New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

6 geniálních žen, které změnily svět módy

Historie módy je plná talentovaných žen, které se nebály dělat věci po svém, a navždy tak změnily způsob, jakým se oblékáme. Kterým návrhářkám vděčíme za to, že se už ženy nemusí šněrovat do korzetu?
Veronika Scattergood
——
17. srpna 2021

Foto: archiv Maison Schiaparelli

Každý módní tvůrce do svých kolekcí otiskává i kus své osobnosti. Někteří návrháři však dokázali posunout hranice stylu a natrvalo se zapsat do dějin módy. Vybrali jsme pro vás šest žen, které předběhly svou dobu a módní tvorbu ovlivňují svým odkazem dodnes.

1. Elsa Schiaparelli

Talentovaná módní návrhářka původem z Itálie kolem sebe dokázala ve 30. letech minulého století shromáždit úctyhodnou skupinu největších umělců své doby. Spolupracoval s ní Salvador Dalí i Jean Cocteau. Každý její model byl jednou velkou módní hříčkou a haute couture posunula do sféry umění. Zpopularizovala asymetrický výstřih svůdně odhalující jedno rameno, pracovala s motivy „optických klamů“ a zdánlivě obyčejné předměty povyšovala na vysoké umění. Navrhla například klobouk ve tvaru boty či knoflíky ve tvaru hmyzu, jako jedna z prvních rovněž začala používat ve vysoké módě zip. Jedním z jejích poznávacích znamení je nejen humor a nadsázka, ale i výrazný odstín růžové barvy tzv. shocking pink, který použila k propagaci svého parfému a který módní dům Schiaparelli používá dodnes. 

2. Mary Quant

Zatímco dnes nás minisukně a odhalené nohy nemohou ničím překvapit ani pobouřit, v 60. letech tomu bylo jinak. Britská návrhářka Mary Quant se rozhodla v roce 1962 pozvolné uvolnění přísné poválečné morálky oslavit zkrácením sukně až nad kolena. Svou kreaci nabídla ve svém londýnském butiku Bazar a způsobila skandál. Posléze její vynález dále zpopularizoval André Courrèges a během pár let se z minisukně stala součást šatníku téměř každé mladé ženy. Kontrast mezi elegantně a lehce upjatou módou 50. let a 60. lety plnými svobodomyslnosti a počínající sexuální revoluce nemohl být větší. 

3. Jeanne Lanvin

Původně se vyučila modistkou a v Paříži si otevřela svůj vlastní salon, kde obsluhovala především bohaté francouzské dámy. Když se sama stala matkou, všimla si díry na trhu – bylo obtížné sehnat hezké a originální dětské oblečení. Začala se jeho tvorbou tedy zabývat a její barevné a hravé kreace, které působily nově a neotřele, brzy zaujaly pařížskou smetánku, jež se začala dožadovat jejích návrhů i pro sebe. Zrodil se tak módní dům, který si oblíbila i evropská šlechta a jehož celosvětový věhlas šířil i legendární parfém Arpége, který Jeanne Lanvin uvedla v roce 1927.

4. Vivienne Westwood

Móda v sobě vždy odrážela dění ve společnosti. Nejinak tomu bylo i na začátku 70. let, kdy se Velká Británie zmítala ve velkých ekonomických problémech a zrodil se punk. Jednou z jeho čelných představitelek je i britská návrhářka Vivienne Westwood, jejíž módní kariéra se začala psát v butiku Sex, kde prodávala své odvážné kreace vytvořené společně s Malcolmem McLarenem, manažerem kapely Sex Pistols. Prvky romantické viktoriánské módy po svém upravovala, nebála se experimentovat s tvary i střihy a její tvorbou se line přiznaný erotický podtext. Dokázala navíc, že móda může fungovat i jako mocný symbol boje proti establishmentu a že módní návrhář může zároveň být i aktivistou. Vivienne Westwood se sama dosud aktivně angažuje v ekologickém hnutí a je hlasitou odpůrkyní současného módního systému založeném na umělé spotřebě.

5. Coco Chanel

Co by to bylo za seznam důležitých návrhářek, kdyby na něm chyběla Coco Chanel? Jen málokdo přispěl k tomu, aby se ženy cítily ve svém oblečení pohodlně a elegantně zároveň, jako tato návrhářka. Do módy uvedla hned několik prvků inspirovaných pánským šatníkem, zkrátila délku šatů pod kolena, začala pracovat s pohodlným žerzejem, nebála se experimentovat s doplňky a milovala nejen diamanty, ale i umělé perly a vše bez problémů kombinovala. Kromě toho „vynalezla” malé černé – nejuniverzálnější šaty, které může žena vlastnit. Dodnes platí za jednu z největších módních ikon na světě.

6. Diane von Fürstenberg

Zatímco v Londýně řádila Vivienne Westwood, na opačné straně oceánu, v New Yorku, začala v 70. letech budovat svou značku Diane von Fürstenberg. Do metropole přijela s hlavou plnou nápadů a především s kufrem plným zavinovacích šatů z pohodlného hedvábného žerzeje. Právě tento všestranný model, který se ovine svůdně kolem ženského těla a sedí každé postavě, se stal základem jejího módního impéria a zavinovací šaty se staly jedním ze symbolů 70. let. Diane von Fürstenberg tak dokázala, že pohodlí a chic vzhled se nevylučují a své modely zdobila ikonickými potisky, z nichž některé módní dům používá ve svých kolekcích dodnes.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu