy potom. A je jisté, že znovu je již neoblékneme. 

Přehled nad skříní

Krokem k zaručeně vybroušenému stylu je mít přehled. Jednoduché. Abyste totiž mohla tvořit dokonalé kombinace, musíte především vědět, co všechno už ve skříni máte. Mít svůj šatník pod drobnohledem je skvělé i z mnoha dalších důvodů. Zamezíte impulzivním nákupům, oblečení vám déle vydrží (protože ho budete více střídat) a nebudete bezradně stát před skříní s pocitem, že nemáte co na sebe.

Žádné slevy

Tedy, pokud ve slevě najdete něco, po čem jste již dlouho toužila, pak je to skvělá záležitost. Nekupujte ale nic jen proto, že je to levné. I kdybyste se rozhodovala mezi dvěma položkami pouze podle ceny, buďte na pozoru. Modelová situace: Dvě kabelky, jedna vaše vysněná, ale nad váš rozpočet, ta druhá není zcela podle vašich představ, ale je přesně za cenu, kterou jste si předem stanovila. Co teď? Does it spark joy? Pokud ne, ani cenovka by na tom neměla nic změnit. Počkejte si, našetřete. Stejně byste koutkem oka pokukovala po té první. Vyzkoušeno. 

Investice v pravou chvíli

Pokud něco nosíte opravdu často, je nejspíš ideální chvíle najít takový kousek v co nejlepší kvalitě a zainvestovat. Jak se říká, nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci. Kupte jednou kvalitní a máte na dlouhou dobu vystaráno. Navíc by měl kousek, do kterého se rozhodnete investovat, sedět jako ulitý. Bez ústupků. I váš styl se díky tomu posune o mílové kroky kupředu. Spočítejte si, kolik peněz za rok utratíte třeba za jednoduchá bílá tílka. Nemělo by smysl pořídit nějaké kvalitní, které vydrží roky? 

Pryč s tím co vám nesluší

Pryč se vším, co vám nesedí velikostí. To je jasné. Nemilosrdně se ale zbavte i věcí, které vám jednoduše nesluší. Jak to poznat? Někdy nám něco nesluší prostě proto, že máme zrovna bad hair day. To je asi ještě ok. Někdy nám ale něco nesluší až podezřele často a v takovou chvíli je čas na to se zastavit. Pokud musíte mít na tyhle šaty dokonalý make-up a k nim jedině tyhle boty, protože jinak se vám na vás nelíbí, pryč s nimi. Ve skříni byste měla mít jen to, v čem vypadáte dobře vždycky. Na stav vašich vlasů, náladu nebo opálení nehledě. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu