Happy B-day, Mr. Scott!

Nejlepší fashion momenty Jeremyho Scotta.
Oli Egler
——
8. srpna 2023

Foto: Getty Images

Nástupce Franca Moschina se chopil postu kreativního ředitele italského domu v roce 2013. Ve značce Moschino American setrval dlouhých deset let a jeho odchod byl oznámen letos v březnu.  Kansaský rodák byl vskutku důstojnou náhradou zakladatele domu, Franca Moschina. Stejne jako on i Scott skvěle ovládal módní satiru a styl „camp“, který se vyznačuje nadměrnou teatrálností a okázalostí designů, které se nesmí brát až příliš vážně. Nechyběla mu inspirace ani smysl pro humor a jeho prezentace – stejně jako róby na červeném koberci Met Gala – byly vždy středem pozornosti.  Připomeňme si jeho nejslavnější momenty za dobu působení v Moschino:

Dlouhodobou múzou Scotta byla zpěvačka Katy Perry, kterou oblékal jak na červený koberec, tak i v rámci turné. Navrhl pro ni také kostýmy pro její Super Bowl performance v roce 2015 – šaty inspirované plážovým míčem a sportovní dres zdobený drahokamy. Nezapomenutelný byl i kostým křišťálového lustru (a na after party kostým hamburgeru), v němž Katy Perry zářila na červeném koberci Met Gala v roce 2019. Ten rok bylo tématem večera (a potažmo i celé výstavy) „Camp: Notes on Fashion“. A kdo jiný je králem campu, když ne Jeremy Scott. Julii Roberts v roce 2022 oblékl do šatů pokrytých od hlavy až k patě portréty George Clooneyho a Lindu Evangelistu získal coby tvář parfému připomínající svou lahvičkou sprej na čištění oken.

Zapomenout ale nesmíme ani na jeho runway momenty. Debutová kolekce v roce 2014 byla zcela přelomová, a byť vyvolala mnoho kritiky pro použití McDonald’s loga, stala se jednou z jeho nejžádanějších kolekcí vůbec. Šaty s potiskem nutričních hodnot Hershel čokolád, popcornu nebo neonově žlutý Spongebob look zcela vystihly americkou kulturu konzumu, kterou návrhář kritizoval stejně jako Franco Moschino.   Velký comeback Barbie předznamenal Scott již v roce 2015 – 80's estetika Malibu Barbie s masivními doplňky připomínajícími hračky a modelka na kolečkových bruslích okouzlily publikum. Následovaly „vystřihovací panenky“ v roce 2017 a květinový grunge o rok později. Za „počmáranou“ kolekci v roce 2019 se dostal do nepříjemné situace na sociálních sítích, kde jeden z mladých návrhářů Scotta nařkl z kopírování své práce, a v loňské kolekci jsme zas zahlédli reinterpretaci ikonického „spacího modelu“ od Viktor & Rolf z roku 2005.

Pro Scotta byla móda vždy způsobem sebevyjádření. A jeden by se neměl brát moc vážně…

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu