New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Princeznou našich srdcí navždy zůstane Libuška Šafránková

V pondělí jsme oslavili její 68. narozeniny a včera nás ochromil smutek. Libuše Šafránková má své místo v srdci každého z nás, a přesto, že nás včera opustila, pamatovat si ji budeme navždy. Kterou z rolí, jež ztvárnila, máte nejraději?
Lucie Švábenská
——
10. června 2021

Foto: archiv distributora

Libuše Šafránková odešla v 68 letech. Za svůj život zahrála nespočet rolí, které se nám vryly do paměti a našich srdcí. Kdo z nás si umí představit vánoční svátky bez pohádek jako Tři oříšky pro Popelku, Princ a Večernice nebo Třetí princ. Filmy Vesničko má středisková (jenž byl dokonce nominován na Oscara) nebo Vrchní prchni také patří do našich klasik a vždy budou. A to je pouze malá zmínka toho, co tu po dámě Libušce Šafránkové zbylo. 

Zářila ale nejen v pohádkách a filmech na našich televizních obrazovkách, ale také na divadelních prknech. Divadlu se věnovala od dětství, již během studií na brněnské konzervatoři si zahrála ve svých osmnácti letech Julii (1971) a ten stejný rok přišla první filmová role, kterou byla všem známá Barunka ve filmové Babičce. Členkou pražského Činoherního klubu byla po několik let. 

I herci a její kolegové smutní. Mnoho z nich o Libušce (ano, Libušce, jak jí každý nazýval díky její milé povaze) říkají, že byla jednou z nejlepších českých hereček. A my to můžeme pouze potvrdit. Při této smutné příležitosti si s námi připomeňte některé z jejích ikonických rolí. 

Která role je vaše nejoblíbenější? 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu