Proč je Elizabeth Debicki nejlepší možnou představitelkou Lady Di?

Již v listopadu uvidíme novou řadu královského seriálu The Crown, pojednávající o událostech 90. let. Veškerou pozornost na sebe strhává nová představitelka princezny Diany, Elizabeth Debicki, která je už podle prvních fotek k nerozeznání od své představitelky. Uvidíme ji i v nově oznámené 6. řadě?
Linda Svobodová
——
25. srpna 2022

Foto: Netflix

Debicki kráčí po červeném koberci v bílých dlouhých šatech, připomínajících ty, které vynesla Diana na benefičním koncertu v Itálii (září 1995). V tu chvíli je těžké uvěřit tomu, že se diváci nekoukají na skutečnou princeznu Dianu. Podobu s nejoblíbenější princeznou nemůžeme Debicki upřít. Safírové oči, rysy tváře, křehká stavba těla, ale i elegantní a jemné pohyby.

Elizabeth Debicki se narodila v Paříži, odkud se rodina přestěhovala do Melbourne, když jí bylo pouhých pět let. Oba rodiče se celý život profesionálně věnovali baletu, a proto se mu od raného dětství učila i ona. Tancem se původně chtěla živit, dokud se na škole nerozhodla změnit své zaměření na divadlo. Baletní průprava jí však zůstala – držení těla, ladné pohyby i tělesné proporce. To vše z ní udělalo dokonalou adeptku na roli Lady Di. Zesnulá princezna balet zbožňovala a jako dítě navštěvovala jeho lekce společně se stepem. Byla hudebně i tanečně velmi nadaná a po svatbě si dokonce najala tanečního mistra na soukromé hodiny. Šťastnější z nás si budou pamatovat rok 1985, kdy s tanečníkem Waynem Sleepem tančila na skladbu Billyho Joela „Uptown Girl“ na pódiu v Royal Opera House coby překvapení pro svého manžela prince Charlese. Ti méně šťastní si budou pamatovat alespoň scénu ze seriálu The Crown – ta do detailu popsala i reakce, které vystoupení u široké veřejnosti, ba i jejího chotě vyvolalo.

Byť se pro herečku nebude jednat o první velký projekt, jelikož má za sebou filmy jako The Great Gatsby, The Man from U.N.C.L.E. nebo Guardians Of The Galaxy, je na této roli přece jen něco výjimečného. Debicki je totiž jednou z mála nebritských hereček účinkujících v seriálu. Všichni ostatní herci, až na Johna Lithgowa, představitele Winstona Churchilla, jsou britského původu. Jedná se totiž o ryze britskou záležitost a ryze britskou produkci. Bohužel zde nejde jen o správný akcent – naprosto všichni herci museli navštěvovat jazykového kouče, který se je snažil naučit správné výslovnosti a mluvy dle vzoru královské rodiny.   Debicki ovšem k roli přistupuje s pokorou a je pro ni privilegiem, že ztvární takovou historickou osobnost. V tom ji navíc podporuje sama Corrin, která uznává, že Debicki vypadá v roli princezny zcela přesvědčivě a je navíc naprosto okouzlující. Nová herečka v roli Diany ovšem není výjimka. Stejně jako v předchozích sezonách bude obsazení pozměněno, aby byl viditelný rozdíl ve věku všech postav. Například Imelda Staunton, známá především ztvárněním role Dolores Umbridge z Harryho Pottera, přebírá roli královny Alžběty II. od Olivie Colman.

Na co se v nadcházejících řadách The Crown můžeme těšit? 

Pátá sezóna The Crown naváže chronologicky na řadu předchozí a přenese nás do roku 1990. Nová série zachytí první polovinu devadesátých let, velmi turbulentní dekády pro celou královskou rodinu. Konkrétně rok 1992 královna ve své řeči popsala jako „annus horribilis“ neboli „hrozný rok“, kdy se rozpadla manželství jejích tří dětí – prince Charlese, princezny Anny a také prince Andrewa. Ve stejný rok navíc hrad Windsor zachvátil požár, který památku vážně poškodil. Zatím není jasné, kterou historickou událostí řada skončí, ale již od začátku srpna víme, že se zahájilo natáčení šesté a poslední řady.  Tvůrci se rozhodli, že v seriálu nechtějí líčit aktuální dění – včetně „Megxitu“ prince Harryho a Meghan Markle, proto ukončí celý seriál seznámením prince Williama a Kate Middleton v rámci studia na univerzitě v roce 2001. Nepochybně tak uvidíme návštěvu prezidenta Nelsona Mandely nebo nástup Tonyho Blaira k moci v roce 1997. Objevit by se také mělo tragické datum 11. září 2001, kdy královna porušila protokol a nechala znít americkou hymnu z Paláce v solidaritě k událostem v Americe. Ani rok poté nebyl pro královnu příznivý, jelikož během něj přišla jak o sestru, princeznu Margaret, tak i o Královnu matku, která zemřela ve věku 101 let. A spekuluje se o tom, zda se v seriálu objeví svatba prince Charlese a Camilly Bowles v roce 2005.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu