beauty, botox chodidel, vysoké podpatky, fashion victim

Fashion victim aneb proč botox chodidel nabírá ve světě stále větší popularitu?

V rámci postpandemické mánie vrátit zpět vše, co vyvrací přídavná jména jako „pohodlné“ nebo „domácí“, jsme očividně schopni překročit rubikon masochismu. Naštěstí moderní medicína s námi drží krok a společně s návratem vysokých podpatků přichází i ona s řešením pro naši úlevu – s botoxem chodidel.
Oli Egler
——
16. listopadu 2022

Foto: Getty Images

Móda není samostatná entita, je to reakce – tento vztah mezi oděvem a společenskou náladou se za posledních několik let o to více posílil. Ať už to byly vlny environmentalismu, politické vřavy, nebo zcela nečekaná biologická hrozba v podobě pandemie, celý průmysl se pohnul. Dva roky nám vládla orientace na absolutní komfort, péči o své tělo a mysl, a slovem covidové éry se stalo „cosy“.

Upřímně tedy nikoho nepřekvapila vlna kontrarevoluce, jež nastoupila s až jakobínským radikalismem na catwalky a streetstyle všech módních hráčů – postcovidová móda nám přinesla vzkříšení uhlazeného looku, křiklavě sytých barev (v reakci na béžovou obsesi předešlých let) a pochopitelně i (extrémně) vysokých podpatků. Vizuální reakce hlásící „crockskám odzvonilo, je čas se vrátit ke glamouru“ s sebou přinesl i novou vlnu masochismu se slovy „pro krásu se musí trpět“. Jako bychom zažívali echo přelomu minulého století – zatímco doktoři neustále upozorňovali na rizika přespříliš utažených korzetů, dámy si nemohly vynachválit trend esovitě prohnutých siluet s tzv. holubím hrudníkem à la Gibson girls. 

S návratem trendu diskomfortu však tentokrát jde ruku v ruce i beauty průmysl a věda, která nabízí relativně jednoduché řešení, jež se možná za pár let stane novou normálností.

Vysoké podpatky mohou krom bolesti chodidel způsobit i řadu dalších problémů, např. vbočené palce nebo záněty vazivových tkání. Jedním z řešení, které dokáží krátkodobě přinést alespoň částečnou úlevu, je neuromodulátor, jako je botox do chodidel. A právě tato kosmetická procedura nabírá po pandemii stále větší popularitu. 
otox známe především coby řešení pro estetické problémy, jako jsou vrásky nebo jemné linky na obličeji. Ve skutečnosti však lékaři používají podobné neurotoxiny již od 90. let, a to i pro jiné než kosmetické potíže. Léčí se jimi například nekontrolovatelné mrkání, šilhání nebo i nadměrné pocení (hyperhidróza). S návratem vysokých podpatků po dvou letech nošení ploché obuvi a teplých ponožek tak botox představuje velmi žádané řešení, a to nejen pro obyčejné smrtelníky, ale i pro modelky během týdnů módy. Pravdou je (abychom nedémonizovali pouze a jenom lodičky), že i jinak těsná nebo nepohodlná obuv může způsobit vznik plantární fasciitidy. Ta se projevuje bolestí paty a klenby, otokem a přetrvávajícím nepohodlím, které může trvat i několik měsíců. Tento problém se také mimochodem od roku 2013 řeší vstřikem dermální výplně do plosek nohou – ano, té samé, kterou známe coby výplň do obličeje, a to pro lepší odpružení chodidel.

Jak tedy botoxové injekce ulevují chodidlům? 

Neuromodulátor paralyzuje svaly na patní kosti, což způsobí, že neurotransmiter modelující bolest je neaktivní, což celkově vede ke snížení bolesti. Do určité míry to může zabránit i zhoršení již nastávajícího problému s chodidly. „Je to koncept omlazení,“ říká David J. Goldberg, ředitel oddělení kosmetické dermatologie v New Yorku. „Na vrásky to platí stejně jako na mozoly a vbočené palce,“ doplňuje Goldberg, „injekce do postižené tkáně jsou preventivním krokem, který je třeba zvážit dříve, než nepohodlí dosáhne nesnesitelné úrovně.“ Zároveň však dodává, že již těžké případy vbočených palců si nakonec stejně vyžádají operaci.

Krom rizik, mezi která patří i svalová slabost, otoky či neefektivita této procedury, se navíc také jedná o finančně náročný zákrok. Zatímco do čela potřebujeme okolo 10–30 jednotek botoxu, chodidla vyžadují až 100–200 jednotek, přičemž injekce jsou zaměřeny buď na klenbu chodidla, nebo na lýtkový sval u pacientů s plantární fasciitidou. Dobrou zprávou však je, že účinky budou v těle stejně dlouho jako na obličeji, tedy v rozsahu tří až šesti měsíců, v závislosti na individuální metabolické reakci každého z nás. Pakliže vám tak botox na čele drží v průměru půl roku, stejně dlouho bude účinek trvat i na nohou.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu