OSLAVENCI TÝDNE: CO JEŠTĚ NEVÍTE O QUEEN LATIFAH ČI BRUCI WILLISOVI?

Herečka Eva Longoria umí ulovil a stáhnout z kůže jelena i prase a Bruce Willis na jednom ze svých projektů vyhodil téměř celý štáb kvůli tvůrčím neshodám.
Linda Svobodová
——
13. března 2023

Foto: Getty Images

Michael Caine
14. března 1933

Angličan Michael Caine bezesporu patří mezi nezapomenutelné osobnosti světové kinematografie. Filmový herec s typickým „cockney“ přízvukem totiž ztvárnil role ve více než sto filmech. Zahrál si v ikonických a kultovních filmech jako Zulu, Alfie, The Italian Job (Prácička v Itálii), a dokonce dvakrát ve filmové adaptaci hry Sleuth (Slídil). Ta je založená pouze na dialogu dvou herců – staršího muže a jeho mladého milence. Caine si ve dvou různých adaptacích zahrál obě role. Herec se také pyšní dvěma Oscary za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, a to za komedii Woodyho Allena – Hanna and her sisters (Hanna a její sestry) a za filmové drama The Cider House Rules (Pravidla moštárny) podle stejnojmenného románu Johna Irvinga. Mezi novější snímky, na kterých participoval, patří například trilogie Batman, drama Youth (Mládí), komedie Going in Style (Loupež ve velkém stylu) či loňský historický snímek Jan Žižka. Mnohem více obdivuhodné je však to, že Caine letos oslaví úctyhodných devadesát let. Práci před kamerou ale opustit nehodlá a již brzy jej uvidíme v nadcházejícím pokračování mysteriózního filmu Now You See Me 3 (Podfukáři 3) a v dramatu založeném na skutečných událostech, The Great Escaper.

(Not so) fun fact: Předtím, než se dal Caine na hereckou dráhu, sloužil jako pěšák u britské armády a účastnil se bojů během korejské války. Tato zkušenost ho hluboce poznamenala a Caine o ní často mluvil jako o jednom z nejtěžších období svého života.

Eva Longoria
15. března 1975

Mexicko-americká herečka a modelka Eva Longoria je neodmyslitelně spjata hned s několika seriálovými klasikami. Její první televizní (vedlejší) role totiž byla v kultovním seriálu Beverly Hills 90210. Za to, že se dostala do povědomí diváků, však vděčí komediálnímu dramatu odehrávajícímu se v ulici Wisteria Lane, na předměstí fiktivního amerického města Fairview v Eagle State. Ano, nejedná se o žádný jiný seriál než o Desperate Housewives (Zoufalé manželky), který byl vysílán téměř osm let a jemuž podlehli diváci po celém světě. Pamatovat si ji můžete i z romantické komedie Over Her Dead Body (Jen přes její mrtvolu), Overboard (Manžel na zkoušku) či dobrodružného snímku Dora and the Lost City of Gold (Dora a ztracené město). V letošním roce Longoria nezahálí, jelikož ji uvidíme například v připravované mini sérii Land of Women, v novém sci-fi snímku akčního režiséra Timura Bekmambetova, kde si zahraje i Ice Cube a Michael O'Neill, či v romantickém snímku z cirkusového prostředí Un Cuento de Circo & A Love Song.

Fun fact: Během dětství ji otec spolu se sourozenci učil ovládat lovecké zbraně a chodil s nimi také na lov. Díky tomu tak herečka umí stáhnout z kůže jelena nebo prase a také oškubat křepelku.

Kurt Russell
17. března 1951

Herce Kurta Russella jsme mohli na televizních obrazovkách spatřit relativně nedávno, jelikož si ve dvou dílech vánoční komedie The Christmas Chronicles (Vánoční koleda) zahrál roli Santy Clause, jemuž dvojice sourozenců málem zhatí Vánoce. Jeho tvář je ovšem spjata i s filmy režiséra Quentina Tarantina, a to Death Proof (Grindhouse: Auto zabiják), The Hateful Eight (Osm hrozných) i Once Upon a Time in... Hollywood (Tenkrát v Hollywoodu). Diváci ho budou znát hlavně díky spolupráci s hororovým režisérem Johnem Carpenterem, a to v rámci kultovních snímků The Thing (Věc) a Big Trouble in Little China (Velké nesnáze v Malé Číně). Proslavil se však hlavně jako akční herec, a to ve filmech Tango & Cash, Executive Decision (Boeing 747 v ohrožení) nebo thrilleru Vanilla Sky (Vanilkové nebe). Do jeho filmografie patří také původní romantická komedie Overboard (Přes palubu, nově Manžel na zkoušku) nebo 3000 Miles to Graceland (3000 mil na útěku) po boku Kevina Costnera, Christiana Slatera, Kevina Pollaka a dalších a-list hollywoodských herců. 

Fun fact: Ve filmu Forrest Gump si Kurt Russell zahrál Elvise Presleyho! Byť k vytvoření dokonalé Elvisovy podobizny byla na tu dobu využita nejmodernější počítačová technologie, která zpěvákovu tvář vymodelovala z historických nahrávek, tvůrci stále potřebovali hlas – a ten mu propůjčil právě Russell.

Queen Latifah
18. března 1970

Dana Elaine Owens, známá pod pseudonymem Queen Latifah, se řadí mezi oceňované umělce. Americká rapperka, zpěvačka a herečka totiž vlastní hned několik prestižních ocenění včetně Grammy, Emmy, Golden Globe a mimo jiné i jednu nominaci na Oscara. Aby toho nebylo málo, Queen Latifah se v roce 2006 stala první hiphopovou umělkyní, která získala hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Své debutové album All Hail the Queen s hitem „Ladies First“ vydala v pouhých devatenácti letech a o čtyři roky později vyšlo její třetí album Black Reign, které se stalo prvním albem solo rappera, jež získalo zlatou certifikaci od Recording Industry Association of America (RIAA). V 90. letech se také ponořila do filmového světa a za svou roli v muzikálu Chicago získala nominaci na Oscara. Objevila se také ve filmech Taxi, Last Holiday (Poslední prázdniny), 22 Jump Street a od roku 2021 hraje hlavní roli v akčním drama seriálu Equalizer. V nejbližší době ji uvidíme například v teen komedii Paper Chase a spekuluje se také o jejím působení v hiphopové verzi muzikálu Romeo and Juliet!

(Not so) fun fact: Queen Latifah překonala rodinnou tragédii, kdy její starší bratr zemřel při nehodě na motorce. Latifah tak dodnes nosí na krku klíč od jeho motorky. Věnovala mu také své populární album Black Reign z roku 1993 a ve své autobiografii hovořila o tom, jaký vliv na ni tato tragédie měla a jak se s ní snažila vypořádat.

Bruce Willis
19. března 1955

Pokud bychom měli vybrat jednoho herce, který ovlivnil kinematografický průmysl a doslova se vepsal do historie svými kultovními snímky, nelze vybrat nikoho jiného než Bruce Willise. Během jeho působivé herecké kariéry jsme ho totiž mohli vidět v nesmrtelném snímku Pulp Fiction, několikadílném akčním trháku Die Hard (Smrtonosná past), Death Becomes Her (Smrt jí sluší), Armageddon nebo destopickém snímku 12 Monkeys (12 opic). Svou unikátní schopnost propojit akci s komedií představil také ve slavném snímku The Last Boy Scout (Poslední skaut),  kultovních filmech Fifth element (Pátý element) nebo The Whole Nine Yards (Můj soused zabiják). Zapomenout nemůžeme ani na jeho spolupráci s režisérem M. Night Shyamalanem v rámci hororových snímků The Sixth Sense (Šestý smysl) a Unbreakable (Vyvolený).  Minulý rok herec oznámil, že kvůli afázii (nemoci ovlivňující schopnost mluvit) musí ukončit svoji hereckou kariéru. Před měsícem se na veřejnost dostala informace, že herec trpí i frontotemporální demencí. I přesto Willise ještě naposledy v jednom snímku uvidíme, a to v thrilleru Assassin – ten bude v USA uveden již 31. března.

Fun fact: Bruce Willis v roce 1997 využil svých producentských pravomocí a vyházel téměř celý štáb během natáčení romantického snímku Broadway Brawler, a to kvůli tvůrčím neshodám s ostatními tvůrci. O práci přišel jak režisér Lee Grant, tak i producent, kameraman a kostymérka. Willis nakonec nebyl spokojený ani s novým režisérem a celý film tak raději ukončil, aby neplýtval penězi.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu